Sex a vztahy

18. března 2016 04:45

Lucie Průchová

Něco skřípe aneb Když vztah onemocní

Něco skřípe aneb Když vztah onemocní

Není nad krásné začátky vztahů, nad prvotní zamilovanost. Vzpomínáte? Bohužel často se pak stává, že zbudou právě jen ty vzpomínky. A nebohá žena pak s vytřeštěnýma očima sleduje tu osobu, do které se před lety tak nepopsatelně, tak bláznivě zamilovala, a říká si: Proboha! Jak je to možné? Cožpak mě tehdy postihla slepota? Opravdu mi tady ten chlapík připadal nápadně hezký, neobyčejně vtipný a vybraného chování?

Dnes mu přece z tepláků vyčnívá úctyhodné břicho, vtip neřekne, jak je týden dlouhý, a do dveří se hrne přede mnou, takže – jaképak vybrané chování?

Neztrácejte klid a optimismus, pravda, možná je váš vztah ve slepé uličce, ale z některých slepých uliček lze vykličkovat zpátky směrem k partnerskému štěstí. Přece se nevzdáte bez boje...

Krásnější než růže

Opravdu nestačí jen nostalgicky vzpomínat na to, jak jste se setkávali na náměstí pod kaštany, které právě kvetly, a bílé kvítky vám padaly do vlasů. Běželi jste jeden druhému naproti, a když jste se setkali, padli jste si do náruče a dlouze, neobyčejně vášnivě jste se líbali. Kolemjdoucí na vás buďto okouzleně či závistivě hleděli, anebo v rozpacích klopili oči a dívali se raději jinam. On pak vyndal odkudsi ze saka tři růže a ještě poznamenal, že jsou krásné, ale vy jste daleko hezčí. Znovu jste se objali a políbili. Kráčeli jste ruku v ruce na vyhlídku, kde je krásný výhled na město obklopené lesnatými kopci. Potom na večeři při svíčkách. Večer jste usínali pevně k sobě přitisknuti a skálopevně přesvědčeni o tom, že takhle krásné to bude po celý život.

Kruté vystřízlivění

Bohužel nebude. Dostaví se "únava materiálu", opotřebovanost, první, druhá, třetí či bůhvíkolikátá krize, kdy se stanete navzájem cizinci a budete se divit, jak jste se mohli dopustit tak trestuhodného omylu a přivést si domů natolik nevhodného partnera. Podívat se na něho dřívějšíma očima bude už nemožné, a tak ho náhle spatříte bez růžových brýlí. Všimnete si všeho, co jste předtím z nějakého nepochopitelného důvodu neviděla. Nebo nechtěla vidět? Chybí mu zub. I přes váš přísný zákaz v koupelně kouří, a tak, když tam vejdete, chvíli se dusíte. Jakmile se opije, chová se jako kašpar (jak vám jen mohlo připadat, že v opilosti bývá vtipný?!). Je nepopsatelně nepořádný. A ty neslušné výrazy, které používá čím dál častěji!

Proč jsi nekoupila párky?

Stagnující vztah vypadá asi tak, že žijete vedle sebe, nikoli spolu. Ráno vstáváte každý v jinou dobu, večer uléháte každý jindy. Přes den se nesetkáváte, ba ani si netelefonujete. Když se sejdete doma, buďto si nepovídáte, anebo hovoříte o "provozních věcech" (V popelnici je plesnivý pomeranč. Jak to, že pes ještě nežral? Tys nekoupila párky?!). Nejhorší je, že každý z vašich blízkých radí něco jiného. Maminka či babička vás přesvědčují, že takový je život a že je třeba si na to zvyknout, zatímco kamarádka vykřikuje, abyste tomu stereotypu rychle utekla, nebo vás pohltí. A abyste si našla opravdovou lásku. Jenomže... ani ta nevydrží navěky!

Vyprávějte a smějte se

Nelze se totiž dvacet čtyři hodin denně vznášet v oblacích. I do té nejrůžovější romance vtrhne krize. Pokud se nejedná o neřešitelné rozpory, je třeba zatnout zuby a říci si, že bude lépe, ale bez práce to nepůjde. Bude třeba se s partnerem pomalu znovu spřátelit. Vzpomínejte, které vlastnosti jste na něm v lepších časech měla nejraději a pokuste se je znovu ocenit. Radujte se, když zavtipkuje, smích je v partnerství velmi důležitý. Ostatně i vy můžete vylíčit něco legračního, co se vám nedávno přihodilo – dřív přece bylo běžné vyprávět si humorné zážitky. A větu: "Vykoulel jsi popelnici?" můžete nahradit třeba větou: "Nepůjdeme dnes na nějakou dobrou večeři?"

-em-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 7. 2024

Berani, dnes pravděpodobně více než obvykle toužíte po samotě. Ačkoli jste se možná zavázali k účasti na nějakém večírku nebo setkání, nyní se vám tato myšlenka může zdát otravná. Možná budete raději pracovat na nějakých úkolech či projektech, nebo si budete chtít jít zacvičit a uvolnit část napětí, které cítíte. Druhá možnost je dobrá. Pokud si zacvičíte dříve, možná budete mít později chuť někam vyrazit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.