Šokující zákulisí pohádky S čerty nejsou žerty: Techtle mechtle přímo na place!

S čerty nejsou žerty - upoutávka

Během natáčení nesmrtelné pohádky režiséra Hynka Bočana, která baví už několik generací a na televizních obrazovkách nesmí chybět o žádných Vánocích, došlo mezi hlavními hrdiny k milostným zápletkám. Ondřej Vetchý a Vladimír Dlouhý se spolu vsadili, kdo sbalí představitelku princezny Adélky, kterou ztvárnila tehdy šestnáctiletá Monika Stará, dnes Pelcová. 

Slavná pohádka S čerty nejsou žerty se natáčela během letních prázdnin a na place vládla pohodová uvolněná atmosféra.

„Byly divadelní prázdniny, nikdo nikam nespěchal. Strávili jsme společně asi čtyři dny v Českém ráji, kde jsme i nocovali. Každý večer přinesl catering něco dobrého k jídlu a pití. Povídalo se a vymýšlely různé dialogy, přidávaly hlášky, jak ten scénář ještě vylepšit. Režisér Hynek Bočan byl úžasný v tom, že hercům nechával určitou volnost. Nás princezny ale produkce v deset večer zahnala spát, abychom ráno nebyly oteklé. Samozřejmě jsme se pak vracely tajnými cestičkami zpátky,“ zavzpomínala s úsměvem herečka Dana Bartůňková, představitelka panovačné a ziskuchtivé princezny Angelíny.

Vetchý s Dlouhým se vsadili o princeznu

Pak se to ovšem trochu zvrtlo. Její pohádková sestra, princezna Adélka, kterou ztvárnila Monika Stará, dnes Pelcová, pro kterou to byla mimochodem první a zároveň poslední práce před kamerou, se skutečně zamilovala do Vladimíra Dlouhého alias Petra Máchala. „Ondra Vetchý a Mirek Dlouhý, velcí kamarádi už od konzervatoře, byli ve věku, kdy si dělali takzvané zářezy. Holky po nich šílely, mohli mít každou, na kterou si ukázali. V té době soutěžili, kdo bude mít lepší skóre, kdo jich víc sbalí. A když se na scéně objevila Monika, tedy Adélka, které bylo šestnáct let, bylo o zábavu postaráno. Krásná kořist. Oba zbystřili, kdo bude první,“ prozradila herečka Dana Bartůňková. Tak snadné to ale pánové neměli. „Monika byla cudná, nezkažená dívenka z Olomouce. Taková panenka. Celou dobu navíc byla pod dohledem svého tatínka, který tam pobýval s ní. Dopadlo to ale tak, jak už to v pohádkách bývá. Zamilovala se do Mirka. Byla to její první, a tudíž největší láska, na kterou se nezapomíná.

Když Vladimír v roce 2010 v pouhých dvaapadesáti letech zemřel, strašně ji to sebralo,“ uvedla Dana Bartůňková, která ráda vzpomíná na moment kdy roli získala. „Šla jsem na konkurz, kde bylo dalších sto adeptek. Mezi nimi plejáda slavných kolegyň, jako byla Libuše Šafránková nebo Ivana Andrlová. Když jsem to osazenstvo viděla, chtěla jsem se otočit a jít domů, říkala si, že nemám absolutně žádnou šanci. Vladimír Dlouhý, který měl už roli Petra Máchala jistou, tam seděl a nahazoval texty. Šla jsem mezi posledními, takže už jsem z toho dlouhého čekání byla docela unavená. Když jsem navíc vešla na scénu, zakopla jsem o nějaký kabel a z pusy mi nechtěně vyklouzlo jadrné slovíčko. Pan režisér se na mě tak zvláštně a přísně podíval a já tušila, že jsem to zvorala. Za tří týdny přišel šok. Volali mi z produkce, že si vybrali mě,“ zavzpomínala herečka.

V pohádce zaznělo několik hlášek, které se staly legendárními.

Václav Vydra vzpomíná na natáčení pohádky

Například slova prince v podání Václava Vydry o tom, že tatínek vám vyhlásí válku. „Nikdy by mě nenapadlo, že to takhle zlidoví. Pamatuji si, že natáčení té scény bylo docela únavné. Na tak malém prostoru nás tam bylo docela dost a záběr s tou koulí na noze, která se tahala na vlasci, nebylo vůbec snadné natočit,“ přiblížil Vydra, který má při vzpomínkách smíšené pocity. „Když mi zavolal režisér Hynek Bočan, abych přišel na casting, měl jsem velkou radost. Předtím mi svěřil mojí první velkou roli ve filmu Půl domu bez ženicha, takže jsem jako mladý začínající herec po velkém úspěchu této komedie, očekával podobně velký prostor i tady. Jenže po konkurzu se dlouho nikdo neozýval. Až po několika týdnech mi zavolali, že mám ztvárnit prince, což byla ale hodně maličkatá postava. Dva natáčecí dny. Nebudu zastírat, že jsem si tehdy představoval daleko větší prostor,“ usmál se Václav Vydra. Pohádku S čerty nejsou žerty můžete sledovat 26. prosince ve 20:15 na Primě.

ZDROJ: archiv autora


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.