Kostýmy pro seriál navrhla jedna z nejlepších českých návrhářek Taťána Kovaříková

Módní návrhářka Taťána Kovaříková je jednou z nejlepších českých návrhářek. Kromě vytváření módy pro své kolekce si však někdy odskočí k trochu jiné práci. Ráda vytváří kostýmy pro film, ale i televizi. Zaručený estetický příslib dala i našemu novému seriálu Svatby v Benátkách.

Pro seriál Svatby v Benátkách vytvořila kostýmy pro každou seriálovou postavu. Co na této práci bylo nejnáročnější? Co ji bavilo? Taťána Kovaříková nám zodpověděla pár otázek:

Musíte být velice zaneprázdněná. Proč jste nabídku vytvořit kostýmy pro seriál přijala?

Je to pro mne plné nových vjemů, proto si ráda občas udělám návrhy kostýmů pro televizi nebo film.

Kolik kostýmů jste pro seriál vytvořila?

Vytvořila jsem základní šatník každé postavě podle její charakteristiky. Kromě šití některých šatů to zahrnovalo i nakupování po obchodech. Děj se odehrává především ve svatebním salonu a vše se motá kolem svateb. Nejvíce mě bavilo šít šaty pro jednu speciální nevěstu. Ze specifických důvodů musely být jedny šaty ušité několikrát, ale to divák uvidí sám :-)

Která postava se vám oblékala nejlépe a která nejhůře?

Všichni se mi oblékali poměrně dobře. Děj se motá okolo svateb, a to jsem byla ve svém živlu.

Nechal vám režisér volnou ruku, nebo měl o kostýmech jasnou představu?

Vzájemně jsme probrali, jak mají jednotlivé role vypadat. Potom jsme se vydali do obchodů vybrat kostýmy dle měr herců. Byl na kostýmních zkouškách, fotili jsme, zkoušeli, konzultovali. Zbytek oblečení nechal na mně. Vždycky je důležitá vzájemná shoda.

Kolik lidí tvoří váš tým?

Kostýmní výtvarník, vedoucí kostymérka Jitka a kostymérky, které oblékají herce, hlídají návaznosti a při natáčení jsou na place. Skvělý tým.

Oblékáte zejména ženy, jak tvoříte oblečení pro filmové mužské postavy?

Je pravda, že vytvářím především dámské modely. Oblékat muže pro film mi ale vůbec nevadí. V tomto případě jsme vybírali v obchodech. Je to současnost, tak to není tak těžké.

Navrhujete kostýmy pro hlavní postavy „naslepo“, nebo se s nimi sejdete a proberete s nimi připravené návrhy?

S herci se většinou nescházím. Vidíme se až na kostýmních zkouškách. Řídím se dle scénáře, své a režisérovy představy. Připravím koncept a návrhy. Je to o vzájemné spolupráci a kostýmem nejdu tzv. proti herci, i on se musí cítit pohodlně a dobře. Kostým dotváří roli.

Jistě kladete důraz na přípravu. Býváte přítomna i na place při natáčení?

Řekla bych, že nejdůležitější je příprava. Nákupy kostýmů a kostýmní zkoušky s herci, kde se dotváří charakter postavy. Na place se většinou mění věci ve chvíli, kdy se třeba něco nelíbí kameře. A to nevíte nikdy dopředu. Na plac především chodím, když se točí nové obrazy a větší náročnější scény.

A co práce s kamerou? Omezovala vás nějakým způsobem?

Samozřejmě musím dávat pozor na materiály a vzory, které se nemají rády s kamerou. Například proužky blízko sebe většinou na kameru interferují. Pan kameraman nemá rád sněhově bílou, tak se snažíme ji nevybírat. Při navrhování takové věci řešit nemusím.

Je tvoření kostýmů odlišné od vaší návrhářské práce? A jakým způsobem?

Pro mne to je jiný náhled na tvorbu. Jako módní návrhářka vytvářím modely a střihy. V seriálu se musím držet představy režiséra a scénáře. Pracuji na vytváření postav, protože kostým pomáhá dotvoření celkové charakteristiky.

Díváte se na seriály (filmy) nezaujatým okem nebo stále sledujete, co mají postavy na sobě? Inspiroval vás nějaký seriál?

Jsem potrefená. Kolikrát se mi stane, že se dívám jen tak na film, seriál a najednou se přistihnu, že řeším, co má herec na sobě. To je profesionální deformace.

Nesmazatelný Rukopis Taťány Kovaříkové jste mohli vidět v našem seriálu Velmi křehké vztahy. Jako kostýmní výtvarnice ho vtiskla i slavným filmům Líbáš jako ďábel, Oběti a vrazi, Musím tě svést nebo Příliš hlučná samota.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.