Prima maminka

11. ledna 2016 04:40

Lucie Průchová

Velký průzkum: Jak často se Češi radují a z čeho?

Naprostá většina z nás (99 %) se domnívá, že když děláme věci s radostí, dosáhneme tak většího úspěchu v čemkoliv. Šťastný a radostný člověk je podle 94 % Čechů i v práci produktivnější. Jak ale v novém roce radostnějšího života dosáhnout?

Receptem je pak na základě odpovědí populace zejména nebrat věci jako samozřejmost. Vyplývá to z nedávného průzkumu. "Užívej si cestu a dojdeš dál“ s cílem poukázat na to, jak nezastupitelné místo radost má při dosahování životních úspěchů."

Češi se radují často, i když jen málo z nás se nahlas směje. Tento pocit nám nejčastěji přinášejí naše děti. Přestože si mnoho z nás stojí za tím, že pro radost bychom se neměli trápit minulostí či budoucností, jen málo kdo to skutečně dělá. V práci je pak pro nás radost zásadní, abychom byli spokojeni. Za naše životní úspěchy pak považujeme nejčastěji ty v práci a rodině, a co je zajímavé, 83 % Čechů uvedlo, že jich dosáhli snáze, když se při cestě k nim radovali.

Co nám přináší radost a jak ji prožíváme? Peníze nás nezajímají

Češi se radují často. Bezmála polovina z nás uvedla, že se radovala během posledních 2 dnů, ať už z jakéhokoliv důvodu. Téměř pětina Čechů uvádí, že měla v poslední době radost ze svých dětí. Každého desátého Čecha dělá šťastným jeho partner. Radost nám ale přináší také práce, kterou uvedlo 7 %. Zajímavé je, že peníze či výplata pro nás nejsou nijak zvláště spjaty s pocitem radosti, těší se z nich jen 2 % dotázaných.

Nejvíce pak projevujeme radost úsměvem (25 %) a dobrou náladou (24 %). Naopak hlasitým smíchem se naposledy radovalo jen 12 % populace. Pouze 3 % Čechů skáče, tancuje, křičí, zpívá nebo uspořádá oslavu.

Češi radí: Neber věci jako samozřejmost a budeš mít radost

Otázkou, jak mít v duši radost, se zabývá i novodobá studie Joynomics, kterou sestavil americký psycholog a přírodovědec Matt Killingsworth. Ten definuje hned 4 principy radosti, se kterými Češi více než souhlasí a seřadili je následovně. 97 % z nás se ztotožňuje s tvrzením, že důležité je nebrat věci jako samozřejmost. Také jsme přesvědčeni, že je nezbytné být milí k ostatním a dělat dobré skutky (95 %). Jako další cestu k radosti vidí 88 % z nás v tom netrápit se minulostí či budoucností a zabývat se tím, co je teď. Na poslední, ale neméně důležité příčce zůstává předsevzetí být fyzicky aktivní (82 %).

Když se pak podíváme na to, jak své rady aplikujeme v praxi, nejčastěji dodržujeme zásadu nebrat věci jako samozřejmost (94 %). Naopak pouze 29 % z nás dokáže zůstat v přítomnosti a neřešit co bylo a bude. „Lidé někdy uvažují o štěstí jako o něčem vzdáleném, jako o nedostižné výhře, kterou mohou získat až po letech tvrdé dřiny. Spojují si štěstí s konvenčními známkami úspěchu, jako jsou vyšší plat nebo velký dům. Shromažďujeme ale stále více důkazů o tom, že když prožíváme radost už během samotné cesty, úspěch se dostaví s větší pravděpodobností,“ uvádí Killingsworth.

Radost je u Čechů klíčem ke spokojenosti v práci

Pro více než 8 z 10 respondentů je důležité mít práci, která je bude bavit. Tři pětiny pak ocení příjemný kolektiv a ještě o něco méně z nás (59 %) těší příjem. Pokud se pak podíváme samostatně na muže ve věku 25–45 let, kteří vydělávají čistého nad dvacet tisíc korun měsíčně, peníze jsou pro ně důležitější a uvádí je 7 z 10, stále však u nich na prvním místě vede práce, kterou budou dělat s radostí (81 %). „Studie ukazují, že šťastní lidé jsou produktivnější, kreativnější a lépe se s nimi spolupracuje. Jsou odolnější vůči problémům a oblíbenější ve svém okolí,“ vysvětluje Killingsworth ve své studii Joynomics.

Podle Čechů nás k úspěchu dovede píle a snaha

85 % z dotázaných si myslí, že k úspěchu je s největší pravděpodobností přivede píle a snaha, následuje tvrdá práce (72 %) a potřeba je i štěstí (69 %). Více než polovina Čechů vidí klíč k úspěchu také v sebevědomí (68 %), obětování volného času (65 %) a radosti z vykonaného (63 %).

Největšího životního úspěchu dosáhla jedna čtvrtina populace v práci (26 %) a čtvrtina za něj považuje svou rodinu (25 %). Dále je za úspěch považováno vzdělání (16 %) a dobře vychované a úspěšné děti (13 %). Nejobtížnější je pro Čechy uspět v osobním rozvoji a osamostatnění se (23 %), velmi obtížné je pro ně i dosáhnout úspěchu ohledně peněz (23 %). Pro více než 8 z 10 respondentů bylo dosažení největších celoživotních úspěchů snadnější, když si cestu k nim užívali.

Sdílejte článek
Štítky peníze Matt Killingsworth

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 6. 2023

Úkoly všeho druhu vám dnes budou připadat jako Herkulova práce, Berani. Kvůli přepracování a napětí se můžete cítit trochu pod psa. Možná by bylo dobré, kdybyste si na chvíli odpočinuli o samotě. Pokud to nejde, snažte se alespoň trochu uklidnit. Také některé nečekané změny ve vašem okolí by mohly rozvášnit jazyky. Než začnete dělat ukvapené závěry, nezapomeňte si ověřit fakta.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.