Příběh svatebních šatů ze Saint-Tropez, které změnily módu

Svatební šaty. Většina žen je má vymyšlené už od dětství, většina žen chce vypadat v ten nejdůležitější den jako princezna. Ty zbylé hodí romantiku a pravidla nevěst za hlavu. Tak jako Bianca Jagger v roce 1971, která byla inspirací pro svatební kostýmek ve Svatbách v Benátkách.

To, že nevěsty ne vždy musí vypadat jako dobře upečený dort, u kterého měl cukrář epileptický záchvat přesně ve chvíli, kdy držel ve svých rukách šlehačku, už dávno všechny víme. Stačí se podívat na ty nejslavnější šaty celebrit, které se na takový speciální den, jakým svatba je, oblékají v těch nejznámějších módních domech. Devadesátá léta vyznačující se volánky, těžkým bílým saténem a sukní s obručí už jsou naštestí dávno pryč.

Svatební šaty se mění stejně jako jejich nevěsty. Většina z nich už totiž nejsou patnáctileté panny, které by byly zcela odkázány na (nejen) ekonomický názor muže po jejich boku. Emacipace západního světa a šedesátá léta dovolila ženám udělat krok vpřed. Vpřed pro svá práva, která můžeme nazývat "ženská" anebo prostě a jednoduše lidská. Pokud se ženy samy rozhodly jít do manželského svazku, ať už to bylo z čisté lásky nebo z jakéhokoliv jiného důvodu, postupem času měly potřebu ukázat, kdo se vdává. Móda a styl začaly hrát velkou roli. Bavíme se o šedesátých letech, kdy byla většina společenských pravidel zrušena. Ženy poprvé beztrestně odhalily svá stehna v minišatech, a dokonce se v nich i vdávaly. Ano, mini hrály prim i na svatbách.

Mick Jagger s Biancou. Foto: profimedia.com

Rolling Stones ji nenáviděli, ona se stala jeho první manželkou

Pokud měla uvolněná šedesátá léta znamenat něco jako party, sedmdesátá léta byla afterparty s morální kocovinou. Ne že by to znamenalo odhozené rozevláté kaftany, ale rozrhané džíny s nohavicemi do zvonu se pomalu, ale jistě ztrácely z městských ulic. Vracela se elegance okořeněná exotickými prvky (Maroko v té době patřilo mezi ty nejmódnější destinace).

Dokonalým příkladem byla modelka nikaragujského původu Bianca des Macias. Z temných havraních vlasů a výrazných rysů z ní exotika čišela všemi směry. Bianca v té době byla uznávaná modelka, která randila s nevycválaným Mickem Jaggerem. Král vyplazeného jazyku, ikona rock´n´rollu a nezávazného sexu, který ve světě fungoval hlavně pro zlobivé holky. Ty hodné stály u pódia Beatles.

Bílý kostýmek a conversky aneb Jak zrušit zastaralou instituci s elegancí

Biance bylo šestadvacet let a brala si Micka na vrcholu jeho kariéry. Jagger je proslulý svým rychlým vzplanutím k ženám, nikdo se nemohl divit. Svoje touhy vyslovoval nahlas, svoje vášně nedokázal ovládat. Většina jeho souputníků na gigantické lodi jménem Rolling Stones ji nenáviděla. Tvrdili, že je arogantní a povýšená. Avšak Mick byl do ní blázen a rozhodl se lásku k exotické modelce zpečetit v Saint-Tropez.

V roce 1971 se Bianca des Macias stala oficiálně první manželkou Micka Jaggera. Ačkoliv manželství nevydrželo věčně (pouhých sedm let), jejich svatba se zapsala do historie. Bianca Jagger se vdávala v elegantním bílém kostýmku. Žádné svatební šaty, jen čistá elegance v podobě bílého saka na holém těle, sukně a klobouku. Svatební kostýmek a světle modrý úbor Micka pocházely z dílny Yves Saint Laurenta. Rock´n´rollová nevěsta ze sebe přestala dělat pannu, kostýmkem ze sebe vytvořila dospělou a sebevědomou ženu, jež o svém životě rozhoduje sama. Mick Jagger instituci svatby svrhl ve chvíli, kdy k oltáři přistoupil v roztrhaných teniskách značky Converse.

Fotografie jejich svatby oblétly celý svět a dodnes se jejich společný svatební outfit objevuje ve všech seznamech módních rubrik. Bílý kostýmek od té doby patří mezi jedny z dalších cest, v čem se ženy mohou vdávat.

Takový jste mohli vidět i ve Svatbách v Benátkách, ve kterém se vdávala manažerka Klára, která ze svatby nakonec utekla.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.