Prima maminka

22. března 2017 10:00

Anna Kopečková

Za vším hledej ženu aneb 8 věcí, které vynalezly ženy

Kdyby nebylo žen, těžko bychom si dali pivo, dobrou kávu nebo se připojili na wifi. Vlasy bychom měli zacuchané a trápili se s látkovými plenkami.

Naštěstí nám svět dal vynálezkyně, díky kterým se nám žije každý den nejen pohodlněji, ale také zábavněji.

1. Pivo

Taky si rádi dáte za horkého dne pivo? Ačkoli se většina reklam na pivo zaměřuje na muže, za tento chutný nápoj máme co děkovat ženám. Archeologické výzkumy přinesly důkazy, že se první pivo začalo vařit doma před několika tisíci lety. A prvními sládky byly právě ženy, které se o domov staraly. A dokonce pivo konzumovaly ve větší míře než muži. Na zdraví!

2. Wifi

Než si začnete stěžovat, že je ta wifina zase pomalá, vzpomeňte si na dlouhá desetiletí vynálezů, která byla potřebná k jejímu vytvoření. Wifi připojení by nejspíš nevzniklo bez herečky Hedy Lamarr, kterou už Hollywood nudil, a tak se věnovala různým vědeckým experimentům. Za druhé světové války řešila, jak pomoci spojencům, a tehdy představila americkému námořnictvu svůj patent na rozprostřené spektrum, které můžeme považovat za předchůdce dnešní wifi.

3. Kartáč na vlasy

I když se neví, kdo vlastně přišel s nápadem na hřeben nebo kartáč, je naprosto jasné, kdo si nechal patentovat první moderní kartáč na vlasy. Ano, byla to žena! Stalo se tak v roce 1898, kdy Lyda Newman, černoška z Manhattanu, ve svém vynálezu velmi pokrokově využila svazečky umělých vláken.

4. Monopoly

Ať už je hrajete, nebo nehrajete, nedá se popřít, že Monopoly jsou nestárnoucí hrou. Vymyslela ji žena, ale smetanu slíznul muž. První verzi si Elizabeth "Lizzie" Magie nechala patentovat už v roce 1903. O třicet let později vzal její nápad Charles Darrow, zjednodušil pravidla a vznikla hra, jak ji známe dnes. V roce 1935 ji pak prodal firmě Parker Brothers.

Foto: iStock

5. Ranní káva

Dnes už máme v domácnostech běžně kávovary na kapsle, ale i klasická překapávaná káva má stále mnoho příznivců. Jestli si ji také děláváte, poděkujte za ni Melittě Bentz. Díky vynálezu této německé ženy v domácnosti patentovanému v roce 1908, si můžeme dát oblíbenou kávu, aniž bychom se trápili s lógrem. Tím vynálezem byly papírové filtry. Jako první filtr posloužil Melittě piják vytržený ze školního sešitu jejího syna.

6. Harry Potter

S půl miliardou výtisků přeložených do sedmdesáti jazyků se dá říct, že se velká část světové populace setkala s magickou cestou malého čaroděje. Bez Pottera, kterého stvořila J. K. Rowling, by v našich životech bylo mnohem méně kouzel. A možná ještě silnějším příběhem, než popisuje kniha, je její vlastní osud.

7. Jednorázové plenky

Až budete přebalovat, vzpomeňte si na Marion Donovan, stvořitelku jednorázových plen. Ta už měla plné zuby věčně proteklých plínek a mokré postýlky, a tak se rozhodla vytvořit nepropustnou plínu. I když si svůj vynález nechala patentovat už v roce 1951, nepodařilo se jí najít výrobce, který by měl o její návrh zájem. Muži to prostě nepovažovali za zajímavé.

8. Webový prohlížeč

Prvním programátorem na světě byla žena jménem Ada Lovelace. V letech 1815 až 1852 žila v Londýně a významně se podílela na rozvoji prvních počítačů, které sestavoval Charles Babbage. Které aplikace a weby máte nejraději? Možná, že existují právě díky Adě.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky káva pivo vynález Harry Potter J. K. Rowlingová Druhá světová válka hřeben wifi kartáč Námořnictvo Spojených států amerických Hedy Lamarrová Charles Babbage Charles Darrow

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.