Sex a vztahy

15. prosince 2015 04:40

Lucie Průchová

Vánoční večírek – Tohle by se tam stát nemělo

Čas vánočních večírků je zase tady. Zajímavé je, že ačkoli tu bývá vše zadarmo, vybrané lahůdky i alkoholické nápoje, ne každý má vánoční večírky rád. Důvody jsou nejrůznější, často i překvapivé.

Někteří neradi „juchají“ na povel, jiní jsou samotářští individualisté, a jakmile se ocitnou ve společnosti více než tří lidí, znervózní, nemluvě o těch, kteří trpí sociální fobií. Pro ty je jakákoli společenská akce beznadějným prokletím. A jsou samozřejmě i tací, kteří po požití třeba i malého množství alkoholu ztrácejí zábrany a řádí jako černá ruka. Tady už hrozí nebezpečí, že se na této vánoční společenské akci ztrapní a že se o tom bude ve firmě mluvit mnoho dalších let. Na co bychom si tedy měli dát pozor jak na samotném večírku, tak při přípravách na zmíněnou společenskou událost?

Co si (ne)obléknout

Dokonce i v případě, že jste ten nejklasičtější sportovní typ, v jehož šatníku převládají kalhoty, košile, saka, šortky a neodmyslitelné tenisky, budete se muset přece jen obléknout trošku slavnostněji. Na rozedrané džíny, tričko a oblíbený batůžek zapomeňte, tohle opravdu není pochod Praha-Prčice. Vhodně se obléknout na večírek opravdu neznamená, že jste snob, ale že jste slušně vychovaná dáma. Zpravidla, není-li řečeno jinak, žena zvolí koktejlové šaty neboli „malé černé“, muž oblek. Ale pozor, pokud stojí na pozvánce psáno: black tie, white tie anebo formal, pak byste byla v „koktejlkách“ oblečena nesprávně. V tomto případě se nutno objevit v dlouhé večerní róbě.

Budeme si tykat?

Pokud pracujete v podniku s mnoha sty zaměstnanci, vskutku není nutné si s úplně každým tykat. Je chvályhodné, že chcete působit přátelsky a nechovat se jako nadutý suchar, nicméně opačný extrém rovněž není žádoucí. Nedáte-li jinak, stanovte si jen nějaký úzký okruh a jeho příslušníky slušně požádejte o tykání. Ostatní raději nechte na pokoji, a zejména nechte na pokoji pana generálního ředitele. Možná se toužíte pochlubit, že mu říkáte Pepane, ale věřte, nic dobrého by vám to nepřineslo.

Vyprávějte – ale ne příliš

Chovat se jako odtažitý ledovec je velmi nespolečenské, ale rovněž si dávejte pozor, abyste to nepřehnali se srdečností. Společensky konverzovat a zároveň nesklouznout do konverzace až příliš neformální bývá někdy obtížné, zejména po konzumaci alkoholických nápojů. Hovoříte-li s osobami, které vidíte poprvé anebo je znáte velmi málo, mluvte o počasí, sportu, gastronomii či cestování. Vaše osobní problémy do společenské konverzace nepatří, zdravotní už vůbec ne. Že se váš manžel zapletl se servírkou z hospody v protější ulici a že se obáváte dalšího žlučníkového záchvatu, o tom pomlčte.

Zazpíváte, anebo se svléknete?

Zvláštní kapitolou vánočních večírků jsou pochopitelně trapasy. Mluví se o nich pak ještě dlouho, někdy celé roky, což hlavnímu aktérovi nemusí být příjemné. Budete-li se nadměrně kamarádit s alkoholickými nápoji, není vyloučeno, že se pokusíte vydrápat na pódium a předvést, co vám múzy nadělily v hudební oblasti. Pokud jste objektivně lepší než zaměstnavatelem financovaná kapela, pak je všechno v pořádku. Pokud na pódiu pějete poprvé v životě, kolegové se tím budou bavit nejen tento večer. Ale pořád lepší zpívat než se svlékat!

-em-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.