Vítejte v huti Jakuba skláře

Ačkoli jsou Tasice v okrese Havlíčkův Brod jen malá vesnička s 45 obyvateli, vstoupily nesmazatelně do historie. Nachází se tu totiž sklářská huť, která byla uvedena do provozu už v roce 1796.

Odsud odcházelo do různých zemí světa krásné křišťálové duté sklo, posléze i sklo broušené a vitrážové, skleněná těžítka s květy, nápojové soupravy, košíčky, lékovky… – to vše díky umu zdejších sklářů, kterých tady v minulém století pracovalo na 120.

Huť Jakub se jí ovšem říká až od devadesátých let, kdy se přihlásila k tomu, že se právě zde točil seriál Synové a dcery Jakuba skláře (v seriálu je ale místo pojmenováno Albrechtice). Tasičtí televizní ságu dobře znají.

Aby ne, když v ní skoro všichni před dvaceti osmi lety dělali kompars a měli tak jedinečnou možnost ocitnout se v blízkosti populárních herců. Zásadní scény vznikaly na huti a v jejím okolí. Někteří skláři herce v náročných momentech dokonce zastupovali.

Filmování přitom tehdy výrobu ve sklárně nijak neomezilo. Pracovalo se dál jakoby nic, jen zaměstnanci dostali dobové kostýmy po případ, že by se ocitli v záběru. Jenže nakonec zažili to nejsmutnější, co může skláře potkat – huť v roce 2002 s výrobou skončila a její pec vyhasla.

Byl se tu podívat i Luděk Munzar

V současné době se o huť Jakub a celý více než pětihektarový areál starají čtyři lidé a je otevřena celoročně jako skanzen. Můžete si tu prohlédnout generátorovnu s unikátním technickým zařízením, které dříve vyrábělo plyn pro řadu podniků.

V budově poslední zachovalé barokní hutě ve střední Evropě si pak budete připadat úplně jako Jakub Cirkl ze seriálu. Prakticky nic se tu od té doby nezměnilo. Návštěvník se může exponátů dotknout a díky zkušenému průvodci se dozví vše o práci v huti. Trasa prohlídky pokračuje místnostmi, kde probíhala následná úprava a rafinace skla.

V budově brusírny se zachovala zapalovačka na sklo z roku 1920, kterou neuvidíte v žádném technickém muzeu. Ve zdánlivě rozlehlém stavení zvaném Panský dům svého času bydlelo na osmdesát lidí, dvě rodiny v jedné místnosti.

Vše pamatuje více než stopadesátiletý kaštan, v jehož stínu sedával i Jakub sklář (Luděk Munzar). Ostatně ten se tu byl před časem podívat a zavzpomínal se skláři s jistou nostalgií na chvíle, které tu kdysi společně zažili.

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.