Jak se najíst při redukci v restauraci zdravě?

Také patříte mezi ty, kteří si raději dojdou na oběd či večeři do restaurace a nechce se jim příliš vařit nebo nemají možnost si přes den připravit něco zdravého doma? Při redukci hmotnosti může tento způsob stravování poněkud obtížný, ale věřte, že se správným výběrem restaurací i pokrmů se dá zhubnout i při stravování mimo domov.

Začneme tím, čemu byste se měli vyhnout. Ideálně obloukem obejděte všechna rychlá občerstvení, kde hlavní nabídku tvoří hranolky, smažené věci či jiné tučné a nezdravé dobroty. Nejenom při hubnutí bychom se měli podobným jídlům spíše vyhýbat a zařazovat je pokud možno výjimečně. I ve fastfoodech však můžete narazit na něco zdravějšího, většinou v podobě salátu. Pokud máte na něco podobného chuť a nechcete si to odepřít, zvolte takové jídlo spíše k obědu než k večeři. Večer totiž nestihne vaše tělo přijatou energii spálit a nadbytečné kalorie si jednoduše ukládá.

Jestliže máte zaměstnání, při kterém chodíte pravidelně do restaurace, i zde byste se měli řídit několika pravidly. Ideálně vždy vyberte zdroj bílkovin s komplexními sacharidy, které vždy budou doplněné zeleninou.

Může to být plátek jakéhokoliv libového masa s rýží, těstovinami, kuskusem, bramborem a zeleninou, takové jídlo vás dostatečně zasytí i na delší dobu.

Využijte třeba nabídku poledních menu, mezi kterými se často vyskytují i lehké a zdravé pokrmy, ze kterých dostanete všechny potřebné živiny a energii na další pracovní úkoly bez toho, aniž byste se cítili po jídle unavení. Pokud jste na redukční dietě, odpusťte si polévku anebo ji zařaďte místo hlavního chodu, třeba s kusem pečiva.

Společná večeře s přáteli? Nezoufejte

Večerní posezení s přáteli si také žádá své dietní oběti, párkrát za čas si klidně dopřejte. Zkuste se při takové večeři vyhnout těstovinám, pizze, tučným omáčkám a smaženým jídlům. Nezapomínejte, že čím více bílkovin a zeleniny vaše večeře bude obsahovat, tím lépe. Nejlepší volbou proto opět bude libový steak doplněný přílohou nebo zeleninou, můžete zvolit i zeleninový salát s méně tučnou zálivkou. Pokud si dáváte i předkrm, zaměřte se rovněž raději na pokrmy bohaté na proteiny a zeleninu. Pokud hubnete, ošatku pečiva přenechejte ostatním.

Pozor na alkohol

Pozor byste si měli dát i na nápoje. Vždy si nejprve objednejte čistou vodu, kterou budete během celého večera popíjet. Jestliže si chcete dát drink, volte nejlépe vinný střik či malé pivo, které se snažte mít co nejdéle. Míchaným drinkům a tvrdému alkoholu se raději vyhněte, ty totiž obsahují velké množství energie.

Věděli jste, že někdy můžete v tekuté formě přijmout mnohem více energie, než ze samotné večeře?

Pokud jdete na večeři do restaurace, nebojte se, že porušíte svůj redukční plán. Když se nad výběrem jídla trochu zamyslíte a správně ho sestavíte, můžete si i v restauraci dopřát jídlo, které bude splňovat požadavky vašeho hubnutí či zdravého životního stylu. A pokud si dáte něco méně zdravého nebo něco, co do vašeho jídelníčku úplně nezapadá, nezoufejte. Pro jednou se to určitě nezblázní a vy si raději užijte příjemný večer s přáteli.

Bc. Martin Habart a Mgr. Sandra Figalová, nutriční specialisté Chytrého jídelníčku


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.