Sex a vztahy

7. listopadu 2014 04:20

Anna Kopečková

Z deníku koučky: Teď už budeš jen se mnou!!! Majetnický vztah ničí partnerství!

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

V době zamilovanosti chceme spolu trávit veškerý svůj volný čas. Když dojde k poklesu zamilovanosti, dochází i k tomu, že se partneři vrací ke svým koníčkům a zájmům a tráví spolu méně času. U lidí, kteří jsou majetničtí a žárliví, však tento útlum nepřichází a naopak požadují, aby s nimi partner trávil veškerý svůj čas. Takový člověk si toho druhého nárokuje se vším všudy. Jak to ovlivňuje vztah?

Majetnický člověk má pocit, že svého partnera vlastní celého. Vlastní ho jako osobu a má nárok na veškerý jeho volný čas. Nedokáže pochopit a přijmout skutečnost, že jeho partner má záliby, koníčky, nějaké potřeby a cíle, kterých chce dosáhnout. Bere vše tak, že ho tyto jeho zájmy odvádí z domova od partnera. Má obavy, že tyto koníčky partnerovi nabízejí více, než mu může nabídnout on sám. Majetnický a žárlivý člověk trpí nedostatkem sebedůvěry a má nízké sebehodnocení.

Odchody partnera jsou pro takového člověka důkazem zrady a nedostatečné lásky. A může dojít k citovému vydírání partnera, kdy majetnický člověk nemůže pochopit, proč s ním odcházející partner začínal vztah, když nyní odchází za svými koníčky. Tímto způsobem toho druhého svazuje a brání mu v jeho rozletu. V plnění jeho snů a cílů a takový partner se cítí jako v kleci. Tento způsob nakonec vede k odpuzení partnera, který prchá s pocitem, že se zbavuje otěží a okovů. Následně majetnický člověk svého partnera svou „velkou láskou“ udusí natolik, že dojde k rozchodu.

Výčitky majetnického člověka jsou spojovány s tím, že svému partnerovi nevyhovuje, když hledá povyražení jinde a vyhledává jinou společnost. Výčitky se týkají nejen činnosti, ale i kamarádů, s kterými se partner stýká, a v neposlední řadě i utrácení peněz za jeho koníčky.

Jeden z důvodů můžeme najít u takového člověka v dětství, kdy prožíval nejistotu a nedůvěru. Čím opuštěnější se takové dítě cítilo, tím větší má v dospělosti problémy s nejistotou. Pokud ho odmítala matka nebo oba rodiče, nemá správný model toho, jak má vztah vypadat a evokuje to v něm pocit, že přijde o člověka, kterého miluje (tak jako o matku nebo otce). Myslí si, že neustálou kontrolou a přítomností svého partnera vše vyřeší a stejná bolest ze ztráty ho už nečeká. Velice těžko se takový člověk přesvědčuje, že ho partner miluje, protože má svou nedůvěru v sobě silně ukotvenou.

Ve svém partnerském životě jsem se setkala vícekrát s partnery, kteří měli majetnické sklony a zažívala jsem i žárlivé hádky a konflikty. Bylo pro mne velice obtížné rozlišit, kde je pravda a zda opravdu mám nárok na svůj život. Moje svoboda a mé koníčky jsou pro mne velice důležité. Postupem času a po svých zkušenostech jsem zaznamenala, že pokud už na začátku vztahu zaznamenám jen jemné nuance toho, že partner je majetnický nebo žárlivý, tak ze vztahu odcházím. Mám stále na paměti, že partnerství není o tom, žít život toho druhého, ale žít svůj život vedle svého partnera a navzájem své životy sdílet. Cítím se tak šťastnější, naplněnější a nemám pocit, že svůj život někomu obětuji. To samé se snažím poskytovat svému partnerovi a v případě, že někdy dojde k nedorozumění, snažím se vše si s ním co nejdříve vysvětlit.

Co s tím?

Domluvit se s partnerem na tom, že ve všední dny budete trávit svůj čas v práci a se svými koníčky a veškerý volný čas o víkendu budete věnovat sobě navzájem a rodině.

Zjistit, jaké má váš partner vztahy v rodině a se sourozenci - zde možná zjistíte kořeny partnerova majetnického vztahu.

Jasně a zřetelně si vyjasněte, čeho jste ochotni se vzdát, a kde naopak neustoupíte.

V žádném případě neustupujte, a to ani v případě, že přijde tlak od partnera nebo citové vydírání. Snažte se obhájit své zájmy a volný čas pro sebe. Nemusíte se pohádat, ale vysvětlit partnerovi svůj postoj a důvod, proč potřebujete mít své zájmy.

Navrhněte, že určitý den budete provozovat vaše koníčky a jiný den může váš partner zase odejít za svými zájmy. Dejte partnerovi také možnost mít své koníčky nebo čas pro sebe, třeba i tím, že pohlídáte vaše děti.

Určete si, kdy budete mít svůj koníček a kdy budete mít společně trávený čas a to dodržujte. Řešte všechny nepříjemnosti společně a komunikujte o tom spolu.

V případě, že to nefunguje, navštivte společně partnerského poradce a snažte se prostřednictvím terapeuta najít kompromis. Pokud se vám to nepodaří, je nasnadě přemýšlet o rozchodu a začít s někým jiným, kdo si s vámi bude více rozumět.

Vztah je založen především na přátelství, vzájemné důvěře a toleranci. Žádného člověka nelze vlastnit a určovat mu náplň jeho dnů a to i v případě, že s ním uzavřeme manželství nebo máme společné děti. S partnerem máme mít společné zájmy, zážitky, ale také každý musíme mít svůj vlastní život, jinak se v takovém partnerství nebudeme cítit dlouhodobě šťastni. Na druhou stranu nesmí partner svým koníčkům a zájmům věnovat všechen svůj volný čas a rodinu zanedbávat. Vše je vždy na dohodě a kompromisech obou partnerů. Důležité je o tom komunikovat a vyjádřit svůj názor.

Přeji Vám hodně společných zážitků a i čas pro své koníčky.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, Foto: Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.