Prima maminka

24. března 2016 04:30

Anna Kopečková

Velikonoční vajíčka: Ozdobte je letos úplně jinak!

Velikonoční vajíčka: Ozdobte je letos úplně jinak!

Zapomeňte na klasické barvy a samolepky. Velikonoční vajíčka se dají krásně ozdobit i úplně jinak. A bude vás to bavit!

Ukážeme vám, jak se dají při zdobení vajíček využít ubrousky, lak na nehty, papírové utěrky nebo třeba šlehačka.

Ombré

Tenhle efekt barvení v různých odstínech je velmi oblíbený při zdobení dortů. Proč ho nevyužít i při barvení vajíček? Budete toho potřebovat velmi málo – gelové potravinářské barvy (dají se sehnat i v supermarketech v oddělení s potřebami na pečení), bílý vinný ocet a vařená vajíčka.

Ve vhodné nádobě smíchejte 1/3 lžičky gelové barvy, 1 lžičku vinného octa a přidejte tolik vody, aby v ní mohlo být vajíčko celé ponořené. Dobře promíchejte. V takto připravené lázni vajíčko obarvěte a nechte zaschnout. Pak ho do lázně ponořte jen ze tří čtvrtin a opět nechte zaschnout. Pak ho ponořte do poloviny, nechte zaschnout a nakonec jen do čtvrtiny a opět nechte zaschnout. Většího barevného efektu dosáhnete, když do vody před každým dalším ponořením přidáte ještě trochu barvy.

Pokud chcete použít různé barvy, připravte si několik skleniček a vajíčko do nich postupně namáčejte tak, jak je popsáno výše.

Lakovaná

Krásného efektu se dá dosáhnout i s pomocí laku na nehty (protože jde o jídlo, je lepší v tomto případě použít ekologičtější veganský lak). Potřebujete plastovou nádobu, do které nalijete vodu pokojové teploty (nesmí být příliš studená). Přidejte několik kapek laku na nehty (tmavě modrý vypadá opravdu hezky, barvy můžete i kombinovat, ale měly by být maximálně tři) a jen lehce pomocí špejle promíchejte, aby lak vytvořil ve vodě mramorování. Natáhněte si na ruce gumové rukavice (můžete použít i kuchyňské kleště), vejce do vody s lakem ponořte, lehce ho pootočte, aby se na něj lak uchytil, vytáhněte a nechte zaschnout. Ideální je, když na schnutí použijete kousek molitanu nebo polystyrenu, do kterého zapíchnete vždy čtyři špendlíky s hlavičkami a na ně usadíte vajíčko.

Ubrousková

Nevadí, že neumíte malovat. Stačí sehnat pár papírových ubrousků s hezkými vzory a ty přenést na vařená vajíčka pomocí techniky zvané decoupage. Budete tedy potřebovat hezký ubrousek a speciální lepidlo na decoupage, které se dá sehnat v papírnictví nebo v hobby marketu. Z ubrousku vystřihněte motiv (kytičku, zajíčka, motýlka, lístek…) – čím menší, tím lépe se vám bude lepit na vajíčko. Oddělte pouze vrchní, potištěnou vrstvu. Na vajíčko naneste trochu lepidla, přiložte vystřižený motiv a opatrně ho pomocí štětečku s trochou lepidla přitiskněte na vajíčko, přetřete lehce lepidlem a nechte zaschnout. Na přilepení stačí opravdu jen trochu lepidla. Pokud by ho bylo hodně, ubrousek by byl moc mokrý a potrhal by se.

S rodinnými fotkami

Výborný nápad, který bude bavit celou rodinu. Představte si, jak budete hledat na zahradě vajíčka se svým obličejem… I tady využijete již zmíněnou ubrouskovou techniku decoupage. Rozdíl je v tom, že tentokrát použijete ubrousky s vašimi fotografiemi, které si vyrobíte pomocí obyčejné kopírky na papír.

Vyberte si pár fotek, které chcete použít. Na papír A4 pečlivě připevněte bílý ubrousek (měl by mít dvě nebo tři vrstvy) tak, že každou stranu ubrousku přilepíte na papír pomocí lepicí pásky. Jde o to, aby papír s ubrouskem byl co nejhladší a kopírkou snadno prošel. Pak ho umístěte do přihrádky s papíry, na které se kopíruje, a fotografii na něj zkopírujte. Zbývá už jen zkopírované fotografie z ubrousku vystřihnout a nalepit lepidlem na decoupage na vajíčka.

Černobílá

Připravte si vařená vajíčka s bílou skořápkou a černý permanentní fix. A pak už jen malujte podle vlastní fantazie – proužky, čtverečky, puntíky… Když nebudou linky rovné, vůbec nevadí. Právě drobné nedokonalosti jsou na vajíčkách pak hezké.

S flíčky

Na výrobu těchto veselých vajíček si vystačíte s několika gelovými potravinářskými barvami a papírovými utěrkami. Uvařené vajíčko pevně zabalte do papírové utěrky (jen do jedné vrstvy) a na utěrku pak štětcem udělejte gelovými barvami několik kulatých fleků. Pak utěrku odstraňte a vejce nechte zaschnout.

Smetanově pastelová

Tuhle metodu zdobení určitě neznáte, protože je na ni potřeba šlehačka. Ano, čtete dobře. V míse vyšlehejte dotuha šlehačku (můžete použít i hotovou ve spreji a nastříkat ji do misky). Povrch pocákejte gelovými potravinářskými barvami (použijte dvě nebo tři) a přidejte pár kapek octa. Pak vše jemně promíchejte pomocí špejle. Do šlehačky položte vařené vejce a lehce ho šlehačkou obalte ze všech stran. Vyndejte ho, nechte uschnout a pak ho rychle opláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili šlehačku, a opět nechte zaschnout.

S puntíky

Jednoduchá a krásná. Tímto způsobem můžete na vajíčkách vytvořit tvary podle vlastní chuti. Pokud chcete puntíky, nalepte na vařená bílá vajíčka samolepky ve tvaru malých koleček. Vajíčka obarvěte obvyklým způsobem (v barvách na vajíčka nebo v potravinářských barvách) a po zaschnutí z nich samolepky odstraňte.

Kytičková

Jestli najdete venku už nějaké drobné květy nebo lístečky, ozdobte jimi i vajíčka. Jednoduše je přilepte na vařená vejce pomocí lepidla a štětce (vhodné je například lepidlo na decoupage nebo třeba Herkules). Lepidlo naneste zespodu a přilepené tvary jím potřete i na vrchu.

S nápisem

I jednoduchý nápis nebo vzkaz vypadá velmi efektně. Dejte si záležet na hezkém písmu. Opět vám stačí jen natvrdo uvařená bílá vajíčka a tenký permanentní fix.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2023

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.