Prima maminka

11. prosince 2016 10:00

Anna Kopečková

Vánoční stres: Zbavte se ho a nastavte si vlastní pravidla

Vánoční stres: Zbavte se ho a nastavte si vlastní pravidla

Vyčerpává nás náročné zaměstnání, děti, domácnost, a aby toho nebylo málo, každý den se musíme porvat se zařizováním věcí, které nesnesou odklad. Ptáte se sama sebe, kde máte ještě z toho mála času najít volnou chvilku na vánoční přípravy? Hoďte za hlavu vžitá pravidla a užijte si Vánoce tak, jak to cítíte a chcete vy sama. Nikde není napsáno, že musíte servírovat kapra, házet u štědrovečerního stolu botou nebo se pracně matlat s vanilkovými rohlíčky.

Všechno se musí blejskat a lesknout? Ale kdepak!

Jestli opravdu nestíháte, s klidem v duši ukliďte tak, jak jste zvyklá o víkendu. Pokud pravidelně lítáte po domě s mopem, prachovkou a vysavačem, určitě není potřeba dokolečka uklízet to, co je už dávno čisté. Zapomeňte na uspořádané komínky v šatní skříni, vyleštěný porcelán a napastovanou podlahu. Raději zajděte s rodinou na adventní trhy a pochutnejte si na svařáku. Přesně takové mají přece Vánoce být.

Stopněte stres a přizpůsobte si Vánoce sobě na míru

Zpomalte a zkuste si letošní Vánoce prožít tak jako nikdy. Tyto zimní svátky přicházejí do našich životů, aby je alespoň na chvíli naplnily harmonií, klidem, rodinnou atmosférou a především omamným kouzlem, které nás mnohdy naplní dojetím. Schválně, jak je to vlastně dlouho, co jste si Vánoce do puntíku užila? Že už ani nevíte?!

Méně než deset druhů cukroví. Ostuda?

Pokud vás pečení baví a říkáte si, že bez vůně vanilky, hřebíčku a perníkového kořeni si neumíte představit Vánoce, klidně pečte. Zárukou štěstí a spokojenosti je dělat to, co máte ráda, nikoli to, co pokládáte za samozřejmost a kvůli splnění daného cíle se neváháte stresovat. Jestli ale pořád odkládáte výrobu vánočních laskomin, tak se třeba domluvte s maminkou, sestrou nebo kamarádkou a pečte společně. Za prvé vám to půjde skvěle od ruky a za druhé se u toho pořádně nasmějete. Obzvlášť, když si k pečení připravíte dobrý svařák nebo punč.

Tradice a zvyky si naordinujte přesně tak, jak chcete

Vánoční stromeček se má nejlépe zdobit den před Štědrým dnem, ale vám se po něm začíná stýskat už v červenci? Tak si ho klidně ozdobte už v půlce prosince, ať si jeho krásu můžete užívat ještě před Vánoci. Osvětlený zelenáč vám bude skvělým společníkem při dlouhých adventních večerech s šálkem horkého čaje nebo čokolády.

Užívejte si advent

Dívejte se na oblíbené vánoční filmy nebo pohádky, vyjeďte s dětmi nebo rodinou na hory a těšte se na svátky všichni společně. „Občas si zavzpomínám na Vánoce, kdy jsme svátky trávili jen my dva bez dětí. Pronajali jsme si apartmá v luxusním hotelu, koupali se ve vířivce se sklenkou šampaňského, pojídali obří krevety, kalamáry a jiné mořské potvůrky. Večer jsme si naložili dárky a pomilovali se pod vánočním stromkem na chlupatém koberci.“ (Adéla, 33 let, sekretářka)

Náš tip: Závidíte dětem, když si mohou každý den otvírat okénka adventního kalendáře s čokoládou? Tak si ještě rychle dejte za okno i svůj adventní kalendář, ale takový který za zavřenými okénky ukrývá kosmetické překvápko (můžete si ho vyrobit nebo se takové kalendáře dají i koupit).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.