Seriály a filmy

2. dubna 2014 19:15

Iva Kropáčková

Sádra jako suvenýr z dovolené? Raději neriskujte – pojistěte se!

Koupání v moři, lyžování na horách, dobrodružství v džungli nebo na raftu. Každý si dovolenou představuje jinak. Všude – nejen v nebezpečných oblastech – na vás ale mohou číhat různá rizika, se kterými musíte počítat. Jinak by se vám dovolená mohla ve výsledku hodně prodražit.

Dovolená, to je pro každého vidina minimálně pohodového týdne s rodinou nebo přáteli. Těšíte se na pláž a moře, kde si vyzkoušíte jízdu na vodním skútru. Plánujete výlety po ostrově, na který máte namířeno. Půjčíte si auto nebo kolo a vyrazíte. Vylezete na nejvyšší místní horu, vyzkoušíte si jízdu v rozbouřené řece na člunu. A tak dále. Snů o destinacích i způsobu trávení prázdnin má každý spoustu. Během snění byste ale měli zůstat také nohama na zemi a počítat s tím, že i na dovolené se může stát něco nepříjemného. Od zdravotních komplikací po ztrátu zavazadel. Před každou cestou do zahraničí (nejen prázdninovou, ale i služební) byste proto měli být pojištěni.

Rizika – co hrozí na cestách?

Nepříjemná událost se může stát i doma, nicméně pokud vás potká za hranicemi naší republiky, je to o to nepříjemnější. Ne vždy a všude se dobře domluvíte, ne všude je odpovídající zdravotní péče. Přitom stačí málo a zlomíte si ruku – na lyžích či při nešťastném pádu z kola, nebo někoho zraníte vy. A to není všechno. Můžete zavinit dopravní nehodu, zatoulají se vám kufry. Mohou vás okrást zloději a vy zůstanete bez dokladů i peněz.

Mezi nejčastější zdravotní rizika v zahraničí, kvůli kterým budete muset vyhledat lékaře, přitom patří zejména komplikované žaludeční či střevní nevolnosti a horečka (v tomto případě platí návštěva lékaře zejména pro děti), úrazy či srdeční zástava. V nejhorších případech lidé při zahraničních cestách také umírají.

Rizika si pojistěte!

Cestovní pojištění si vždy můžete zvolit podle typu cesty a místa, kam pojedete. Jiné budete volit v případě dobrodružné cesty do Jižní Ameriky, jiné při cestě na hory, kde plánujete sjíždět svahy, a jiné na odpočinkovou dovolenou u moře. Vždy byste ale měli myslet na své zdraví. To byste si měli pojistit vždy. Pojistěte nejen sebe, ale celou rodinu.

Plánujete dovolenou nebo jinou zahraniční cestu? Porovnejte nabídky cestovního pojištění on-line, během pár minut. Sjednejte si ho zcela bezpečně, bez zbytečných rizik.

Při cestách po Evropě byste ale neměli spoléhat jen na modrou kartičku, kterou vám vydala vaše zdravotní pojišťovna. Jedná se o takzvaný evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Pokud budete mít u sebe jen tuto kartičku, ošetří vás jen ve státních zařízeních. Navíc má jen omezené limity. Také pojištění k platební kartě nemusí stačit. Tam kromě nižších limitů bývá také menší rozsah krytí. Až na milionové částky mohou dosáhnout výdaje na zaplacení škody, pokud ji způsobíte někomu jinému. Více si můžete přečíst v následujícím článku. Nechte se inspirovat příběhy lidí, kterým pojištění zachránilo rodinnou kasu. Dočtete se, kolik korun stojí nejčastější lékařské zákroky.

Nejen na cesty mimo starý kontinent se tak vyplatí sjednat si zvláštní cestovní pojištění. Vždy přitom vycházejte z individuální situace a svých potřeb. Ve smlouvách můžete pojistit i ztrátu zavazadel. Pokud jste hodně opatrní a nejste si zcela jisti, že budete moci na sto procent odjet na dovolenou, můžete si nechat pojistit i storno zájezdu.

Výluky ve smlouvách – buďte obezřetní

Vždy je třeba si řádně přečíst pojistné podmínky. Pojišťovny někdy mají výjimky, takzvané výluky, na které se některé plnění vztahovat nemusí. Například pokud byste byli během škodné události pod vlivem alkoholu nebo by se vám zranění stalo během sportovních závodů. Rekreační sport je vždy v ceně pojištění, zimní sporty nebo rizikové si ale musíte připojistit.

Naopak některé sporty pojišťovny ani nepojistí. Patří mezi ně například skoky na laně, vysokohorská turistika nad pět tisíc metrů nad mořem nebo lyžování mimo vyznačené sjezdovky a trasy.

V případě chronických onemocnění pojišťovny nemusí uznat například zhoršení zdravotního stavu v souvislosti s danou nemocí. Také pro těhotné ženy platí u pojišťoven výluky. Některé pojišťovny odmítají nastávající maminky dokonce pojistit, případně nabízejí pojištění jen do sedmého měsíce těhotenství.

Pokud tedy máte pochybnosti, vždy konkrétní věci konzultujte s pojišťovnou.

Kolik stojí cestovní pojištění?

Nejlevnější pojištění na den se pohybuje kolem devíti korun. Bezlimitní pojištění na léčebné výlohy včetně 25milionovéhu limitu odpovědnosti za škodu lze podle finančního odborníka Prima Rádce Zbyňka Laiska získat i za 31 korun za den.

Na pojištění můžete ušetřit, pokud si ho sjednáte on-line. Například rodina se dvěmi dětmi by běžně za týdenní dovolenou v Evropě zaplatila pojštění v částce 870 korun. Pokud by si stejné pojištění sjednala například na Prima Rádci, stálo by ji 210 korun.

Další tipy!

Schovejte si všechny doklady od lékařů či stvrzenky z lékáren – ty předložte po návratu pojišťovně.

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, pojištění často nabízejí jako součást služeb v rámci zájezdu. I v tomto případě si ale pročtěte pozorně podmínky pojištění.

Pokud uzavřete cestovní pojištění, při cestách po Evropě si vezměte s sebou i modrou kartičku pojišťovny. Pokud najdete státní zařízení, budou výdaje kryty z úhrad zdravotních pojišťoven.

Nezapomeňte si vzít s sebou základní lékárničku. Její součástí by měly být léky, které běžně užíváte na své zdravotní komplikace, potom léky proti horečce, průjmům, bolestem (hlavy, zad), dále přípravky na kožní problémy v souvislosti s poštípáním hmyzem či spálením od slunce.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.