Jak děti naučit jíst zdravé potraviny namísto sladkých a nezdravých

Někdy může být pěkný oříšek inspirovat své dítě k tomu, aby mělo rádo místo sladkého zdravé potraviny. Nicméně bychom to neměli vzdávat a naopak hledat cesty, které na naše dítě fungují. Správná výživa je základem jejich vývoje. Více v článku Maritna Habarta, nutričního specialisty.

Nejdříve krátké zamyšlení nad tím, kde se děti učí jíst sladké. Vytvořili jsme si určité zvyky, které se nám vracejí občas jako bumerang. Když si vybavíte oslavy narozenin, svátků a Vánoc. Napadá vás, co tyto dny spojuje? Radost a sladké. Využíváme už od útlého věku toho, že nevědomě spojujeme radost se sladkým. Na oslavě nesmí chybět dorty, čokolády a bonbóny. Patří to k našim zvykům. A ty se nám někdy pěkně vracejí. Zakázat jim sladké ale není řešení.

Pojďme se raději zamyslet nad tím, jak je inspirovat ke zdravým návykům. Děti jsou nepopsaná tabule. Jaké návyky je naučíme, takovými se budou řídit po značnou část života. Děti jsou hravé, rády poznávají, soutěží, hrají si na dospělé, takže opakují to, co děláme my. A toho je potřeba využít. Zamyslete se nad tím, jaké je vaše dítě. Na každé bude platit trochu něco jiného.

Hravé a soutěživé děti

Jednou nám na semináři tatínek šestiletého Toma sdělil, že jeho dítě odmítá ochutnat některé druhy zeleniny. „Máte nějakou radu?“ zeptal se. Vzali jsme papriku, rajče a pár dalších druhů zeleniny a zavolali Toma, který si mezitím hrál s ostatními dětmi. „Tome, chceš si s tátou zahrát hru?“ zeptali jsme se ho. Radostné „ano“ nám dalo zelenou k pokusu.

Hra byla velmi jednoduchá. Spočívala v tom, že dítěti zavážeme oči a budeme mu do úst vkládat kousky zeleniny. Pokud podle chuti pozná druh, má bod. Představte si, že takto jednoduché vyvolání soutěživosti stačilo, aby dítě, které „nejí“ zeleninu, snědlo celou misku. Zkoušeli jsme dále. Na jiném semináři jsme dětem říkali „Kdo z vás vyhraje kámen, nůžky, papír, může si vzít kousek rajčete za odměnu.“ Bylo v tu chvíli jedno, co jsme zvolili za odměnu. Důležité bylo vyvolat soutěživost. Ne na všechny děti to však platí.

Děti napodobují dospělé

Některé děti si rády hrají na dospělé a okoukávají věci, které děláme. Pokud si toho všimnete, můžete tuto vlastnost využít i k tomu, abyste podpořili výuku zdravých návyků. Jak? Berte děti do kuchyně k přípravě svačin, snídaně nebo domácí limonády. Zvyšujete tím šanci, že připravená svačina neskončí v koši. Je skvělé, že myslíte na zdraví svého dítěte a připravujete mu svačinu. Uvidíte, že když si ji alespoň zčásti připraví samo, bude k ní mít i „vztah“. Navíc se tím nevědomky učí důležitý návyk – připravovat si jídlo.

Nebojme se kreativních nápadů a využijme toho, že děti s námi rády tráví čas. A znáte známé poříkadlo „Co se v mládí naučíš...“ Pokud se chcete dozvědět více, přihlašte se k našemu miniseriálu, na který se dostanete kliknutím na obrázek níže.

Bc. Martin Habart a Mgr. Sandra Figalová, nutriční specialisté Chytrého jídelníčku


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.