Oblek pro ženicha: Proč vybrat vlněný a zapomenout na smoking?

Je jasné, že centrem pozornosti je na svatbě vždy nevěsta. Nikdy ale nebude dokonalá, pokud ji nebude doplňovat ženich v dokonalém obleku. Vybrat takový, který mu bude dokonale sedět a zároveň bude splňovat všechna pravidla etikety, není tak jednoduché.

Konfekce vs. oblek na míru

Zatímco nevěsty svou svatební róbu řeší zpravidla s téměř půlročním předstihem a výběr šatů si na rozdíl od mužů užívají, budoucí ženich to má jednodušší. Na pořízení obleku mu bohatě stačí dva měsíce před svatbou. Dokonce si stihne nechat ušít i skvěle padnoucí oblek na míru. „Nevěsty utratí v průměru za pronájem svatebních šatů okolo třinácti tisíc korun, za stejné peníze lze již ženichovi ušít oblek na míru, a to z kvalitních materiálů. Takový oblek skvěle padne, ženich se v něm bude cítit pohodlně a sebevědomě a při vhodném výběru provedení jej unosí při dalších příležitostech. O jeho životnosti nemluvě,“ říká Petra Koutná z rodinné prostějovské firmy Koutný, která se výrobou obleků zabývá již přes dvacet let. I v konfekci se však dají koupit obleky z kvalitních materiálů. Problémem bývá, že málokomu sedne jako ulitý. Muž se pak v obleku necítí dobře. „Konfekce limituje i v množství dostupných vzorů, materiálů, barev a detailů,“ zmiňuje Koutná.

Vlněný je nejlepší. I na léto!

Nejčastější metodou výroby obleku je tzv. made-to-measure. To znamená, že se podle již existujícího střihu a konkrétních tělesných proporcí ušije oblek. Materiály, šířku klop, rozparky, počet a druhy knoflíků, podšívku a mnoho dalšího však můžete navolit zcela individuálně. Jednoznačně nejvhodnějším materiálem je vlna. „Tento materiál se celoročně příjemně nosí, je prodyšný, dobře absorbuje pot, skvěle vypadá a zmačkání se po čase samo vyrovná. Právě vlastnosti vlněného obleku ocení muži při svatbách, které jsou naplánovány na léto,“ dodává Koutná.

Vyniknout ano, ale přiměřeně

Pravdou je, že by ženich měl mezi ostatními muži vyniknout, ale přesto by měl dodržovat jistá pravidla etikety. Ať už se jedná o malou, či velkolepě pojatou svatbu, je přípustný jakýkoliv oblek vyjma smokingu. „Smoking je sice vyšší formou obleku pro slavnostní společenské události, nicméně etiketa jasně stanovuje jeho nošení pouze po 18. hodině večerní, jinak se vystavujete společenskému pohoršení,“upozorňuje Koutná.

Oblek můžete volit dvoudílný se sakem se zapínáním na dva knoflíky, nebo trojdílný skládající se z kalhot, saka a vesty. „Ne každému muži vesta sedí, proto je nutné si ji vyzkoušet. Zadní strana vest je zpravidla ušita z lesklé podšívkové látky. V případě, že vesta bude součástí obleku, neměl by ženich chodit bez saka,“ říká Koutná.

Co se týče světlého obleku, nehodí se pro muže světlé pleti a vlasů, který se tak stane nevýrazným a mezi hosty snadno zanikne. Proto se doporučuje, aby tito pánové sáhli spíše po oblecích tmavých barev. Barva obleku může být černá, grafit, různé odstíny šedé nebo tmavě modrá. Je-li vaše svatba velká a okázalá, žádá si to slavnostnější oděv. Na výběr pro ženicha je třeba frak nebo žaket, který doplňuje cylindr. Pozor, zvolí-li ženich frak, musí si ho obléknout i jeho otec.

I na „drobnostech“ záleží

Co se týče barev, mezi nejčastější prohřešky nevěst patří ladit absolutně vše od svatebního oznámení po dort do jedné barvy. To by však nemělo platit pro oděv ženicha. Ten by měl správně ladit s nevěstou, nikoliv s dekoracemi na hostině. „Mezi trendy letošní sezóny patří béžová, žlutá, korálová či zelená barva. Oblek můžete doplnit moderními barevnými ponožkami či zajímavými manžetovými knoflíky,“ zmiňuje Koutná.

V čem se často při koupi obleku a košile chybuje, je délka rukávů a nohavic. Možná se to zdá jako drobnost, ale i toto podléhá jistým pravidlům správně padnoucího obleku. „Manžeta košile by měla přesahovat rukáv saka o 1-1,5 cm, přičemž rukáv saka by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí. U jednořadých obleků se nikdy nezapíná poslední knoflík. Nohavice kalhot by se měly sotva dotýkat obuvi a tvořit jeden záhyb. A do kalhot patří kožený opasek o šířce 2-3,5 cm, jehož barva by měla odpovídat barvě obuvi,“ uzavírá Koutná.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.