Sex a vztahy

2. července 2013 13:24

Kateřina Motlová

Nevěra: Proč nás tak láká a jak ji překonat?

Hry lásky jsou zapeklité. Proč se tak často stává, že riskujeme stabilní vztah?

Proč se tolik lidí dopouští nevěry? Proč lidé krátkodobě vymění svého partnera za příjemný zážitek s někým jiným i za cenu, že svého činu budou zanedlouho litovat?

Nejprve je zapotřebí pochopit, že mozek neustále srovnává všechny informace, které má k dispozici. Vždy bude porovnávat partnera, se kterým jsme, a vše, co s ním zažíváme, s ostatními zážitky, které prožíváme s jinými.

Pokušení hrozí vždycky

Kdykoli se může stát, že potkáme někoho zajímavého. Člověka, který nás okouzlí. Člověka, který je nám něčím blízký. Člověka, který nám příjemně voní, který příjemně mluví, který se o nás více zajímá nebo který nás sexuálně příjemně vzrušuje. To není vůbec nic špatného. Takové zážitky můžeme mít denně, pokud potkáváme velké množství lidí či sledujeme filmy.

Pokud se nám někdo zalíbí, začneme na něj myslet. Začne se nám častěji objevovat v mysli, začneme o něm snít. Mozek nám tyto obrázky začne promítat zcela automaticky. Poněvadž je nastavený tak, že vždy se bude snažit nám předkládat ty nejlepší možné zážitky, které si ale jako nejlepší vyhodnotí sám. Pokud nemáme nepříjemné zážitky s nevěrou či s opuštěním, náš mozek nebudou omezovat přílišné zábrany. Maximálně prožijeme morální varování, která však často mají nízké emoční hodnoty.

Pokud takového zajímavého člověka potkáme, je dobré nechat mozek, aby provedl své vyhodnocování. Nebojte se toho, nechte mozek srovnat nového člověka s vaším vztahem. Bude vám nabízet následující otázky a představy: „Jak by život s tímto člověkem vypadal?“, „Jaký je v posteli?“, „Kolik má peněz?“ A mnohé další.

Zkuste si s těmito myšlenkami chvilku pohrát

Když to neuděláte, mozek tyto kalkulace udělá za vás. Někdy se bojíme smilných myšlenek, a máme proč. Celá naše společnost vyrůstala v době, kdy církevní prostředí ovládalo desaterem všechny vztahy. Bylo jasně řečeno: „Kdo by hleděl na ženu tak, jako by s ní chtěl mít sex, už cizoložství spáchal, i když s ní vůbec nic neměl.“ Čili už pouhá myšlenka byla pokládána za hřích.

Proto se mnozí z nás bojí těchto myšlenek a brání se jim. Tím však ignorují základní funkci mozku, který potřebuje všechny věci srovnávat. Ve vztahové oblasti je zcela normální prožívat, že nové tělo může být zajímavější, že nový, nepoznaný člověk může přinést něco, co jsme doposavad nepoznali.

Myslíme si, že dlouhodobé vztahy mohou ztrácet na síle a že ten nový určitě přinese něco, co jsme dosud nezažili. Je však potřeba pochopit, že celý vztah s sebou vždy nese srovnávání dvou základních hodnot.

Zaprvé intenzitu vztahu, a zadruhé celkový prožitek, který v dlouhodobém vztahu s partnerem budujeme. A to jsou prožitky souhry, společných hodnot, porozumění, rodiny a majetkového zázemí. Samozřejmě, že tyto jmenované hodnoty nemusí mít vysoká emoční čísla. Kdežto intenzita vztahu je o silných emocích.

Průzkumy ukazují, že na začátku vztahu, poněvadž partnera ještě zcela neznáme, jsou hodnoty souhry, majetku, vzájemného poznání a rodiny téměř nulové. Kdežto jeho intenzita bývá vysoká. S tím, jak se vztah prohlubuje a jsme s partnerem déle, nám začíná narůstat jeho hodnota a intenzita sexuality a doteků může ubývat.

Nevěra může být velkým zklamáním

Intenzita na začátku vztahu nemusí být zdaleka tak vysoká, jak si lidé myslí, a při prvním sexuálním zážitku prožijí zklamání. Nicméně už je po všem. Nevěra je na světě.

Lidé se nechávají oklamávat svým vlastním mozkem a myslí si, že nově poznaný partner přinese něco úžasného. Využijte schopností mozku a nechte ho srovnávat informace k vašemu prospěchu. Nebojte se a nechte mozek srovnat nového člověka s partnerem, kterého právě máte. Pokud vám bude hlásit touhu, že byste to chtěli s tím druhým člověkem zkusit, uvědomte si, v jakých oblastech vám to hlásí. V čem je váš partner nedostatečný? Proč vás mozek táhne za tím druhým? A tyto důvody si napište. Jsou to právě ty oblasti, kde se svým partnerem máte nízká emoční čísla.

Ať už je to kvalita diskuze, ať už je to sexualita, ať už jsou to doteky nebo peníze nebo to je nedostatek komunikace či určité špatné návyky. Vše si napište. Rozhodně vám pak bude stát za to, abyste se svým stávajícím partnerem tyto oblasti probrali a naučili jste se v nich zažívat více.

Foto: Thinkstock.com

Stojí to za to?

Člověk, který se na scéně objeví a který vás okouzlí, může ve vašem životě sehrát jak pozitivní, tak negativní roli. Pozitivní roli určitě sehraje, pokud vám váš současný vztah stojí za to. Pak s partnerem najdete cesty, jak tyto méně emočně prožívané oblasti posílit. Pokud vám váš současný vztah za to nestojí, tak je rozhodně dobré ho ukončit. Odejít z něj pryč. Přestat na něm pracovat.

A možná tento nový člověk, který se na scéně objevil, vám pomůže váš současný vztah rychle ukončit. A podívat se někde po někom jiném.

Aleš Kalina

www.ales-kalina.cz

Sdílejte článek
Štítky nevěra vztah

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.