Trémistka s Thálií. Taková je hlavní hvězda seriálu Petra Hřebíčková

Přirovnávají ji k hollywoodské krásce Scarlett Johansson. Ty dvě však spojuje o dost víc než jen nevšední krása, obě jsou také talentovanými herečkami. Poznejte Petru Hřebíčkovou, kterou budete vídat pravidelně, protože hraje hlavní postavu seriálu Svatby v Benátkách Olgu Drozdovou.

Když se na svět usměje svými plnými rty a blonďaté prameny vlasů jí jemně splývají okolo ramen, všichni muži jdou do kolen. Její štíhlá postava a andělský zjev se naprosto dokonale hodí k postavě Olgy Drozdové, mamince dvojčat a spolumajitelce svatebního salonu, která tak trochu tápe ve výběru vlastního partnera. Romantická povaha Olgy se kříží s všestrannou praktičností, kterou jako žena, matka a byznysmenka musí zvládat na jedničku. Představitelka Olgy žije divadlem, bojuje s trémou a stejně jako ona věří na osudovou životní lásku.

Zpracovat trému je pro mě pořád velký úkol

Petra se narodila v roce 1979 ve znamení Panny. Vystudovala obchodní akademii a poté se vrhla na JAMU v Brně, obor činoherectví. Na první pohled je její astrologické znamení pověstné svou potřebou kontroly na tak bohémskou profesi poněkud nezvyklé. Petra říká, že tato povaha ji naopak v uvolněném prostředí pomáhá udržovat řád. Ačkoliv smysl pro zodpovědnost má, divadelním světem se dokáže nechat unášet do krásného neznáma. A navíc mužské oko potěší její dívčí krása, kterou je toto znamení proslulé.

Petra hrála i v divadle ABC. Foto: archiv Prima

Po dokončení studia nastoupila do zlínského divadla, kde získala ty největší divadelní role. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jako protřelá herečka už ani trému nemůže prožívat, provází ji celý život. Zkouškou nervů byly její herecké začátky, kdy spadla rovnýma nohama do největších rolí:

"Tím, že ve Zlíně bylo velké jeviště, tak se tréma ještě zvyšovala, protože pokud se vám něco nepovede, tak to uvidí více diváků.“

Hodně záleží na tom, jak velké jsou na ni samotnou nároky, co se role týče. Herec podle ní musí oplývat zdravým sebevědomím, ale i pokorou k práci.

„Když jste na jevišti a máte trému, tak divákovi to musíte předvést sebevědomě, i když si nejste jistá a sama tomu nevěříte. Je to zvláštní kamufláž, ale funguje to.“

Petra bere zvládnutí trémy jako svůj velký úkol, právě teď se ji snaží zmírnit dýchacím cvičením.

Thálie jako hmatatelný důkaz talentu

I divadlo může být někdy měřitelné stejně jako sportovní výkony, a tou pomyslnou zlatou medailí je pro všechny herce a herečky divadelní cena Thálie. Petra je její pyšnou majitelkou. Během svého šestiletého angažmá ve Zlíně byla za roli Zuzanky ve Figarově svatbě nominována na Thálii. Cenu sice nevyhrála, ale divadelní kritikové z ní nespustili oči. V roce 2008 Thálii tentokrát získala za roli Maryši.

Petra jako Olga Drozdová se svou seriálovou matkou. Foto: archiv Prima

Tento divadelní úspěch patřil v životě Petry do kategorie životních změn. Byla to doba, kdy opouštěla baťovské město a odcházela na volnou hereckou (a často hladovou) nohu do Prahy.

"Těžko říct, jestli ty nabídky, které jsem dostala, bych dostala i bez té ceny. Snad ano. Ale určitě mi to pomohlo třeba v tom, že mě obsadil pan Hřebejk do Kavasakiho růže, protože mě viděl na předávání cen."

Práci na filmu si mohla zkusit nejen s Janem Hřebejkem, ale i ve snímku Obsluhoval jsem anglického krále a Muži v naději. Thálie pro ni však není jen cenou, která jí otevřela dveře do světa pražských divadel. Je to cena, která jí v těch horších dnech dokáže připomenout, že ve svém životě něco dokázala: "Osobně je to pro mě důležité, protože když se mi něco nepovede, tak si říkám, že mám hmatatelný důkaz, že se mi aspoň jednou něco podařilo," říká skromně blonďatá kráska, která podle svých slov miluje veškeré proměny, jež jí divadlo, film či seriál dokážou nabídnout.

A na otázku, zda se svou krásnou tváří vůbec hrála někdy ošklivou ženu, odpovídá zcela jasně a se smíchem: "Ano, mockrát, mohu vás pozvat na představení Vladimírova děvka, kde hraju hodně ošklivou ženu. Ale mě to vlastně hrozně baví. Naopak, když můžu, tak se ráda měním a pokaždé vypadám jinak a vůbec mi nevadí nasadit si 200kg overal a udělat ze sebe starší ženu nebo ošklivku. Naopak, já se v tom úplně vyžívám."

Samotná krása podle Petry hereckému řemeslu výrazně nepomůže. „Herečka může být krásná, ale pokud není talentovaná nebo neví, o čem hraje, tak krása je úplně zbytečná. Osobnost, ta musí být zajímavá,“ dodává.

Přesto se v mezích možností (tj. vražedného kolotoče divadla a natáčení seriálu) snaží držet zdravou životosprávu, a když je v civilu, dává oddechnout své pleti od výrazného líčení.

Petra, nebo Olga?

Co se týče osobního života Petry Hřebíčkové, je tahle kráska tajemná jako hrad v Karpatech. Během rozhovoru aspoň prozradila, co ji spojuje s postavou Olgy Drozdové: "Každý herec dává do role kus sebe. Olga je ale v mnohém romantičtější, i když kdo ví, třeba ve mně ta romantická duše je víc, než si sama myslím. Je tam spousta věcí, je to holka, která pochází z malého města jako já. Je soběstačná, má dvě děti, což já nemám. To si užívám," záhadně se usmívá.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.