Australská propagátorka domácích porodů zemřela během toho svého. Může se Eliška dovolit domácí porod? Hlasujte!

Svatby v Benátkách – přirozený porod vs. porodnice

Eliška se viditelně rozhodla, že svoje vymodlené dítě přivede na svět tou nejpřorozenější cestou, jakou mu může nabídnout. S dulou a bez epidurialu. Porod vidí jako zážitek, nejen jako bolest. Jenže během jejího těhotenství se ovbjevují problémy. Co vy, souhlasíte s přirozeným porodem?

Jak se brzy ukáže, Eliška Krejzová se dokonce rozhodne jít až tak velkou přírodní cestou, že přestane chodit i na pravidelné těhotenské prohlídky. Přestože během trimestru se jí dělá neustále nevolno a má tendence omdlévat. Nápad rodit doma ji její kamarádka, gynekoložka, vymlouvá. Ví, co všechno se může pokazit. Stejný přístuo má i Filip. Ten s ní naprosto nesouhlasí a dovede se o domácím porodu dokonce i pohádat.

Eliška naopak cítí potřebu si o svém těle a dítěti, které v sobě nosí, rozhodovat sama. Chce rodit doma, protože se bojí nemocnic. Domácí porody u nás v posledních letech dostály oblibě, ale nevyhly se také vyhroceným společenským diskuzím. Dva tábory jsou naprosto jasné. Lékaři a většina veřejnosti se přiklání k tomu, aby žena rodila v prostředí, které může kdykoliv zareagovat na jakýkoliv zdravotní problém ženy nebo jejího dítěte. Zatímco některé ženy zážitky z porodnic popisují jako traumatické a z tohoto důvodu chtějí rodit v domově, tam, kde se cítí příjemně. Chtějí mít kontrolu nad svým tělem a celým procesem porodu.

Jedna z nejslavnějších propagátorek domácích porodů minulý týden zemřela během svého porodu

Paradoxem je, že jedna z nejslavnějších aktivistek za domácí porody, Australanka Caroline Lovell, minulý týden zemřela po porodu své druhé dcery. Šestatřicetiletá žena, která bojovala za práva porodních asistentek, musela být převezena do nemocnice s infarktem, druhý den zemřela.

Austrálské nemocnice narozdíl od českých nejsou povinny zajistit porodní asistentku ženám, které chtějí rodit doma. České nemocnice se řídí podle zákona vycházejícího zrozhodnutíEvropského soudu pro lidská práva. Ženy mají podle něj právo zvolit si, kde budou rodit kde budou rodit. Toto rozhodnutí však české ministerstvo zdravotnictví a gynekologická společnost nepodporuje.

Co si o domácích porodech myslíte vy?

Sdílejte článek