10 faktů, které možná nevíte o lásce a sexu

Skutečně tušíte, co se ve vašem těle a vaší mysli děje, když se zamilujete? Tohle určitě ještě nevíte!

Láska patří mezi nejsilnější lidské potřeby, je to jedna z nejsilnějších lidských motivací. Ne bez důvodu se říká, že láska hory přenáší. Zamilovaný člověk prochází proměnou, někdy se chová jako opilý, jindy se zase změní k nepoznání. Z drsného muže se stane štěňátko, které něžnýma očima sleduje objekt své touhy. O lásce a sexu už byly napsány miliony slov ve všech jazycích světa, takže si možná říkáte, co nového vám můžeme prozradit, ale tyhle věci jste určitě nevěděli.

1. DNA manželů je podobná

Vědci už dávno vědí, že lidé si vybírají partnery, kteří jsou jim v něčem podobní. Hledíme na kritéria, jako je věk, rasa, náboženství, výchova a příjem. Ale nyní vědci zveřejnili studii, ve které zkoumali genetický materiál 825 amerických párů bílé rasy. Přišli na to, že u DNA dvou manželů jsou menší rozdíly než mezi dvěma náhodně vybranými jedinci stejné rasy. Spočítali, že tendence spárovat se s geneticky podobným člověkem je asi z poloviny tak silná, jako když chceme partnera s podobným vzděláním.

2. Láska se může stát posedlostí. Doslova

Znáte důvod, proč nemůžete přestat přemýšlet o tom zvláštním novém muži či ženě ve vašem vztahu? Snímky z magnetické rezonance ukázaly, že zamilovanost urychleně posílá krev do centra potěšení v našem mozku, aby ho stimulovala. Je to stejná oblast, která je odpovědná za obsedantně-kompulzivní chování. To vysvětluje, proč se v počátečních fázích vztahu nejsme schopni soustředit na nic jiného než na našeho partnera, proč máme tendence si ho idealizovat a zavírat oči nad jeho chybami.

3. Ženy mohou změnit svůj hlas, aby zněl svůdněji. Muži ne

Když ženy chtějí, mohou svým hlasem svádět muže. Začne-li dáma mluvit hlubokým, tišším hlasem, muže snadno zaujme. Je to ale z jiného důvodu, než se zřejmě domnívá. Pánové normálně dávají přednost hlasům, které znějí výš, protože tak vynikne ženskost jejich majitelky. Hluboký ženský hlas ale také vítají, protože jim tím dáváme najevo, že o ně stojíme. A toho samozřejmě rádi využijí.

Změna hlasu však funguje jen u žen, pokusí-li se o to muž, bude působit směšně, ne sexy.

4. Nižší hladina cholesterolu může zvýšit mužský výkon v ložnici

Spolu s poškozením cév a zbytečným namáháním srdce může vysoká hladina cholesterolu přispět ke vzniku erektilní dysfunkce u mužů. Ve skutečnosti může být tato porucha jedním z varovných signálů, že muži hrozí kardiovaskulární onemocnění. Dobrou zprávou je, že začne-li takto postižený muž užívat léky na snížení hladiny cholesterolu, je velice pravděpodobné, že se mu sexuální funkce v plné síle vrátí. Samozřejmě by léky na cholesterol neměly být užívány jako lék na erekci, protože příčin sexuální dysfunkce může být daleko více.

5. Málo cukru v krvi může způsobit hádku

Hádky a nepřiměřená agrese mezi manžely může být důsledkem nízké hladiny glukózy v krvi, tvrdí vědci z amerického Ohia, kteří zkoumali 107 párů. Každé ráno a večer jim měřili krevní cukr, zatímco manželé měli na vúdú panence předvést, jak moc se zlobí na svého partnera a co by mu ve vzteku nejraději udělali. Čím nižší měli lidé hladinu cukru, tím více se zlobili a ubližovali „svému protějšku“. Jaké je možné vysvětlení? Nízká hladina krevního cukru může způsobit, že lidé mají hlad, a proto jsou rozmrzelí a podráždění. Vedoucí studie Brad Bushman radí: „Než něco půjdete řešit se svým partnerem, ujistěte se, že ani jeden z vás nemá hlad. Je to jednoduchá rada, ale funguje.“

6. Láska je dobrá na kosti

Ukazuje se, že manželství posiluje mužskou kostru, a to zejména v případě, že muž čekal nejméně do 25 let, než se oženil. Vědci si nejsou jisti proč, ale poukazují na to, že to není první souvislost mezi zdravím a láskou. Další studie například ukazují, že ženatí lidé žijí déle, mají větší šanci na přežití rakoviny a jsou méně ohroženi vznikem kardiovaskulárních onemocnění.

7. Antikoncepce může ovlivnit chuť ženy na sex

Výzkumy ukazují, že ženy, které užívají antikoncepční pilulky, nepřitahují silně vyvinutí muži s vysokou hladinou testosteronu. Skotská studie prokázala, že ženy, které se potkaly svého partnera v době, kdy braly pilulky, jím byly méně sexuálně přitahovány a též se cítily méně sexuálně uspokojené než ženy, které žádnou antikoncepci nebraly. Na druhou stranu jsou však ženy „s pilulkami“ daleko spokojenější s partnerovými výdělky a jejich vztahy jsou stabilnější.

8. Předstírání orgasmu nemusí být vždy tak špatné, jak se říká

Lidé se často domnívají, že někdo předstírá orgasmus, protože ho sex nebaví nebo protože chtějí, aby už bylo po všem. Ale to není pravda. Falešný orgasmus může prostě být součástí zábavy. Milování je velice individuální záležitost a je na každém, co se mu líbí. Někomu prostě vyhovuje předvádět se v posteli v roli velké milovnice.

Když už mluvíme o předstírání orgasmu, věděli jste, že i muži občas předstírají? Mohou a taky to často dělají, ze stejných důvodů jako ženy. Při sexu se někdy objeví mnoho tekutin, není tak snadné určit, zda muž ejakuoval, nebo ne.

9. Mazlení po sexu může zvýšit vaši spokojenost

Líbání, mazlení a láskyplné rozhovory po sexu mohou být pro spokojené fungování vztahu stejně důležité jako sex samotný, tvrdí vědci z Toronta. Když se vědci ptali párů, kolik času strávili společným mazlením po sexu. Ti, kdo přiznali vyšší míru kontaktu po souloži, zároveň přiznali, že mají spokojené manželství, zejména v okamžiku, kdy už měli děti. Má to souvislost s hormonem oxytocin, který bývá také nazýván hormonem důvěry či lásky. Ten se uvolňuje při sexu, ale také při mazlení, takže lidé, kteří neomezují kontakt jen na sex, mají mezi sebou silnější pouto.

10. Filmy pomáhají s manželskými krizemi

„Sledování filmů může být jedním z klíčů k manželské blaženosti a spokojenosti,“ tvrdí Matthew Johnson, ředitel Laboratoře pro studium manželství a rodiny z americké Binghamtonské univerzity. Ve své studii sledoval dvě skupiny párů – jedni chodili do manželské poradny, zatímco druzí sledovali filmy se vztahovou tematikou a poté o problému diskutovali. Obě strategie pomohly o polovinu snížit rozvodovost, ale při sledování filmů se ušetřil čas, navíc aktivita probíhala téměř pokaždé v pohodlí domova. "Klíčem k úspěchu je hovořit se svým partnerem o vašem vztahu v kontextu filmu, který jste právě dokoukali," radí Johnson.

Autor: Lucie Kořistová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.