7 chyb, které vám mohou (z)ničit manželství

7 chyb, které vám mohou (z)ničit manželství

Trápí vás někdy otázka, co děláte v manželství špatně? Chcete se poučit, ale nevíte, co vylepšit, aby vám to klapalo? Máme pro vás přehled nejčastějších chyb, které my ženy v manželství děláme.

Urážíte ho

Jestliže jste měli italskou domácnost ještě před svatbou, nejspíše v tomto duchu budete pokračovat i po veselce. I když je v zápalu hádky těžké se udržet, snažte se nepřekročit pomyslnou hranici „úcty-neúcty“. Pokud se vás manžel něčím dotkne, neřešte spor destruktivně planým řevem nelichotivých nadávek, které by vás později mohly mrzet, protože nejdou vzít zpátky (obzvlášť citliví jsou muži na nedostatky týkající se jejich vlasů, výdrže při sexu či vztahu s maminkou).

Místo toho se pokuste mu co nejklidněji vysvětlit, co se vás dotklo, čím vás naštval. Možná budete překvapená, že partnera svým přístupem „nakazíte“ a sám bude místo hádky otevřený k nějakému rozhovoru, kdy si vše v poklidném duchu ujasníte. Na druhou stranu jsou partneři, kteří spory řeší tak, že se pojmenují všemi možnými i nemožnými peprnými nadávkami, tím si hodně uleví a za pět minut je vzduch čistý.

Hádáte se kvůli odpadkům

Možná to zní hloupě, ale máloco může naštvat tolik, jako to, když vám někdo neustále připomíná, že máte zase vynést odpadky. Kolik párů už se kvůli tomu pohádalo skoro až do krve? Jasně že odpadky k popelnici samy nedojdou, ale můžete si s tím pohrát. Napište třeba manželovi vtipný nebo roztomilý vzkaz na lednici. Ve zprávě se vyhněte jakémukoliv náznaku rozkazu. Naopak – na mužské ego skvěle fungují jakékoliv lichotky. Přidejte pár „smajlíků“, láskyplné výrazy a pokud k tomu přislíbíte lahodnou večeři, kterou byste tak jako tak připravovala, máte vyhráno.

Zapomínáte flirtovat

Nenechte se zastrašit mýtem, že po svatbě se veškerá romantika ze vztahu vytratí jako mávnutím kouzelného proutku. Není pravidlem, že jakmile „dobimbají“ svatební zvony, zavřete se ve vašem manželském doupěti, navlečete si „páprdovské“ tepláky, přiberete rázem 10 kilo a na vlasech byste si mohla díky mastnotě smažit vejce.

Jiskra mezi vámi může být trvalá, ale musíte to oba přikrmovat. Není nic jednoduššího, než si občas zaflirtovat, poškádlit se navzájem, dát si menší dárek nebo zajít společně na večeři (děti pro jednou pohlídá babička). Člověk potřebuje cítit, že se druhému líbí. Jakmile se mu toho ale nedostává doma, může začít hledat jinde.

Zahltíte se veškerou prací

Žena je od přírody akčnější a má více organizačních schopností než muž. A to se může negativně promítnout do manželství. Převezme veškeré domácí práce, začne se starat o rodinný rozpočet apod. Nakonec to vyvrcholí tím, že se pod tíhou všeho zhroutí a chlap se o ni pak nedokáže postarat, protože vlastně ani neví jak.

Abyste se této situaci vyhnula, vymezte si mantinely hned na začátku a vše si poctivě rozdělte, dělejte povinnosti napůl. Např. vařte, nakupujte a myjte nádobí, partner bude vysávat, prát a dělat kutilské práce. Důležité je ale reagovat na určitou situaci – někdy se porouchá auto, zároveň rozbije skříňka a koš na prádlo doslova přetéká. V této chvíli nenechte partnera, aby se strhal, ale rovnoměrně se o práci podělte. Dobrou volbou je také spolupracovat, například nákup ve dvou (pokud máte čas) je mnohem příjemnější. Jaké si to na začátku vztahu uděláte, takové to máte. Staré zvyky se těžko mění.

Nemáte ráda jeho rodinu

Rodinu si člověk nevybírá – ani svou, ani partnerovu. Někdy je to doslova neštěstí, třeba když je tchyně ochotná hlídat svá vnoučata pouze za nějaký příplatek. Jenže otevřená nenávist nikomu a ničemu neprospěje, zvláště pokud je partner na kritiku jeho rodičů či sourozenců háklivý. V tomto případě je nejlepší volbou omezit s příbuznými z partnerovy strany kontakt, a když už není zbytí, zatnout zuby, nasadit alespoň neutrální výraz a nějak ty společné chvíle překousnout. Nechte tchyni vymluvit – jedním uchem dovnitř, druhým ven. A doma se raději s partnerem o jeho rodičích nebavte. Když už na to ale přijde, rozhodně ho proti nim nepoštvávejte, nebude to dělat dobrotu ani jedné straně. Někdy se může karta obrátit, manžel procitne a nakonec vy budete ta hodnější než jeho příbuzní, kteří se chovali nepatřičně.

Závidíte mu čas s přáteli

Je hezké, že chcete nejvíce času trávit se svým milým, když už jste tak dlouho v práci. Zároveň je ale důležité nechávat si navzájem nějaký prostor. Chvíle, kdy si partner může zajít na pivo s přáteli nebo zahrát badminton s kolegy.

Nežárlete na něj, nebuďte podezřívavá, že je raději s někým jiným, než s vámi. Naopak využijte volného času a domluvte si víno s kamarádkou, pusťte si romantický film, běžte si zacvičit nebo si udělejte svůj „wellness“ večírek (pleťová maska, manikúra, pedikúra, masáž, barvení vlasů) a hýčkejte se. Umění je udělat z nedostatku přednost. Může to znít zvláštně, ale berte přátele svého manžela jako někoho, kdo obohacuje váš život a udržuje váš vztah silnější. Budete mít více témat ke konverzaci, můžete si společně dělat vtípky na jejich adresu.

Zapomínáte na své přátele

Co se týče přátel, není manželství důvodem vzdát se jich. Myslete na to, že k životu je potřeba mít někoho, komu můžete věřit. Je nesmysl zahodit dlouhodobě vybudované přátelství kvůli tomu, že jste vdaná. Na všem musíte pracovat – nebo to zanikne, případně to nebude stejné jako dřív.

Stát se může vždycky cokoliv. Manželství může skončit, a protože jste své kamarádky ve stavu největší zamilovanosti téměř zavrhla, nebudou na vás během rozvodu čekat s otevřenou náručí, když jste se jim v dobách největší pohody vůbec nevěnovala. S přáteli se zasmějete, pobavíte, navzájem se inspirujete a zároveň stoupáte v ceně v očích partnera, protože jste v kurzu. Manžel se o vás musí s někým dělit, nemá vás každý večer jistou. Pamatujte – lehká nedostupnost a tajemnost zákonitě přitahuje.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.