Lubrikant: Co byste měla vědět, než ho použijete?

Jahodový, třešňový, čokoládový, vanilkový - to nejsou příchutě koláčů, ale lubrikačních gelů. V obchodech také najdete gely pro intenzivnější orgasmus, pro nekonečné milování nebo třeba na podporu početí. Je jich tolik, že je snad nemožné je všechny během jednoho kratičkého života vyzkoušet.

Čím větší výběr výrobci lubrikantů nabízejí, tím víc se nabízí i otázek. Z jakých se vyrábějí materiálů? Je bezpečné mít něco s tolika ingrediencemi tak blízko vagíny? A jak je to vůbec s lubrikačními gely a bezpečným sexem?

1. Tři základní druhy lubrikantů

Jestli jste už někdy pokukovala po lubrikačních gelech, možná tušíte, že si můžete vybírat mezi těmi, které jsou rozpustné ve vodě, případně jsou na bázi oleje nebo silikonu. Nejpřirozenější, nejšetrnější k naší pokožce a nejuniverzálnější jsou pro nás ty první – vodní lubrikanty. Nicméně kvůli svému přírodnímu složení brzy vysychají, a to nejen během milování (cca za 10-15 minut), ale i v balení (nutné spotřebovat cca do půl roku).

Lubrikační gely založené na bázi oleje jsou složeny z vazelíny. To už nezní tak vzrušivě, že? Ačkoliv vydrží poměrně dlouho, většinou se nedoporučuje používat je s kondomem, protože mohou způsobit jeho prasknutí. Proto můžete nečekaně otěhotnět nebo se nakazit nějakou pohlavně přenosnou chorobou. Lubrikant na bázi oleje – třeba kokosového - navíc může změnit hodnotu pH ve vaší vagíně, což se může projevit vznikem nepříjemné infekce, např. bakteriální vaginózou.

Silikonové lubrikanty jsou nejvíce populární v posledních letech. Není těžké odvodit, z čeho se vyrábějí. Uživatelé na nich oceňují především jejich mastnost, dlouhotrvající kluzkost a také voděodolnost. Jestliže si ale libujete v používání erotických pomůcek, buďte opatrná. S tímto typem lubrikantu totiž může dojít k poškození vašich milovaných hraček ze silikonu.

2. Hygiena je jednoduchá

Protože jsou lubrikanty na bázi vody velmi šetrné, zbaví se jich vaše tělo velmi snadno a rychle. Na druhou stranu olejové lubrikační gely ve vás mohou zanechat pocit, že tam dole pořád máte něco mastného. Velkou chybou je zamířit do sprchy a omýt se mýdlem bez ohledu na to, jak moc je jemné. Mohlo by se vám totiž zase změnit pH a dojít k infekci. Nejlepším způsobem, jak se přirozeně zbavit použitého lubrikantu, je jít se po sexu vyčůrat. Tím se odstraní všechny potenciálně nebezpečné bakterie a zabrání se onemocnění močových cest.

3. I zde platí: méně je více

S lubrikanty je to jako s jídlem – čím je jejich složení jednodušší, tím bývají kvalitnější a pro náš organismus přínosnější. Protože jsou lubrikační gely klasifikovány jako doplňky a nikoliv léky, není jejich složení tak regulováno. S nadsázkou řečeno může výrobce smíchat v láhvi jakékoliv přísady a nazvat to lubrikantem. Proto vždycky kontrolujte jeho složení.

Jak již bylo řečeno, čím méně surovin, tím lépe. Co by ale určitě nemělo uniknout vaší pozornosti je obsah alkoholu, tedy jakékoliv složky, které končí na „–ol“. Nechcete přeci, aby posloužil alkohol coby dezinfekční prostředek, zabil vaše přirozené bakterie a způsobil vám kvasinkovou infekci nebo naopak nadměrnou tvorbu bakterií. Navíc je obecně známo, že alkohol vysušuje pokožku. Jak by to tedy mohlo dopadnout s vaší vagínou?

4. Pozor na hřejivé lubrikanty

Někteří gynekologové mají obavy z toho, aby se vagína hřejivými typy lubrikačních gelů příliš „nepřehřála“. Nadměrně oteplení se totiž může přeměnit v nepříjemný pocit pálení. Pokud máte citlivou pokožku nebo alergii na některou obsaženou látku, může se to stát poměrně rychle. A to si při souloži nikdo nepřeje. Pokud se k tomu navíc přidá tření vznikající během milování, vše se může ještě zhoršit.

Na druhé straně není nic špatného na tom, když se vaše vagina mírně ochladí. Mnoho žen to dokonce vyhledává, protože je to velmi vzrušuje. Jestliže toho dosáhnete něčím na přírodní bázi, například mátou, je to naprosto v pořádku, neměly by hrozit žádné komplikace.

5. Nekupujte velká balení

Pokud nemáte něco vyzkoušeného, raději si napoprvé kupte menší balení. U lubrikačních gelů to platí obzvlášť. Nejdříve musíte zjistit, zda je vám přípravek příjemný – nejen jeho vůně a chuť, ale i jeho konzistence. Myslete na to, že je vagína společně s vulvou nejjemnější tkání ve vašem těle. Určitě netoužíte po tom, aby byla zbytečně podrážděná.

Raději si proto napoprvé pořiďte ideálně testovací balení. Jestliže chcete mít opravdu jistotu, že poté proběhne všechno hladce, otestujte si malé množství lubrikantu na vnitřní straně zápěstí nebo v loketní jamce. Díky tomu zjistíte, jak reaguje vaše kůže na daný přípravek.

6. Zvažte dlouhodobé užívání

Proč jste se pro lubrikační gel rozhodla? Opravdu ho potřebujete z praktických důvodů, nebo je to jen zpestření vašich postelových hrátek?

Ženy po menopauze mají velmi málo estrogenu, proto mohou vyžadovat nějaké další zvlhčení. Před menopauzou byste ale měla mít dostatečné množství své přirozené lubrikace. Pokud tomu tak není, bylo by dobré si o tom promluvit s lékařem. Nemusí se jednat o žádný zásadní problém, třeba bude jen potřeba trošku nasměrovat partnera. Ke sníženému libidu a „vysušení“ navíc může přispět také hormonální antikoncepce. Je-li problém jinde, váš gynekolog vám jistě poradí, co pomůže.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.