10 nejčastějších důvodů, proč se rozpadají i dlouholeté vztahy

10 nejčastějších důvodů, proč se rozpadají i dlouholeté vztahy

Patříte k těm šťastnějším párům, které spolu žijí už hodně let a pořád to funguje? Nebo se nacházíte na druhé straně a přemýšlíte, proč právě vám vztah neklapl? Možná, že to zjistíte z následujících řádků. Případně vás následující „desatero“ může varovat před potenciálními nedostatky ve vašem partnerství. Vždycky je čas k nápravě, ale musíte se snažit oba dva.

Žádný sex

Anebo hodně málo sexu. Tedy téměř jako by nebyl. Sex je v partnerství samozřejmě důležitý, na tom se snad všichni shodneme. Nemusíte se spolu milovat obden, ale najděte si chviličku alespoň jednou za 14 dní, když už ne každý týden. Třeba zjistíte, že vás to pořád ještě baví. I se stejným chlapem.

V hlavní roli peníze

A to se zdaleka netýká jen rozmařilých paniček, které jsou zvyklé dostávat od manžela mnohatisícové kapesné. Naopak – možná, že sami zrovna uvažujete, zda partnera vezmete ještě na milost, i když je naprosto finančně negramotný. Nedokáže nic ušetřit a než aby si našel ještě nějaký kšeft, vysedává raději doma, protože je šíleně unavený z přechozího dne. Myslí si, že když občas poseká trávník a opraví kapající kohoutky, nemusí už hnout ani prstem. Jestliže navíc zjistíte, že nemá partner do důchodu vůbec nic naspořeno, měl by to být pro vás varovný signál, že něco není v pořádku. To by se pak lehce mohlo stát, že se o manžela v 65 letech budete starat a on si bude pohodlně sedět v houpacím křesle.

Špatná komunikace

Dlouholeté vztahy vyžadují spoustu mluvení. Samozřejmě, že existuje i konverzace beze slov, obzvlášť tehdy, když se ti dva dokonale znají. Ta má v komunikaci své místo, ale jestliže si nepovídáte vůbec, je to špatně, protože se svým způsobem ignorujete a nežijete spolu, ale vedle sebe. Pak už je jen blízko k tomu, že se vztah rozpadne.

Nekompromisnost

Můžete s partnerem komunikovat, jak chcete, od rána do večera, ale jestliže nejste schopni ani jeden udělat tomu druhému občas nějaký ústupek, je to snad horší, než kdybyste spolu nemluvili vůbec. Pokud tuto situaci zažíváte, zamyslete se nad tím, proč tomu tak je. Zda to třeba není důsledek toho, že máte na manžela alergii, protože vás něčím rozčiluje. Zkuste to odhalit. Pak bude jednodušší se rozmyslet, zda chcete ve vztahu pokračovat, nebo ne.

Neočekávané události

Osud si s námi často pohrává. A jak stárneme, bývá to většinou horší. Naši blízcí nás opouštějí, přicházíme o práci, blížíme se ke konci života. Je to depresivní, strašně těžké, ale jedině tehdy, když se dokážeme nezhroutit a budeme silní, vyjdeme z nepříjemné situace jako vítězové. Nicméně všechno, co prožíváme my nebo partner, se promítá do vztahů, ať je partnerství sebevíc stabilní.

Podvádění

Někdy se stává, že si je jeden z partnerů až v manželství ochoten přiznat svou pravou sexuální orientaci. Obzvlášť v dnešní době, kdy své „coming-outy“ prožívá v nadsázce řečeno každá druhá celebrita, je atmosféra vůči homosexuálům a lesbičkám o mnoho přívětivější. Pak už je to jen krůček k tomu, že vás začne manžel podvádět se svým nejlepším kamarádem.

Tento druh nevěry se ale zkousne o něco lépe, než když má manžel poměr s jinou ženou. Pokud to odhalíte, je jen na vás, zda jste ochotná s tím žít. Případně jste-li ta, která má nějaký románek, záleží na opět na vás, jesti chcete manžela podvádět a neopustit ho, nebo zda toho na vás bude jednou moc a budete to muset nějak rozštípnout.

Nemáte toho už moc společného

Vztah se nemusí vyhrotit jenom něčí nevěrou. Častěji se stává, že najednou zjistíte, že s manželem vlastně už jen přežíváte. Nikam spolu nechodíte, moc si toho už neřeknete, máte rozdílné přátele a taky i jiné zájmy a hodnoty. Vaše cesty se rozešly a vy si marně snažíte vzpomenout, kdy se tak stalo. Leckdy jsou tyto páry pohodlné něco řešit a zůstanou spolu, jen si každý žije svým životem. Může to být jednodušší, není to ale škoda? Co když se pak seznámíte s někým, s nímž zažijete dokonalé souznění, ale problémem bude váš současný, byť nefungující vztah?

Syndrom prázdného hnízda

Už jste o tom nejspíše slyšeli. Děti odrostou, najdou si své partnery a společné bydlení. Váš byt nebo dům najednou zeje prázdnotou. Ano, můžete ocenit klid a ticho, ale na druhou stranu se to může projevit v tom, že najednou nevíte, jak zaplnit čas. Něco, spíše tedy někdo, vám tam chybí. Partner vás nedokáže uspokojit. Nebo si najednou uvědomíte, že jste s ním vlastně byli jen kvůli dětem.

Nejste k sobě laskaví a velkorysí

Kdo jiný by se měl k sobě chovat mile než partneři? Je dokonce dokázáno, že páry, u nichž funguje vzájemná laskavost a velkorysost, mají delší životnost. Tak to ale bývá často hlavně v pohádkách. Člověk mnohokrát pociťuje k těm, co miluje, ambivalentní pocity, tedy určitou rozháranost, kdy je jednou miluje a podruhé za něco nenávidí. Je to proto, že je k nim citově angažovaný. Zkuste se povznést nad nějaké křivdy a buďte manželovi oporou – tedy v tom případě, že tak činí i on. Jestliže se jedná o jednostrannou záležitost, nemívá to dobrý konec.

Jeden je totální čuně

Většinou je to chlap, ale ani ženy nejsou výjimkou.

Mám kamarádku, která se provdala za Japonce do země vycházejícího slunce. Protože je tam málo místa, byty jsou pěkně prťavé. Navíc pan manžel trpěl chorobným hromaděním čehokoliv – od starého zubního kartáčku až po špinavý igelitový sáček. Kdykoliv mu kamarádka něco takového vyhodila, dostala od něj vynadáno. S takovým člověkem se zkrátka nedalo žít.

Zpočátku to můžete tolerovat a přijde vám to třeba i vtipné, ale později to přeroste přes hlavu. Nehledě na to, že s přibývajícími lety se u lidí negativní vlastnosti ještě více prohlubují.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.