Sex a vztahy

6. listopadu 2016 04:40

Anna Kopečková

Co dělat, když zjistíte, že vás manžel podvádí

Možná máte chuť sbalit mu kufry a vyhodit prstýnek z okna. Ale nedělejte to. V prvních chvílích je hlavně důležité nevyšilovat.

Jak radí Laurie Watson, americká terapeutka specializující se na problémy ve vztazích a sexu, nezačněte hned svým dětem a všem známým hlásit, že vás manžel podvedl. Místo toho si promyslete, co to pro vás vlastně znamená. Nevěra nutně nemusí vést k rozvodu.

"Nevěra zasáhne spousty lidí a jejich vztahy jsou potom o to silnější,“ říká terapeutka. Znamená to snad, že nevěra posiluje manželství? Ne, tak to není. Ale je jisté, že ukvapená rozhodnutí, která můžete udělat po odhalení nevěry, nápravě vztahu rozhodně neprospějí.

Je to taky řešení, ale ne úplně nejlepší... Foto: Thinkstock

Vypořádejte se se svými pocity – a rozhodněte se, jestli chcete, aby vaše manželství pokračovalo

„Když zjistíte, že vás manžel podvádí, zlobíte se, jste zraněná, cítíte se zrazená. Zeptejte se sama sebe, jestli vám na manželství záleží a chcete, aby fungovalo,“ radí další terapeutka Jane Greer. „Někdo si pokračování vztahu nedovede vůbec představit. Pokud ale na manželství chcete zapracovat, měl by se vám partner omluvit, a co je ještě důležitější, měl by přijmout zodpovědnost za své činy.“

Neproste manžela, aby s vámi zůstal

Důležité je neprosit a neškemrat, doporučuje Laurie Watson. Zdůraznit byste ale měla, že vám na manželství záleží. Řekněte třeba: „Záleží mi na tobě a záleží mi na našem vztahu.“ A to je něco naprosto jiného než prosby. Abyste mohla dát věci do pořádku, je potřeba vědět, co vlastně chcete.

No a pak… je pravý čas na tom zapracovat:

Navštivte poradnu

V mnoha případech návštěva terapeuta skutečně pomáhá. Na povrch vyplouvá spousta emocí, se kterými může být těžké se vypořádat sám.

Když je jeden z partnerů nevěrnýa, je kromě prvotního vzteku potřeba vyřešit i něco jiného. Jde o zrazení důvěry. A tu je potřeba obnovit. Nakonec musí oba zhodnotit situaci, zeptat se, jak k tomu vlastně došlo, jak přijmout zodpovědnost za minulé činy, a říct si, zda jsou oba schopni začít znovu.

V rámci terapie budete pravděpodobně muset přijmout i důvod, proč k nevěře došlo. (Neznamená to, že je to vaše vina – to skutečně není – ale když někdo podvádí, je s manželstvím něco v nepořádku.). Terapeut vám pomůže vyrovnat se lépe s emocemi a udržet si směřování k cíli.

Jeďte spolu na víkendový kurz

Speciální kurzy pro páry pomohly už mnoha dvojicím v krizi a spousta z nich je také bere jako poslední záchranu před úplným rozchodem. Dokonce zde znovu našly vzájemnou lásku i páry, kterým nepomohly ani pravidelné návštěvy manželské poradny a měly už podepsané rozvodové papíry. Ale jezdí sem i páry, které potřebují vztah oživit, zpestřit, vnést do něj znovu jiskru. Přečtěte si, jak to na takových kurzech chodí, a poslechněte si názory těch, kteří je absolvovali:

-az,ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.