Sex a vztahy

15. září 2016 04:40

Anna Kopečková

Sex na sucho aneb Když vás milování bolí

Dokud se vám to nestane, nenapadne vás vůbec, že to může být problém.

Bohužel je, a zdaleka netrápí jen starší ročníky. Stává se to i mnohem mladším ženám a dívkám a může jim sex pěkně znepříjemnit.

Než se ale dostaneme k tomu, proč takzvaná vaginální suchost vzniká, měli byste možná vědět, že suchý sex nebo též sex na sucho je i jedna ze sexuálních praktik, kdy je sucho žádoucí. Tedy, jak pro koho. Tento druh sexu totiž zvyšuje rozkoš hlavně u mužů, zatímco pro ženy je takováto praktika celkem dost bolestivá. Absence vlhosti, která je zcela přirozená, navíc zvyšuje riziko různých oděrek a poranění a tím pádem i přenosu sexuálně přenosných nemocí včetně HIV.

K vysušení poševní sliznice se při praktikování suchého sexu využívají různé způsoby, například bylinné odvary, zásypy, pudry, přírodní tampony, ale třeba i kyselina citronová nebo různé léky, včetně vitaminu C. V Africe, kde je suchý sex poměrně běžný, se používá k „vysušení“ i křída, papír nebo kamenný prášek a dokonce i výplachy různými žíravinami v podobě čistících, bělicích nebo dezinfekčních prostředků. Nic příjemného, že?

Pojďme se ale vrátit do Evropy a k ženám, kterým sucho opravdu znepříjemňuje život. Nejenže je sex bolestivý, ale mohou vzniknout i drobná poranění, pálení, citlivost, podráždění, zánět nebo i krvácení a bolest v poševní oblasti.

Tady je pět důvodů, proč k malému zvlhčení vaginální sliznice dochází u mladších žen:

Krátká předehra

Jsou ženy, které potřebují před „akcí" trochu víc času. Jen si to přiznejme. Od prvního polibku k vyvrcholení někdy neuběhnou ani dvě minuty.

Stres

Ten je příčinou mnoha zdravotních problémů a vaginální suchost si klidně můžete mezi ně přidat. Nehledě na to, že pokud jste pod tlakem a v hlavě se vám honí milion věcí, které musíte stihnout udělat, sex je často to poslední, na co máte chuť.

Léky

Vysušovat sliznice mohou i některé léky, především antihistaminika. Třeba i obyčejný lék, který berete při nachlazení. Antihistaminika mají totiž vysušovat sliznici nosu, ale vysušují vás bohužel i tam dole.

Antikoncepce

Snížená lubrikace poševní sliznice je jedním z méně známých vedlejších účinků některých antikoncepčních pilulek. Lékaři obyčejně v takových případech doporučují používat lubrikant nebo přejít na jiný typ antikoncepce.

Porod

Porod změní sexuální život v mnoha směrech, včetně toho, že dojde ke snižení hladiny estrogenu-hormonu odpovědného za udržování vaginální lubrikace. Trvá to ale naštěstí jen několik měsíců. Jakmile žena přestane kojit a vrátí se jí pravidelná menstruace, vše se srovná.

V padesáti život (ani sex) nekončí!

Jenže sex si chtějí užívat i starší ženy a u nich je atrofie a nedostatečné zvlhčení vaginální sliznice nejčastějším problémem. Vzniká v důsledku změn hladin hormonů v období přechodu a úbytku ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenů.

Jedná se o velmi intimní problém a mnoho žen se ostýchá o něm hovořit, neboť jim to připadá obtížné a trapné. Ale není třeba se znepokojovat. Je to přirozený jev a během svého života se s ním setká každá žena ve vyšším věku. V tomto období lékaři běžně doporučují používat různé gely pro poševní zvlhčení, které zmírňují nepříjemné pocity a ulevují od podráždění. Vysychání poševní sliznice může některým ženám v přechodovém věku zmírnit i hormonální substituční terapie. I když ta nevyhovuje všem a není vhodná ve všech případech.

Není gel jako gel

Pokud se žena nevyzná ve vaginálních gelech, je dobrou radou sledovat jejich složení. Existují gely s přísadou různých olejů, přírodními látkami a jinými zvláčňujícími prostředky. Jednou z nejúčinnějších složek je kyselina hyaluronová, která vytváří v kombinaci s vlhkým sekretem sliznice ochranný gelový povlak. „S kyselinou hyaluronovou se stále častěji setkáváme v gynekologii při odstraňování nebo prevenci vaginálních potíží, jako jsou suchost sliznice, její podráždění, svědění či nepříjemné až bolestivé pocity při sexu. Kyselina hyaluronová je schopna na sebe vázat vodu a přispívat tak k optimální hydrataci tkáně,“ vysvětluje MUDr. Jiří Slíva, PhD. z Ústavu farmakologie 3. LF UK v Praze.

Pokud si chcete koupit opravdu kvalitní a účinný vaginální gel, měl by ještě obsahovat kyselinu mléčnou, která zajišťuje kyselé prostředí pochvy a zabraňuje množení patogenních – nepřátelských mikroorganismů (kvasinek a některých bakterií). Aplikace těchto přípravků je vhodná i po návštěvě bazénů a koupališť. Gely se prodávají v lékárnách, drogeriích, ale i na internetu, kde si je mohou objednat i ostýchavější ženy.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.