Prima maminka

21. dubna 2015 00:30

Iva Kropáčková

Pojedu s vámi? aneb Dovolená s domácím mazlíčkem v 10 bodech

Nechcete nechat svého čtyřnohého přítele bez vás, i když se chystáte odjet k moři nebo kamkoliv do zahraničí? Můžete ho vzít s sebou. Jen je třeba důkladně zvážit všechna pro a proti.

Jestli svého pejska či kočku vezmete s sebou nebo zvíře necháte u příbuzných či ve „zvířecím hotelu“, záleží jen na vás a vašich možnostech. Mnoho chovatelů či veterinářů možná cestování se zvířaty nedoporučí, ale pokud samotný pes nese těžce odloučení, byť ho hlídá spolehlivý kamarád, musíte se rozhodnout, jestli na dovolenou vůbec jet a nebo jestli pojedete společně. Pokud chcete zvolit poslední variantu, je třeba se na cestu důkladně připravit.

Cestovní pojištění on-line Od 9 korun na den. Srovnejte si nabídky pojišťoven z pohodlí domova. Sjednat pojištění můžete i v den odjezdu nebo až z místa dovolené!

Než odjedete...

1. Zvířecí pas

Každé zvíře v zájmovém chovu (tedy pes, kočka a fretka) musí mít na cesty do zahraničí „pas“ (mezinárodní průkaz pro malá zvířata). Ten vám vydá veterinář. V současné době je vydáno necelých 35 tisíc pasů. To podle veterinářů není moc. Čeští mazlíčci za hranice tak příliš nejezdí. Vydání pasu stojí kolem 500 korun, záleží na ceníku veterináře.

2. Označení mikročipem

Při cestování na území Evropské unie musí být zvířata označena mikročipem. Označení tetováním stačí, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Cena za označení mikročipem se pohybuje kolem 600 korun.

Podobné články

3. Očkování proti vzteklině

Domácí mazlíčci musejí mít také platné očkování proti vzteklině potvrzené v pasu a musí být při očkování už označeni. Pes se musí znovu přeočkovat proti vzteklině i tehdy, pokud už očkovaný byl, ale není tak označen a kvůli plánované cestě do zahraničí se nově musí dooznačit – v tomto případě platí po 21 dnech. Očkování proti vzteklině stojí kolem 300 korun. „Vždy je dobré se před plánovanou cestou poradit s veterinárním lékařem a zvážit vakcinaci i proti nákazám, které nejsou povinné, jde například o psinku, parvovirózu, leptospirózu, heapatidu, psincový kašel a jiné,“ doporučuje Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy.

4. Odčervení

Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko požadují 120–24 hodin před vstupem na jejich území ošetření proti echinokokóze, tedy odčervení.

Nenechte si ujít: SPECIÁL - Vše o cestovním pojištění

  • nastavení smlouvy, cena, připojištění
  • výluky, na co si dát pozor
  • tipy a rady na cestu

5. EU nebo celý svět?

V jednotlivých státech EU jsou také různě nastaveny požadavky týkající se určitých plemen psů. Je potřeba si tyto informace ověřit, nejlépe se obrátit na velvyslanectví či na weby veterinárních správ konkrétních zemí. Tyto úřady je třeba kontaktovat i při cestách do zemí mimo EU. Myslet je třeba už i na cestu zpět. Podle Josefa Dubna jsou země mimo EU zařazeny do seznamů podle nákazové situace, tedy podle rizika zavlečení vztekliny zpět do EU. „Pro návrat psa z některých zemí je proto vyžadováno kromě očkování na vzteklinu i vyšetření krve na přítomnost protilátek proti původci vztekliny,“ vysvětluje Duben. Zařazení na seznamy jednotlivých zemí mimo EU se podle aktuální situace mění.

6. Jak na dovolenou?

Asi nejproblematičtější z celé dovolené bude zřejmě samotná cesta. Rozhodněte se, jakou variantu zvolíte. Máte možnost cestovat nejen po zemi, ale i ve vzduchu. Pokud poletíte letadlem, už při rezervaci letu informujte leteckou společnost, že budete cestovat se zvířetem. Za jeho přepravu budete hradit poplatek jako za další zavazadlo.

Letecké společnosti jsou připraveny na to, že lidé se svými zvířaty chtějí cestovat, nicméně ne vždy zvíře na palubu přijmou. Záleží na aktuální nákazové situaci cílové země či na zdravotním stavu zvířete. I v tomto případě je důležité konzultovat plánovanou cestu s veterinářem, který možná bude muset i vystavit potvrzení, že váš mazlíček je schopen takové cesty.

7. Pojištění?

Psa nebo kočku či fretku máte možnost na cestu také pojistit. Připojištění ale nabízejí jen některé pojišťovny, většinou jako připojištění v rámci vašeho cestovního pojištění. Samostatně pojistíte pouze pejska, a to jen po evropských zemích. Více v tomto článku:

Podobné články

Na cestě...

8. Letadlem...

Například podle podmínek ČSA mohou v letadle přímo v kabině cestovat najednou dvě zvířata. Psa, kočku, králíka nebo činčilu mohou mít majitelé ve speciální schránce (max. rozměr 43 x 30 x 27 cm, max. váha se zvířetem 8 kg). Jinak psi, kočky, králíci a fretky mohou cestovat ještě jako odbavené zavazadlo opět ve speciální schránce s nepropustným dnem a otvory pro dýchání (max. rozměr 125 x 69 x 80 cm). Ostatní zvířata je pak možné přepravit už jen jako zboží.

>>> Srovnání nabídek cestovního pojištění na Prima Rádci <<<

9. ... nebo autem

Pro cestu autem platí, že byste měli během cesty zastavovat, zvíře by se mělo proběhnout. Nabídněte mu nápoj a cestu plánujte na večerní nebo ranní hodiny. A nikdy nenechávejte zvíře v uzavřeném autě. Kvůli skleníkovému efektu se prostor vozidla v krátké době přehřeje tak, že to může ohrozit život zvířete. V případě přehřátí chlaďte tlapky a podávejte vlažnou vodu.

To samé platí i pro kočku s tím, že by se měla proběhnout pouze na vodítku.

10. Oblíbenou hračku s sebou

Aby samotná cesta nebyla, zejména pro psa, příliš stresující, zvlášť, má-li cestovat v zavazadlovém prostoru, vezměte mu s sebou oblíbenou hračku a jeho misku. Tu mu vezměte s sebou, i když pojedete spolu autem.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.