Seriály a filmy

24. června 2015 01:00

Iva Kropáčková

Jedete na vodu? V aplikaci zjistíte sjízdnost řeky, kde jsou jezy i kempy

Prima Rádce - Aplikace pro vodáky

Zadák, nebo háček? Ať tak nebo tak, s sebou to chce asi radši vodotěsný telefon nebo musíte být zkušení vodáci, které jen tak něco neotočí... :-)

Kde jsou jezy, jaký je nebezpečný, jak ho překonáte, i fotka, jak daný splav vypadá. To je jen hrstka informací, které najdete ve vodácké aplikaci, kterou v rámci letních mobilních vychytávek představil moderátor Mikoláš Tuček v pořadu Appliace. Najdete v ní všechno, co vás při plavení na řece čeká, a databázi můžete i sami rozšiřovat o další zásadní informace pro příležitostné i pravidelné vodáky, kteří kromě dvoučlenných kanoí využívají rádi i kajaky, pramice nebo rafty. Podrobně ve videu...

Ušetřit můžete až 50 % z vaší měsíční útraty za telefon. Srovnání mobilních tarifů na Prima Rádci

Minislovníček aneb Výběr výrazů z vodácké hantýrky

Koňadra, koníčkovací šňůra – kus silnějšího provazu, za který se loď uvazuje u břehu, spouští jezem nebo za který ji vodák táhne úsekem, kde je málo vody. Po příjezdu na tábořiště se koňadra napne mezi stany a suší se na ní prádlo.

Háček, hák – člen posádky, který sedí v čele lodi. Jeho úkolem je upozorňovat na kameny a jiné důležité věci před sebou. Ovládá příď lodi, dře třikrát víc než kormidelník a těžce nese, že mu je podřízen. Ve volných chvílích je mu souzeno vylívat vodu, případně dovolenou fotit.

Kormidelník, zadák, kapitán – nejdůležitější člen posádky, protože on rozhoduje, kudy se popluje, a tak by měl být i tím zkušenějším. Jeho záběry jsou zvláště v rychle tekoucí vodě či peřeji soustředěny hlavně na manévrování s lodí (proto se háček nadře víc).

Porcelán – třetí jezdec v lodi. Vozí se nouzově na kratší trati. Kormidelník a háček jedou s porcelánem opatrně, neboť tento nepádluje, takže má dost času, aby sžíravě kritizoval způsob jejich jízdy.

Špricka, špricdeka – speciální, vodovzdorný kus látky, sloužící k zakrytí otvorů v lodi, aby se tudy v peřejích nedostávala voda. Většinou to je i součást oděvu a pro kajakáře téměř nezbytnost.

Sifón – velmi nebezpečné místo v řece, kde se voda v jednom místě jakoby ztrácí, např. v podemletém břehu nebo skále, ale také třeba v poškozené spádové desce jezu či splavu. Hrozí vtažení a přisátí.

Karfiol, květák – opak sifónu. Voda zde v jednom místě viditelně vyvěrá na povrch. Na loď, která do tohoto místa najede, to má podobný efekt, jako když se trefí do šutru, jen to nezanechává škrábance.

A tady se můžete podívat na celý díl Applikací o letních vychytávkách do mobilu. Jako vždycky, dost se pobavíte. :-)

Pořad Applikace s Ivou Frühlingovou a Mikolášem Tučkem, který je nadupaný zajímavými tipy, radami a novinkami ze světa mobilních aplikací, můžete sledovat každou sobotu v podvečer na Prima Cool. Všechny odvysílané díly najdete také na Prima PLAY – Applikace.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroje – Vodácká hantýrka: http://teraja.wz.cz/terminologie.htm, Fotografie: Thinkstock

Sdílejte článek