Celebrity

7. března 2021 05:30

Gabriela Kolinová

Český lev: Šarlatán je nejlepším filmem roku. Podívejte se na vítězný snímek

Českého lva za nejlepší film získal Šarlatán, životopisné drama režisérky Agnieszky Holland s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Oba dva také proměnili své nominace. Šarlatán se zároveň dostal do užší nominace na nadcházející předávání cen Oscar. Pokud jste Šarlatána neviděli, můžete se teď na něj podívat v naší videopůjčovně.

Český snímek inspirovaný skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška natočila polská režisérka Agnieszka Holland podle scénáře Marka Epsteina. Hlavní roli léčitele ztvárnil herec Ivan Trojan a jeho „mladší já“ Trojanův syn Josef.

„S tátou jsme sladili gesta, mimiku a zbytek jsme nechali na genetice,“ řekl při předávání Českých lvů Josef Trojan, ten svou nominaci na nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli neproměnil.

Ivan Trojan: Část sošky patří i synovi

Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli získal Ivan Trojan: „Tenhle pocit se nikdy neomrzí. Děkuji ti, Agnieszko, za všechno, zdravím tě do Bretaně, a bylo mi ctí s tebou spolupracovat, již podruhé,“ řekl při předávání Trojan, který poděkoval i svému synovi: „Nebýt něho, tak by Mikolášek nebyl celý. Ty si na svého lva ještě počkáš. Kousek toho mého lva patří i tobě, až natáhnu bačkory, bude tvůj celý,“ zavtipkoval Trojan starší.

Šarlatán získal také cenu za režii, kterou si na dálku on-line převzala Agnieszka Holland. Bylo to pro ni druhé ocenění za režii v rámci Českých lvů, získala ho už za sérii Hořící keř.

ČTĚTE TAKÉ: Česko má šanci na Oscara. Film Šarlatán s Trojanem v hlavní roli je v užším výběru

Životopisné drama sleduje život léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška, který uzdravoval statisíce lidí. Byl ale perzekvován nacisty a komunisty. V průběhu několika desetiletí se na něj obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. I když neměl odborné lékařské vzdělání, pomocí bylinek léčil nemoci, se kterými si ani doktoři nevěděli rady. Jeho mimořádné schopnosti však byly vykoupeny bojem s vlastními démony.

Byl Jan Mikolášk obětavý léčitel, nebo vypočítavý šarlatán? Jeho příběh nejen ukazuje tuhé časy reálného socialismu, ale vyvolává i řadu etických otázek. Více si přečtěte TADY.

ČTĚTE TAKÉ: Šarlatán Jan Mikolášek: Komunisté ho milovali i nenáviděli

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.