Seriály a filmy

17. července 2013 17:37

Markéta Zídková

Jakub sklář: Znáte Munzarovy lásky?

Jak dobře znáte seriál Synové a dcery Jakuba skláře? Dokázali byste vyjmenovat všechny jeho lásky?

Luďkovi Munzarovi, který si v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře zahrál hlavní roli Jakuba Cirkla, dopřál scenárista Jaroslav Dietl tři životní lásky. Tou největší byla láska ke sklu, kterou zahořel již v raném mládí. Když v prvním díle vypočítává glosmistrovi Krahulíkovi (Radovan Lukavský) svou bohatou praxi u nás i ve světě, je mu teprve devatenáct. Začal tedy snad foukat sklo už v peřince?

Munzar se kvůli roli učil foukat sklo

Druhou lásku potká – samozřejmě – ve sklářské huti. Je jí Terezka Herálcová (Eva Jakoubková) s velkýma krásnýma očima, která tam nosí obědy svému otci. Jakub se k ní přihlásí „na stravu“ a krátce nato ji pojme za manželku.

Terezka představuje klasický typ ženy-matky a hospodyně počátku 20. století, která nemá jiné ambice než oddaně stát po boku svého manžela. Porodí mu sedm dětí – a při porodu posledního potomka zemře.

Tchán Herálec vyzve Jakuba, aby se dal dohromady s jeho druhou dcerou Fanynkou hraje ji Slávka Hozová. Chovají k sobě velké sympatie, ale milenci ani manželé se z nich nestanou. Přesto Jakub na sklonku života Fanynce složí poklonu a poděkuje jí za všechno, co pro něj a pro rodinu udělala.

Proč nás pořád baví Dietlovy seriály?

Fanynka se totiž bez jakýchkoli citových nároků ujme péče o Cirklovy děti i domácnost – a hlavně – má je tak ráda, jako kdyby byla jejich vlastní máma.

Konečně poslední láskou, ve skutečnosti jen dočasnou milenkou, se stane Alžběta Krahulíková (Jana Štěpánková), majitelka sklárny. Zatímco Alžběta je doslova omámena Jakubovým mužným sex appealem, sklář brzy pochopí, že je to omyl a sociálně nerovný vztah ukončí.

Kdo hrál Munzarovu obětavou Fanynku?

Všimněte si, že v seriálu se většinou vyskytují ti nejpopulárnější herci osmdesátých let, navíc z valné části přímo ze souboru Divadla na Vinohradech. Fanynku Herálcovou si ovšem zahrála pro televizního diváka nepříliš známá Slávka Hozová (*1944), klasická divadelní herečka.

Leta hrála v libeňském Divadle S. K. Neumanna, později přejmenovaném na Divadlo pod Palmovkou. Dnes Slávka Hozová, známá i pod rodným jménem Miroslava Špánková, působí v DnV, což na první pohled připomíná Divadlo na Vinohradech, ale jde o zkratku Divadla na Vísce v Hořovicích.

Slávku Hozovou jsme krátce vyzpovídali

Vzpomenete si ještě na natáčení seriálu o Jakubovi skláři?

„Snad jen, že nedaleko sklářské hutě v Tasicích (seriálových Albrechticích) – přes les – měli moji rodiče chatu a na tasický rybník jsem se chodívala koupat, do sklárny jsem se chodila dívat, neboť tam byla prosklená stěna, dala jsem si kafe a koukala, jak skláři pracují…

Mělo to tam zvláštní atmosféru.. a když se pak natáčelo v tasické sklárně a postava Fanynky se tam vyskytla v pár scénkách, líbilo se mi to, jelikož to bylo v létě a já jsem chodila do práce a z práce přes les. Jinak se točilo na různých místech, včetně ateliérů. Ráda si nyní všechno znovu připomenu při sledování seriálu na Primě.“

A jak se vám hrála Fanynka, partnerka Luďka Munzara?

„Zkušenost s kamerou jsem měla minimální a přiznávám, že se před ní celý život spíš ostýchám. Raději mám práci na jevišti. No a toho ostychu nejspíš pan režisér Dudek, vynikající "čmuchař" – nevím, jak bych tento dar lépe označila –, využil, dobře se mu hodil do figury Fanynky, a tak jsem se od něj nechala vést a je zřejmé, že herce vedl výborně!“

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.