zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Sex na sucho aneb Když vás milování bolí

Sucho zdaleka netrápí jen starší ženy
Autor: Thinkstock Sucho zdaleka netrápí jen starší ženy
anna kopečková , Vydáno: 15.09.2016
Dokud se vám to nestane, nenapadne vás vůbec, že to může být problém.

reklama

Bohužel je, a zdaleka netrápí jen starší ročníky. Stává se to i mnohem mladším ženám a dívkám a může jim sex pěkně znepříjemnit.

Než se ale dostaneme k tomu, proč takzvaná vaginální suchost vzniká, měli byste možná vědět, že suchý sex nebo též sex na sucho je i jedna ze sexuálních praktik, kdy je sucho žádoucí. Tedy, jak pro koho. Tento druh sexu totiž zvyšuje rozkoš hlavně u mužů, zatímco pro ženy je takováto praktika celkem dost bolestivá. Absence vlhosti, která je zcela přirozená, navíc zvyšuje riziko různých oděrek a poranění a tím pádem i přenosu sexuálně přenosných nemocí včetně HIV.

K vysušení poševní sliznice se při praktikování suchého sexu využívají různé způsoby, například bylinné odvary, zásypy, pudry, přírodní tampony, ale třeba i kyselina citronová nebo různé léky, včetně vitaminu C.  V Africe, kde je suchý sex poměrně běžný, se používá k „vysušení“ i křída, papír nebo kamenný prášek a dokonce i výplachy různými žíravinami v podobě čistících, bělicích nebo dezinfekčních prostředků. Nic příjemného, že?

7 důvodů, proč ženy zažívají bolest při sexu

Ze sexu bychom měli mít oba jen ty nejlepší pocity, a pokud se vám při tom kroutí palce u nohou, rozhodně by to nemělo být bolestí, ale rozkoší.

Nedávné výzkumy ale ukázaly něco děsivého. Vyšlo z nich totiž monstrózní číslo – 30 % žen zažívá během sexuálního aktu bolest, která může být příznakem vážného zdravotního problému, jako je například endometrióza. Častěji jsou však příčiny méně vážné.

Zde jsou typy bolestí, které některé ženy při styku pociťují:

Připadá vám, že je jeho penis vyroben z brusného papíru

bolest při sexu 1

Pravděpodobný viník je vaginální suchost. Nedostatek vlhkosti je nejčastější příčinou bolestivého sexu. Mohou za to možná léky, které žena užívá, jako například antidepresiva, léky na alergie, krevní tlak ale taky některé druhy hormonální antikoncepce.

 

Pomoc je snadná, aplikujte během předehry lubrikant na vodní bázi nebo ještě lépe vaginální mast či gel, které seženete v lékárně. Ženy, které je používají, pociťují méně bolesti a sex si více užívají. Pokud míváte tyto problémy, je dobré zvolit pozici, které vám umožní ovládat stimulace (měla byste být nahoře) a v případě potřeby zvolnit nebo zastavit akt.

 

 

Pojďme se ale vrátit do Evropy a k ženám, kterým sucho opravdu znepříjemňuje život. Nejenže je sex bolestivý, ale mohou vzniknout i drobná poranění, pálení, citlivost, podráždění, zánět nebo i krvácení a bolest v poševní oblasti.

Tady je pět důvodů, proč k malému zvlhčení vaginální sliznice dochází u mladších žen:

Krátká předehra

Jsou ženy, které potřebují před „akcí" trochu víc času. Jen si to přiznejme. Od prvního polibku k vyvrcholení někdy neuběhnou ani dvě minuty.

Stres

Ten je příčinou mnoha zdravotních problémů a vaginální suchost si klidně můžete mezi ně přidat. Nehledě na to, že pokud jste pod tlakem a v hlavě se vám honí milion věcí, které musíte stihnout udělat, sex je často to poslední, na co máte chuť.

Léky

Vysušovat sliznice mohou i některé léky, především antihistaminika. Třeba i obyčejný lék, který berete při nachlazení. Antihistaminika mají totiž vysušovat sliznici nosu, ale vysušují vás bohužel i tam dole.

Antikoncepce

Snížená lubrikace poševní sliznice je jedním z méně známých vedlejších účinků některých antikoncepčních pilulek. Lékaři obyčejně v takových případech doporučují používat lubrikant nebo přejít na jiný typ antikoncepce.

Porod

Porod změní sexuální život v mnoha směrech, včetně toho, že dojde ke snižení hladiny estrogenu-hormonu odpovědného za udržování vaginální lubrikace. Trvá to ale naštěstí jen několik měsíců. Jakmile žena přestane kojit a vrátí se jí pravidelná menstruace, vše se srovná.

Trapasy při sexu, které se ženám běžně stávají

Ruku na srdce, každé milování není jak z románu. Docela často se může stát něco vlastně zcela nevinného, ale studem byste se nejraději propadla z postele o dvě parta níže… Chceme vás uklidnit, že opravdu není důvod k panice a je to normální!

Chce se nám čůrat

Chce se nám čůrat

Je to úplně normální. Při pohlavní styku naléhá na oblast močového měchýře váha partnerova těla, zevnitř zase jeho přirození.  Podobný pocit je i součástí toho, když je drážděn váš bod G – tedy místo na přední stěně pochvy, které může za váš eventuální vaginální orgasmus.

 

V padesáti život (ani sex) nekončí!

Jenže sex si chtějí užívat i starší ženy a u nich je atrofie a nedostatečné zvlhčení vaginální sliznice nejčastějším problémem. Vzniká v důsledku změn hladin hormonů v období přechodu a úbytku ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenů.  

Jedná se o velmi intimní problém a mnoho žen se ostýchá o něm hovořit, neboť jim to připadá obtížné a trapné. Ale není třeba se znepokojovat. Je to přirozený jev a během svého života se s ním setká každá žena ve vyšším věku. V tomto období lékaři běžně doporučují používat různé gely pro poševní zvlhčení, které zmírňují nepříjemné pocity a ulevují od podráždění. Vysychání poševní sliznice může některým ženám v přechodovém věku zmírnit i hormonální substituční terapie. I když ta nevyhovuje všem a není vhodná ve všech případech.

5 nepříjemností, které se vám mohou stát během sexu ve vířivce

Vířivka je úžasná věc. Skvělý relax, bezvadné uvolnění. Co vás napadne, když chcete oslavit výročí s partnerem nebo mu dát něco k narozeninám? Něco, co byste si užili oba dva? Nejspíše večeře v nějakém pěkném podniku, ale taky romantické chvilky v malém bazénku s horkou vodou a bublinkami uvnitř i ve skleničce. Krásná představa, která má ovšem svá úskalí. Například nikdy nevíte, jak často se čistí voda a zda není infikovaná.

Co vám tedy všechno hrozí, jestliže podlehnete kouzlu milování ve vířivce?

Vyrážka

sex ve vířivce 1

Možná se vám už někdy stalo, že jste se po návštěvě vířivky nebo bazénu osypali. Vyrážka se projeví v důsledku infikované vody a nazývá se folikulitida (protože jsou infikované folikuly). Může trápit okolí vlasů, ale i celé tělo. Projevuje se červenými hrbolky na kůži. Naštěstí většinou není potřeba žádná léčba, po pár dnech sama zmizí. V jiném případě vám lékař nejspíše předepíše antibiotika.

 

 

Není gel jako gel

Pokud se žena nevyzná ve vaginálních gelech, je dobrou radou sledovat jejich složení. Existují gely s přísadou různých olejů, přírodními látkami a jinými zvláčňujícími prostředky. Jednou z nejúčinnějších složek je kyselina hyaluronová, která vytváří v kombinaci s vlhkým sekretem sliznice ochranný gelový povlak. „S kyselinou hyaluronovou se stále častěji setkáváme v gynekologii při odstraňování nebo prevenci vaginálních potíží, jako jsou suchost sliznice, její podráždění, svědění či nepříjemné až bolestivé pocity při sexu. Kyselina hyaluronová je schopna na sebe vázat vodu a přispívat tak k optimální hydrataci tkáně,“ vysvětluje MUDr. Jiří Slíva, PhD. z Ústavu farmakologie 3. LF UK v Praze.

Pokud si chcete koupit opravdu kvalitní a účinný vaginální gel, měl by ještě obsahovat kyselinu mléčnou, která zajišťuje kyselé prostředí pochvy a zabraňuje množení patogenních nepřátelských mikroorganismů (kvasinek a některých bakterií). Aplikace těchto přípravků je vhodná i po návštěvě bazénů a koupališť. Gely se prodávají v lékárnách, drogeriích, ale i na internetu, kde si je mohou objednat i ostýchavější ženy.

-ak-

reklama

Související témata: lubrikant , suchý sex , sex na sucho , zvlhčení , lubrikační gel

reklama

Přečtěte si také

reklama