Cvičení

21. února 2019 12:00

redakce Prima Zoom

Jak neztratit motivaci ke cvičení

Tak co, těšíte se na to, až si zase půjdete zacvičit? Nebo se den co den musíte ke sportu přemlouvat? Určitě víte, že pohyb je velmi zdravý a pro náš život téměř nezbytný. Dostatkem pohybu si udržujeme nejenom fyzické zdraví, ale také to psychické. Proč se po sportu cítíme šťastní a vyrovnaní?

Při pohybu totiž dochází k vyplavení endorfinů, které jsou známé jako hormony štěstí. Pokud vám pohyb nic neříká, možná stojí za to ho zkusit, co říkáte? Vojtěch Urban, profesionální osobní trenér a člen týmu Chytryjidelnicek.cz a Projekt90.cz vám poradí, jak na to.

Stanovte si cíl a určete si, co vás motivuje

Najděte si motivaci k tomu, proč chcete začít se cvičením. Věřte, že to nemusí být nutně pouze o hubnutí. Někdo chce třeba do svého života nějakou pozitivní změnu, navázat nová přátelství a získat nový koníček. Navázání nových kontaktů právě při cvičení nebo kolektivních sportech je výhodné také v tom, že se budete vzájemně podporovat. Dokonce některé studie ukazují, že lidé, co si při hubnutí najdou oporu a spojence, kteří v tom jedou s nimi, jsou se svými výsledky mnohem úspěšnější.

Chcete zhubnout, nebo nabrat svaly?

Pokud je vaším cílem mít štíhlou a hezky vyrýsovanou postavu, bez pohybu to zkrátka nepůjde. Nedílnou součástí hubnutí je samozřejmě stravování a celkový životní styl, který vás bude provázet ideálně do konce života. Motivací ke cvičení vám v tomto případě může být fotka vašeho štíhlejšího já z minulosti, nebo zkrátka obrázek toho, jak byste si přáli vypadat.

Ten si vyvěste někam na viditelné místo, aby vám vždy připomněl, proč to celé děláte. Můžete zvolit třeba lednici. Zpočátku je změna jídelníčku a zařazení pohybu snadné, máte spoustu energie a jste odhodláni si sen splnit. Postupem času však motivace může začít vyprchávat. Nejtěžší je pak ve své snaze setrvat. Proto je velmi důležité najít si tu správnou motivaci a motor, který vás bude pohánět vpřed dlouhodobě.

Mějte svůj sen stále na očích!

Dobrý nápad je vytvořit si motivační nástěnku, kde budete sdílet svoji inspiraci a budete ji tak mít stále na očích. Motivací pro někoho může být i nové oblečení na cvičení nebo třeba sport tester. Uvidíte, že se hned budete těšit, až si zase půjdete zacvičit.

Držte se plánu

Tréninkový plán, kterého se budete držet, je základem úspěchu. Vyhnete se tak tomu, že se budete do cvičení přespříliš nutit. Prostě s tím budete počítat a budete to brát jako hotovou věc. Vždy je dobré určit si předem stanovený cíl. Pokud svůj cíl splníte, i přesto, že se vám někdy zrovna dvakrát nechtělo, odměňte se! Motivací k odvedenému výkonu vám může být nový kousek oblečení nebo třeba relax v podobě masáže. Motivovat by vás měl i fakt, že díky sportu si udržíte pevné zdraví. Pokud i vy hledáte zázrak na dlouhověkost, tak právě pravidelný pohyb může být jedním z nich.

Buďte k sobě upřímní

Velmi důležité je také to, abyste se při stanovení svého cíle nepřecenili. Motivace ke cvičení může být sebelepší, ale nikdy nebude fungovat, pokud bude váš cíl nereálný. Je nesmysl chtít po sobě chodit pětkrát týdně cvičit, když jste doposud fitness ani neviděli. Zůstaňte nohama na zemi a k situaci se postavte realisticky. Při změně životního stylu nemůžete očekávat zázraky ze dne na den, cesta za vysněnou postavou může být někdy zdlouhavá. Hlavní je těšit se i z malých pokroků, protože víte, že každý den jste o něco blíže ke svému cíli.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.