Sex a vztahy

12. října 2015 04:45

Lucie Průchová

Tajní zabijáci vaší milostné touhy

Tajní zabijáci vaší milostné touhy

Sex je zdravý a většinou i velmi příjemný. Víc než polovina žen ho však má jen velmi zřídka.

Je váš sex stále stejný, bez nápadu a vášně? Nejste v tom sami, podle průzkumů je se svým sexuálním životem nespokojena více než polovina párů. A čím jsou partneři spolu déle, tím je to horší. Podle nedávné americké studie pak víc než polovina žen prostě nemá zájem o sex.

Pokud jste jako průměrní Češi, měli byste souložit zhruba dvakrát do týdne. Možná však se ani zdaleka k této četnosti neblížíte. Jestli vám to oběma vyhovuje, je vše v pořádku, ale v případě, že vás nedostatek trápí, je na čase s tím něco udělat. A začněte tím, že ze svého života odstraníte věci, které vaši chuť na sex zabíjejí.

Jíte příliš mnoho sýra

Testosteron je klíčovou součástí sexuální touhy u mužů i žen. A bohužel, pokud budete jíst sýr více než pětkrát týdně, můžete si hladinu testosteronu snížit. Sýr totiž obsahuje enzym aromatázu, který přeměňuje testosteron na estrogen. Další zabijáci touhy, kteří se skrývají ve vaší lednici: jogurt, obilné výrobky, čokoláda a alkohol.

Žijete stresující život

Termíny, které je nutné za každou cenu dodržet, starosti o peníze a další lidská trápení chuť na sex doslova ubíjejí. „Stres může měnit fyziologii těla,“ tvrdí lékaři Amin Herati a Dolores J. Lambová z centra reprodukční medicíny a urologické kliniky v Houstonu. Proč? Když se zvedne hladina kortizolu, kterému se také říká stresový hormon, spustí to dominový efekt, který vede k nižší hladině testosteronu a nižšímu libidu.

Nepijete dostatek vody

Na první pohled se může zdát, že špatný pitný režim nemá s chutí na sex mnoho společného, ale nedostatek vody způsobí, že vaše touha doslova pomalu vysychá. Pokud totiž člověk pije málo obyčejné vody, trpí bolestmi hlavy, je unavený, podrážděný a u žen se projevuje též vaginální suchost. V podstatě víc vody přes den znamená více intimity v noci.

Nemáte dostatek spánku

Často trpíte pocitem, že jste na sex příliš unavení? To se pak těžko přimějete k milostným hrátkám. „Je to čím dál častější problém,“ tvrdí Laura Bermanová z Northwesternské univerzity v Illinois. Nedostatek spánku nejen snižuje libido, ale také vede k depresím a přibývání na váze.

Užíváte léky

Pokud užíváte dlouhodobě léky, například antidepresiva na zlepšení nálady, jako je zoloft či prozac, může vám to naopak bránit dostat se do té správné „nálady“. Tyto léky mají mnoho vedlejších účinků a jedním z nich může být pokles chuti na sex. „A když už na sex dojde, mohou se objevit další problémy. Například opožděná ejakulace u mužů nebo neschopnost dosáhnout orgasmu u žen,“ uvádí Amin Herati. Antihistaminika nejsou o mnoho lepší. Léky jako je benadryl a chlor-trimeton způsobují ochladnutí sexuální touhy.

Váš ukazatel BMI je příliš vysoký

„Výzkum ukázal, že obézní muži zápasí s erektilními obtížemi. I když ztratí jen málo ze své hmotnosti, může to zvýšit jejich libido a prospět jejich sexuálnímu životu,“ prohlásila doktorka Bermanová. Ale problém s váhou snižuje chuť na sex i u žen, i když to funguje spíš psychologicky. Když ženy zhubnou na svou ideální váhu, zvýší si sebevědomí a rázem je chuť na sex zpět.

Mlsáte v noci

Špatná zpráva pro vás i vašeho miláčka. Studie ukazují, že když je hladina krevního cukru na svém vrcholu, tedy chvíli poté, co sníte něco sladkého nebo plného sacharidů, hladina testosteronu klesá až o 25 procent. „Cukr, sacharidy a mléčné výrobky negativně ovlivňují pohlavní hormony,“ tvrdí Bermanová. „Pokud navíc jíte pozdě večer, budete trpět negativním sebehodnocením a nedostatkem energie, a to nejen ve své ložnici, ale v celém životě,“ dodává.

Popcorn z mikrovlnky je vaším denním chlebem

Film a popcorn na gauči se může zdát jako skvělý způsob relaxace, kterou si dopřáváte se svým partnerem. Ale pytlík, ve kterém se popcorn do mikrovlnky dělá, obsahuje mnoho chemikálií, jako je kyselina perfluoroktanová, jež snižuje hladinu testosteronu. Při dlouhodobé konzumaci může dokonce způsobit problémy s prostatou a je také prokázáno, že má vliv na plodnost žen.

Užíváte hormonální antikoncepci

Antikoncepční pilulky slouží k tomu, aby si partneři mohli užívat bez obav. „Jenomže užívání antikoncepčních pilulek zabíjí chuť na sex, což je paradoxní vzhledem k jejich účelu,“ vysvětluje doktorka Bermanová. To samé platí i pro ostatní formy hormonální antikoncepce, včetně antikoncepčních náplastí, vaginálních kroužků, injekcí a nitroděložních tělísek. Hormonální antikoncepce pro mnoho žen také znamená, že přiberou, objeví se bolesti hlavy a další problémy, které mohou jejich touhu na sex ovlivnit.

Jste kuřáci

Je jedno, zda holdujete cigaretám nebo doutníkům. „Kouření předurčuje tepny k rozvoji aterosklerózy a snižuje průtok krve v penisu i vagině,“ tvrdí Amin Herati. Podle něj pak pohlavní orgány nejsou dostatečně citlivé, což znamená, že se dotyčný člověk hůř vzruší, ale také si milostné hrátky méně užije.

Bojíte se jít k doktorovi

Nikdy to není legrace, když si máte s lékařem promluvit o potížích či bolestech při sexu, obtížích s dosažením orgasmu nebo nízkou chutí na sex. „Některé ženy se pokoušejí léčit tyto problémy samy, což jen způsobuje, že problémy přetrvávají,“ varuje Bermanová. Ta prý viděla ženy, které problémy v posteli dovedly až k tomu, že začaly pochybovat o sobě, svém ženství a své kráse. Takže se nebojte vyhledat svého lékaře, pokud pocítíte problémy v intimní oblasti.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.