Chci vypadat jako ona a mít ploché pevné bříško... Poznáváte se v tom?

Chci vypadat jako ona! Chci mít ploché pevné bříško! Chci mít pevný a sexy zadek. Chci mít energii a prostě se cítit… skvěle. Poznáváte se v tom aspoň trošku? Tak to jste tu správně. Sandra Figalová si pro vás totiž připravila miniseriál pod názvem "Tělo do plavek".

Dnes s vámi budu totiž sdílet to, proč jsou diety k ničemu, a jak výše zmíněného dosáhnout i jinak, jednodušeji. Jmenuji se Sandra Figalová, jsem nutriční specialistka Projektu 90 a Chytrého jídelníčku a pomáhám snížit váhu lidem po celé České republice. Předpokládám, že jste si na tento rok předsevzali shodit pár kil, zhubnout do šatů nebo plavek. Jako odbornice na výživu bych vám zde mohla začít sypat z rukávu rady, jak toho dosáhnout.

„Jezte více zeleniny, méně sladkého, pijte méně alkoholu, více se hýbejte.“ Ale upřímně, tohle jste si pravděpodobně předsevzali už minulý rok. Co? A rok předtím... Takže po kolikáté už to nefunguje a proč by tomu letos mělo být jinak? Přišla za mnou jednou paní Věra a povídá mi: „Mám nadváhu, jsem stále unavená, už dlouho se ve svém těle necítím dobře. Řekla jsem, že samozřejmě ráda pomohu, ale že mě prvně zajímá, jak dlouho už trvá, že se ve svém těle necítí dobře.“ 3 roky odpověděla bez váhání! A pokračovala.. „Nejdříve jsem zkusila na doporučení mého trenéra dietu zvanou sacharidové vlny. Do té doby jsem měla problémy jen s váhou, od té doby i s každodenní únavou. Po nějaké době jsem viděla, že to nikam nevede. Zkusila jsem další postup. Když se ohlédnu, stále jsem z jídelníčku něco vyřazovala, stále nad jídlem přemýšlela, přestala si ho užívat a s váhou to bylo jak na horské dráze. S tím jak jsem se cítila to šlo od devíti k pěti.“ Protože tohle rozhodně není ojedinělý případ, rozhodla jsem se natočit tento videoseriál a vysvětlit stále se opakující chyby mých klientů. To, co pro vás udělám, je, že v několika příštích dnech vám nasdílím 3 nejčastější důvody, proč lidé nemohou redukovat tuk a udržet si svou váhu. A řeknu vám jasné a konkrétní řešení. Co říkáte? Jdeme na to.

Začněme rovnou s prvním. Způsob stravování je klíč k úspěchu. Ano i ne. Stravování je opravdu klíčové, ale obecně se na téma stravy nahlíží špatně. Drtivá většina lidí nesnáší pocit být na dietě. Je jedno jestli jste dietu nalezli v magazínu, poradili vám ji kamarádi nebo pochází z knihy uznávaného odborníka. Faktem zůstává, že diety vyřazují z jídelníčku spoustu potravin. A problém s tím spojený je, že 95 % lidí věří tomu, že k hubnutí je potřeba vždy něco vyřadit z jídelníčku – žádné sacharidy, pečivo, přestat pít – jednoduše najít viníka a úplně ho vyřadit a věřit, že je to TA správná cesta k úspěchu. Věřte mi – není. Je důležité si uvědomit, že každý z nás máme jiné potřeby a genetické předpoklady. Ve své praxi jsem se nejednou setkala s klienty (pacienty), jako byl pan Luděk, který trpěl hned několika chorobami a rozhodl se, že se svým životem konečně něco udělá. Luděk byl poměrně mladý čtyřicetiletý pán, vážící něco přes 100 kilogramů, potýkal se s hypertenzí, diabetem a, jak už bylo řečeno, i obezitou. Jako vzor si našel profesionálního kulturistu, který zrovna držel striktní nízkosacharidovou dietu. Pan Luděk začal po jeho vzoru držet extrémní dietu a začal každý den intenzivně cvičit. Zpočátku šla kila dolů, ale Luděk se začal cítit čím dál tím hůře, bez energie a po čase se i hubnutí zastavilo. Měl hlad, byl unavený a jeho celkový stav se zhoršoval. Po jeho přiznání jsme si o jeho přístupu promluvili a za spolupráce lékaře jsme panu Luďkovi pomohli nastavit méně přísný, avšak efektivní režim.

Nikdy nezapomínejte na to, že máme rozdílný životní styl, návyky, genetické predispozice a nemá cenu slepě následovat doporučení nebo cestu někoho jiného. Co může fungovat u jednoho, může být u druhého naprosto kontraproduktivní.

Za častým zmarem stojí také nereálná očekávání

Když jsem mé klientce Janě řekla, že se na ideální váhu dostane za 4 až 5 měsíců, protože tehdy měla přibližně 15 kilo nadváhu, nepotkala jsem se s jejím nadšením. Její reakce v duchu "a to jako budu 4 měsíce hladovět a nejíst to, co mám ráda?“ mi připomněla, jak moc nám různí šarlatáni toužící po zisku zatemnili vnímání ohledně jídla. Vysvětlila jsem jí, že těch 4–5 měsíců bude jíst, co jí chutná, a učit se návyky ohledně jídla. Takové, aby to, co teď bude jíst 4 měsíce, s klidem vydržela a užívala si už napořád. Jakýkoli program nebo dieta, jejímž výsledkem má být totální přeměna postavy za 30 dní, vytváří iluzi, že to někdo dokázal, že to tak funguje. Nefunguje a na vině není dieta, ale my sami. Raději věříme něčemu, co nás za měsíc změní, než abychom podnikli kroky, které nás ovlivní do konce života. Třetí problémem diet je, že vám přeorganizují život, bez toho, aniž by zohlednily cokoli, co každý den děláte, kdy pracujete a jak se hýbete. Věřte mi, není to nezbytné a už vůbec ne správné. Přihlašte se k odběru miniseriálu s názvem "Tělo do plavek" a prozradím vám hlavní důvody, proč lidé jako vy nehubnou. Kliněte na obrázek. Budu se na vás těšit.

Bc. Martin Habart a Mgr. Sandra Figalová, nutriční specialisté Chytrého jídelníčku


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.