Příběhy

9. listopadu 2014 19:00

Iva Kropáčková

ŠMEJDI: Ženu zadlužil podvodník, banka jí nedala předjednanou hypotéku

Chystáte se koupit vysněnou nemovitost? Jenže euforie a nadšení spojené s tímto výjimečným životním krokem se může rázem proměnit v noční můru, ani nevíte jak. Stačí, když si někdo vaším jménem objedná služby, za které nezaplatí.

To není fikce, ale skutečný příběh třicetileté Petry, která si chtěla pořídit vlastní bydlení na hypotéku. Hledala dlouhé měsíce a když konečně našla byt svých snů, zaplatila za něj zálohu ve výši 100 tisíc korun. Pak měla podepsat smlouvu o hypotečním úvěru. Jenže najednou bylo všechno jinak. "Z banky mi přišlo oznámení, že úvěr byl zamítnut, protože jsem v registru dlužníků SOLUS. O čemž jsem vůbec neměla potuchy," popisuje Petra. Velmi brzy se ale dozvěděla, proč.

SPECIÁL - HYPOTÉKY

Dluh za nic

Dluh 40 tisíc korun po ní vymáhala společnost T-Mobile. Jenže služby tohoto mobilního operátora nikdy nevyužívala a dlužila za služby, které nečerpala. Jak je to možné? Ukázalo se, že její údaje někdo zneužil. Tomu zjištění ale předcházel několikatýdenní kolotoč nekonečného telefonování, obíhání policie, úřadů a vysvětlování.

Reportáž Moniky Zajícové

Chyba operátora?

Nakonec se jí ale podařilo prokázat, že skutečně nic nedluží. Petra má k dispozici kopii smlouvy s operátorem. Na ní kromě jména a rodného čísla není nic, co odpovídá skutečnosti. Bydliště i podpis nejsou její. Neodpovídá ani číslo občanky, které podle policejní evidence patří nějakému muži. Nicméně policie případ odložila s tím, že je pachatel neznámý.

"Ten neznámý pachatel na moje jméno, na moje rodné číslo s mým zfalšovaným podpisem si objednal služby, za které neplatil," říká rozčílená Petra. Smlouvu dotyčný pachatel přitom zfalšoval před více než čtyřmi lety. Petra viní operátora, že totožnost svých klientů při uzavírání smluv dostatečně neověřuje. Ten ale obvinění odmítá. "Jsme přesvědčeni, že děláme všechno proto, aby k těmto případům vůbec nedocházelo, nicméně nejsme schopni podchytit jakýkoliv podvod, například uzavření smlouvy na padělaný doklad," říká mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová.

Mnohem dražší hypotéka

Hned poté, co jí banka kvůli tomu všemu odmítla dát hypotéku, kterou jí původně nabídla, musela navíc podvedená žena okamžitě hledat řešení, aby nepřišla o stotisícovou zálohu, ani o byt. Nakonec našla banku, která jí hypotéku dala. Ale za mnohem horších podmínek. Petra tak zaplatila o desítky tisíc korun víc, než kdyby podepsala smlouvu u původní banky. "Rozdíl je až 90 tisíc korun, což je docela znatelná částka," potvrzuje bankovní expert a prima Rádce Patrik Nacher.

Hypotéka on-line Srovnejte si nabídky všech bank na českém trhu. Během několika minut.

Vzhledem k závěru policie požádala Petra o kompenzaci za způsobenou újmu operátora. Opět neuspěla. "Jsme ji odmítli, protože jsme poškozeni stejně, jako je poškozena klientka, tedy třetí osobou, která uzavřela smlouvu nelegálním způsobem. V tomhle případě žádnou odpovědnost necítíme," uvádí Kemrová. Petra tak mluví už jen o bezmoci a beznaději...

Doporučení pro všechny

Doporučení odborníků je v tomto případě jednoznačné. Před tím, než se rozhodnete kupovat nemovitost na hypotéku, raději sami sebe prolustrujte. A to i když jste přesvědčeni, že nikde nic nedlužíte. Jak tedy lze v tomto ohledu získat jistotu a přehled? Podle Patrika Nachera by se zájemci o úvěr měli nejprve podívat do registru dlužníků nebo například požádat o potvrzení bezdlužnosti finanční úřad. "Tím zjistí, jestli není někde něco schováno, co by člověk zapomněl a nebo by nějakým podvodným jednáním na něj spadlo," varuje Patrik Nacher.

Podobných případů, kdy se někdo neprávem a podvodným jednáním ocitne v registru dlužníků, je více. Například před několika měsíci si na osobní údaje jedné ženy kdosi sjednal úvěr za desítky tisíc korun. Žena totiž pár týdnů předtím ztratila peněženku s doklady. Měla smůlu. Nenašel je poctivý člověk.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.