Životní styl

6. listopadu 2020 07:00

Petra Kloidová

Filip Tomsa ze Slunečné: O mentálně postiženou sestru Evu se postarám

Herec Filip Tomsa, kterého můžeme vídat v oblíbeném seriálu TV Prima Slunečná, si se svou manželkou Evou a dcerami Rozárkou (7) a Malvínou (4) prázdniny užil plnými doušky. Řeč přišla i na jeho adrenalinové koníčky, milovanou sestru, která trpí mentálním postižením, i na to, proč dceru neposlali do školy, ale učí ji doma. 

  • Kvůli koronaviru je cestování dost omezené a problematické, byli jste někde na dovolené?

Procestovali jsme toho celkem dost. Byli jsme v Řecku, v Rakousku na horách, teď jsme se vrátili ze Slovenska. Letos to léto máme dost rozpohybované. Z covidu nemám strach vůbec už od samého počátku. Celé to považuji za velmi nešťastné. Ale to ať si každý přebere sám.

  • Jak se vás pandemie a s ní spojené zákazy dotkly po pracovní stránce?

Absolutně. Divadla se zastavila úplně, na nějaký čas i na natáčení a dabingy, neboť přestala fungovat i zahraniční výroba. Naštěstí nežiji z měsíce na měsíc, takže jsme to pojali sice jako nucenou, ale hezkou dovolenou. Řekl jsem si: Pojďme si to společně s rodinou užít a vytěžit z toho to nejlepší, co se dá. To množství volna bylo nakonec fajn.

  • Vaším velkým koníčkem je létání. Vyvezl jste někam rodinu?

Že by se mnou letěli všichni najednou, to ne. Já létám ultralehkým letadlem a do něj se vejdou maximálně dva lidé, takže na výlet mohu vzít vždy jenom jednu. Holky to mají rády, tak se střídají a vůbec se nebojí. Děti to mají jinak než dospělí. Strach z tragédie v nich ještě není zasetý. Žádný katastrofický scénář prostě nevnímají. Chodíme létat pravidelně. Je to skvělý relax.

  • Nemáte přece jenom strach lítat s dětmi?

Statisticky je dokázáno, že je to stále nejbezpečnější způsob dopravy.

  • Co další vášeň motorky? Pořád vás to drží?

Mašinu mám, stále na ní jezdím, ale mám ji víceméně už pouze jako dopravní prostředek. Když nemusím některé z dětí zrovna někam vézt nebo převážet nějaké věci, tak si ji beru. Spíš ale jenom do práce do Prahy. Výhoda je, že se s ní skvěle parkuje a člověk nemusí řešit zácpy. Mám to rád, ale už určitě nejezdím tolik jako dřív. Věkem jsem opatrnější.

  • Seriál Slunečná, kde hrajete, má u diváků obrovský úspěch. Čím si vysvětlujete, že se z toho stal takový fenomén?

Moc nás to těší a je to úžasné. Doufal v to každý, ale že to bude až tak fungovat, to si uměl představit asi málokdo. Perfektně se to trefilo do poptávky a vkusu lidí, navíc je to skvěle herecky obsazené. Všechny nás ta práce baví.

  • Dosud jste hrál spíše kladné postavy, ve Slunečné však představujete grázlíka Romana Maxu. Je to pro vás velká změna?

Hrát klasického záporáka, to my herci přímo milujeme, takže pro mě je to změna k lepšímu. Mě tohle baví, mám to moc rád. Zatím jsem se ani nesetkal s nějakou negativní reakcí od lidí, o které jsem si myslel, že přijde. Ale třeba mě to teprve ještě čeká... (smích) Když si čtu ty svoje scény, tak si kolikrát říkám, že bych si přál, aby ten můj Roman byl ještě zákeřnější nebo aby v tom, co dělá, byl chytřejší. Někdy mi u něj chybí jistá nápaditost, jak způsobovat problémy. Na můj vkus je dělá pořád stejně hloupě. Uvidíme, co přijde dál. Každopádně si myslím, že se diváci mají rozhodně na co těšit.

  • Vaši starší dceru Rozárku učíte s manželkou doma. Půjde v září do školy, nebo budete pokračovat v domácím studiu?

Nadále se jí budeme věnovat doma. Chceme s ní trávit co nejvíce času a nechávat jí prostor. V těch prvních ročnících základní školy jsme ji schopni bez problémů učivo předat individuálně sami a nemusí tak alespoň podléhat tomu vojenskému drilu, který ve školách panuje. Tedy sedět, zvednout ruku, neříkat vlastní názor, protože tam na to není prostor. Určitě to není pro každého, nám se to ale zatím osvědčuje a myslíme si, že je to tak správné. Když máme chuť a tu možnost, proč to tak nedělat. Zodpovědnost za její vzdělání padá na naši hlavu, nikoliv na školství. Ale několik dní v týdnu chodí na pár hodin do lesní školy, aby měla nějaké kamarády a nebyla pořád jenom s námi doma.

  • O vás je známo, že máte krásný vztah se sestrou Evou, která trpí mentálním postižením. Jak se jí daří?

V poslední době plus minus stejně. V předchozích letech došlo k zhoršení mentálního stavu, takže má více svůj vlastní svět, ale i nadále žije s rodiči a já počítám s tím, že až bude zapotřebí, tak bude žít s námi.

  • Co vás v nejbližší době čeká?

Začátkem léta jsme s divadelní společností Háta začali zkoušet novou hru, takže od září se k tomu vrátíme a dá-li pánbůh a politici, tak v listopadu bude premiéra. A samozřejmě pokračujeme dál v natáčení seriálu Slunečná. To jsou dvě zásadní věci, které mě budou nejvíce zaměstnávat. Moc se na to těším!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.