Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Zorganizujte si život: 7 tipů, díky kterým se vám uleví

1/7: Vyzkoušejte time management
Vyzkoušejte time management

Správným uspořádáním dne se zabývá time managment, který vás naučí, jak s časem hospodařit. Tou nejzákladnější radou je plánovat tak, aby byl čas využit co nejefektivněji. Se správným načasováním získáte dvě až tři hodiny navíc každý den. Musíte vycházet z předpokladu, že v běžném dni je pouze 60 procent aktivit plánovaných. Zbytek jsou aktivity neočekávané, které nám narušují plán a tím nás dostávají do stresu. Proto v každém dni musíte mít rezervu, abyste se s těmito náhlými událostmi dokázali vypořádat.

Principy a techniky správného plánování času nejsou nijak náročné. Jde především o to, abyste si je osvojili a naučili se je používat v běžném životě. Time managment se hodí pro podnikatele, stejně jako pro matky v domácnosti.

Nejdříve si musíte sestavit seznam priorit. Zastavte se na chvilku a zamyslete se. Sepište si seznam všech úkolů, které na vás čekají, ať už jde o krátkodobé cíle, tak dlouhodobé. Vytvořte si žebříček, na jehož vrcholu budou ty nejdůležitější úkoly. Poté je třeba odhadnout, kolik vám každý úkol zabere času a sestavit plán jejich plnění. Nejde jen o to, abyste stihli vše, co potřebujete udělat, ale abyste to navíc zvládli bez stresu a s uspokojením.

 

 

2/7: Vše si zapisujte
Vše si zapisujte

Možná si myslíte, že používání diáře je určitá póza, kterou se někteří lidé snaží vzbudit dojem, že jsou nepostradatelní. Naopak, ti lidé jsou velmi chytří, protože čím víc člověk úkolů má, tím těžší je si je všechny zapamatovat. Takže kupte si také tu malou knížečku a naučte se do ní zaznamenávat vše, co musíte někdy udělat.

A myslíme opravdu vše, pište si pracovní schůzky, dětské kroužky, ale i to, co musíte nakoupit, či setkání s kamarádkou. K jednotlivým úkolům připište vše, co vás k jejich realizaci napadá, a uvažujte, kolik času vám jejich vypracování zabere. Dostanete tak úkoly ven z hlavy, což vám pomůže zbavit se stresu. Máte-li před sebou nějaký velký úkol, rozložte si ho na menší části. Až se naučíte diář skutečně využívat, zjistíte, jak moc vám usnadní život.

 

 

3/7: Plánujte si následující den
Plánujte si následující den

Vždy večer si naplánujte, co vše musíte následující den udělat. Nejnáročnější úkoly si dejte na dobu, kdy se cítíte nejaktivnější a máte nejvíc síly. Myslete také na to, abyste měli rezervu na neočekávané události.

4/7: Nepřeceňujte se
Nepřeceňujte se

Nejste superžena, a i když toho zvládáte skutečně hodně, nemůžete zvládnout všechno. Nedělejte práci za jiné, naopak delegujte úkoly na ostatní. Pokud je úkol nad vaše síly, nebojte se ho odmítnout. Když se však náročnému úkolu vyhnout nemůžete, nestyďte se požádat někoho o pomoc. Doma pak zaúkolujte manžela i děti, vždyť i o ni se musí postarat, aby to fungovalo.

5/7: Zbavte se zbytečností
Zbavte se zbytečností

Nezdá se to, ale zbytečnosti nám ubírají síly. Jen si to představte – pospícháte, ale nemůžete najít to tričko, které jste si chtěli vzít, protože je zahrabané ve skříni mezi věcmi, jež už nenosíte. Určitě vás to rozhodí. Stejně jako když se potřebujete nalíčit a v kosmetickém kufříku plném nepoužívaných lahviček, nemůžete najít to, co zrovna potřebujete. Proto se zbavte všeho, co už dosloužilo. Starého oblečení, prošlé kosmetiky, přečtených časopisů, léků, ale například i prošlých potravin v ledničce.

 

 

6/7: Ukliďte a udržujte pořádek
Ukliďte a udržujte pořádek

Tento bod hodně souvisí s předchozím. Až se zbavíte zbytečností, zbylé věci uspořádejte a pořádek udržujte tím, že budete úklid pravidelně opakovat. Aby si totiž člověk mohl odpočinout, měl by být obklopen harmonickým prostředím, a to v „bordelu“ nevytvoříte.

7/7: Zbavte se upírů
Zbavte se upírů

Existují lidé, s nimiž není milé se setkávat, vždy totiž člověka úplně vyčerpají. Jsou to takoví energetičtí upíři. Pořád si jen na něco stěžují, fňukají a šíří kolem sebe blbou náladu. Jistě, každý může mít občas špatný den a potřebuje si postěžovat, ale tito lidé to dělají pořád.

Jestli ve svém okolí také máte takové lidi, bez milosti je odstřihněte, a to i v případě, že jde o rodinné příslušníky či přátele. Váš život je příliš krátký a čas drahý, proč byste si ho měli kazit?

Reklama