Otázka krejčího: Kde ponášíte? Má svou odpověď

Svatby v Benátkách – Kde ponášíte?

V jednom z minulých dílů Svateb v Benátkách vás musela zarazit otázka pana krejčího Zeleného: Kde račte ponášet? Ač by se mohlo na první pohled zdát, že otázka je velice archaická, opak je pravdou. Do slovníku krejčího patří. My však máme i odpověď na tuto otázku,

Pokud se chcete dostat do obrazu, k takové scéně došlo ve chvíli, kdy krejčí Zelený ze svatebního salonu Navždy spolu upravoval kalhoty budoucímu ženichovi. Ten si stěžoval, že ho kalhoty v rozkroku poněkud škrtí. A zde se právě nabízí otázka: Kde račte ponášet?

Je vidět, že vtipnou odpověď: "Já vlastně ani nevím, kde ho mám," nečekal ani pan krejčí. A kde ho vlastně pánové ponášejí nejčastěji? Výzkumy tvrdí, že na levé straně. Většina mužů tvrdí, že umístění své chlouby opravdu směřuje na levou stranu. S ohledem na zapínání kalhot je prý mnohem pohodlnější manipulovat se vším pravou rukou v levé nohavici.

A proto se krejčí ptá, jakou stranu muž volí. S ohledem na jeho preferenci totiž ušije na tomto místě kalhoty poněkud širší. To vám džíny z řetězců rozhodně nedopřejí!

Zapínání u oblečení se liší u dam i mužů

I obyčejné zapínání knoflíků je u mužů a žen na jiných stranách. Knoflíky se objevily v Evropě až v 17. století. Má to naprosto praktické vysvětlení. Ženy (alespoň ty bohatší) dříve oblékaly služky, pro které bylo oblékání snažší pravačkou. Muži se oblékali sami a knoflíky mají proto na pravé straně.

Sdílejte článek