Co je to velmi nízkoenergetická dieta?

To vysvětlil odborník na výživu v lifestylovém magazínu Tlouštíci extra, navazujícím na 8. díl a proměnu Veroniky, která během natáčení otěhotněla. Poslechněte si ho v sestřihu níže.

Kdo sledoval pořad Tlouštíky a doprovodný magazín Tlouštíci extra asi pochopil, že vyššího úspěchu při redukci váhy lze dosáhnout, pokud vyhledáte specialistu v oboru, kterým je proškolený výživový poradce.

Než dojde na doporučení, měla by proběhnout konzultace a měření biometrických hodnot, na základě jejichž výsledků pak společně vyberete vhodný postup. „U někoho to bude jen mírná úprava jeho jídelníčku, jiný bude potřebovat sestavit kompletně jiný stravovací plán, u dalšího mohou pomoci speciální produkty,“ uvádí výživový poradce a školitel výživového programu Cambridge Weight Plan Ing. Lukáš Vrána.

Cílem redukce je podle odborníka, dostat se do kalorického deficitu. „Přístupů je také více. Záleží na poměrech makroživin (zejména trojpoměr sacharidy, bílkoviny, tuky) a celkové hodnotě energie. Bezpečnou hranicí je pak hodnota BMR (basal metabolic rate – bazální metabolický výdej), u poradců, kteří mají zkušenosti a spolupracují i s lékaři, lze jít i pod tuto hodnotu – jedná se tak převážně o tzv. LED (low energy diet – velmi nízkoenergetická dieta). Zde však existuje celá řada omezení (zdravotní stav, medikace, probíhající léčba, ukončená léčba…), proto by se do tohoto postupu měl pouštět jen ten, kdo je obeznámen s problematikou,“ varuje před neodbornými experimenty.

Více k tématu stravování a velmi nízkoenergetická dieta si poslechněte v sestřihu s magazínu Tlouštíci extra:

Jak velké porce jídla a jak často konzumujeme, by se mělo odvíjet od množství vydané pohybové aktivity.

Odborníci se shodují, že vždy je potřeba zohlednit bazální metabolismus, přidanou energii a případnou další fyzickou aktivitu. Ve stravě pak musí být vždy zastoupeny bílkoviny.

Celý magazím Tlouštíci extra si můžete přehrát také online:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.