Sex a vztahy

16. listopadu 2016 09:30

Anna Kopečková

Rozchod bolí, ale můžete se z něj hodně poučit

Rozchod je těžká věc, ale když se na to podíváte s odstupem, zjistíte, že se i z této bolestné události můžete hodně poučit.

Když skončí dlouhodobý vztah, nebo dokonce manželství, je to hodně bolestivý okamžik. Člověk se cítí zrazený, nepotřebný a opuštěný, to je pochopitelné. Pořád dokola si přehrává všechny okamžiky a přemýšlí, kdy se to změnilo. Kdy se „z my dva proti světu“ stalo „já jdu a ty si dělej, co chceš“. Jenomže minulost nezměníme, proto bychom se jí neměli trápit víc, než je nezbytné. Měli bychom se ohlížet jen proto, abychom se poučili a příště už ve vztahu neudělali ty stejné chyby.

Takže co byste si měla už konečně zapamatovat, aby váš další vztah neskončil krachem?

Nezmění se. Ani vy ne

To je největší iluze, jakou se ženy chlácholí. Ne, muži se až na opravdu velké výjimky nemění. Nepřestanou se svými zlozvyky jen proto, že se nám nelíbí. Musíte se sama rozhodnout, jak moc vám jeho zlozvyky vadí. Je to něco, s čím dokážete žít do konce života, nebo vás to štve tak moc, že byste ho nejraději zabila v okamžiku, kdy to zase udělá? Každý má hranici snášenlivosti jinde a jen vy sama musíte vědět, co snesete. Důležité je si uvědomit, že i věci, které se vám ze začátku zdají roztomilé, vám mohou časem začít lézt na nervy. Nesnažte se muže změnit, spíš se ho naučte přijmout takového, jaký skutečně je.

A platí to i naopak. Kvůli mužům ze sebe často děláme někoho, kým nejsme. Děláme, že se nám líbí fotbal, že nám nevadí sedět v zakouřených hospodách a hodiny mluvit o hloupostech nebo se vrhneme na nový koníček, který nám doposud vůbec nic neříkal. A muži se do našich změněných já zamilují. Jenomže, ruku na srdce, jak dlouho můžete své nové já udržet? A když potom ukážeme, jaké opravdu jsme, začnou hádky. Je skutečně lepší si už od začátku na nic nehrát a ukázat se v pravém světle.

Nezapomínejte na sebe

Je jasné, že svého partnera chceme udělat šťastným, a tak ustupujeme ve věcech, které se nezdají důležité. Najednou však ztrácíme osobní prostor, koníčky i přátele, protože se ve všem podřizujeme muži. Ne! Váš osobní život je stejně důležitý jako život vašeho partnera, a když o něj přijdete, už to nebudete vy.

Velký problém nastává také v okamžiku, kdy si jeden partner myslí, že si může přivlastňovat druhého, když chce o něm vše vědět. Druhý člověk pak získá pocit, že je utiskován, sledován a bude toužit po svobodě. Pro udržení vztahu je nutné respektovat hranice osobního života toho druhého a chápat, že i on může mít svá tajemství.

Máte společné cíle?

Antoine de Saint-Exupery, autor Malého prince, kdysi řekl, že milovat neznamená dívat se na sebe, ale hledět společně dopředu. S jeho slovy nelze než souhlasit, protože společné cíle jsou základem každého silného vztahu. A je to opravdu zklamání, když zjistíte, že váš partner má v úmyslu vytvořit rodinu a žít šťastně ve velkém domě na vsi, když vy chcete cestovat, užívat si party a rozvíjet svou kariéru. Jestli se chcete vyhnout velkému zklamání, ujasněte si, co od života vlastně chcete, a podělte se o to s partnerem. V okamžiku, kdy dva mají různé cíle, bude pro ně obtížné žít v harmonii.

Neupřednostňujte práci

Kariéra je důležitá, ale věnovat práci všechen čas nejde. Pokud chcete mít fungující vztah s partnerem, rodinou a mít i nějaké přátele, musíte si pro ně vyhradit také nějaký čas. A berte to i obráceně, pokud je práce pro vašeho partnera důležitější než vy, váš vztah asi příliš zářivou budoucnost nemá.

Štěstí vychází zevnitř

Často hledáme muže, který nám splní, co nám na očích uvidí, a tím nás učiní šťastnou. Nenacházíme ho a cítíme se ještě víc frustrované. Jenomže trvalé štěstí vychází zevnitř, muž nás může udělat šťastnou jen dočasně. Pokud si myslíte, že ke svému štěstí potřebujete muže, budou vaše vztahy končit špatně, protože žádný muž nedokáže splnit tak velká očekávání. Ve skutečnosti je to tak, že když budete šťastná sama, budete šťastná i s mužem.

Touha pomine

Všichni milujeme motýlí křídla šimrající nás kolem žaludku a dlouhé noční hovory o snech a plánech, ale toto zamilované období nemůže trvat věčně. Dříve nebo později poznáme skutečného člověka se všemi jeho nedokonalostmi a chybami. A tehdy také zjistíme, zda náš vztah má budoucnost. Když vám váš partner dokáže být oporou v těžkých chvílích, když vás snáší i nenamalovanou a s tekoucí nudlí pod nosem. Ne nadarmo se na svatbách říká "budeme spolu v dobrém i zlém".

Udržujte svůj soukromý život v soukromí

Vaši přátelé na Facebooku a Twitteru nemusí vědět, že máte zrovna ve vztahu nějaké problémy. Dokonce ani největší hádka není důvodem pro praní špinavého prádla na veřejnosti. Nezapomeňte, že ve vzteku můžete reagovat přehnaně, a když se potom k vašemu partnerovi dostane, jak jste ho posledně nazvala, další hádka je na obzoru.

Rozchody nám mohou dát daleko víc než jen pocit zmaru. Je to další lekce v našem životě. Neutápějte se v žalu a radši sama prozkoumejte, co jste se o sobě nového naučila. Jaké poučení jste si z neúspěšných vztahů odnesla vy?

-lk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.