České Vánoce: Ať žije nebožtík, Falešná kočička, Limonádový Joe a to zdaleka není vše

Máte rádi klasické české filmy a na hollywoodské kýčovité komedie si moc nepotrpíte? Pak pro vás máme dobrou zprávu - na Primě jsme vám připravili bohatou vánoční nadílku složenou z těch nejlepší českých filmů ze zlatého archivu! Pojďte si je s námi projít den po dni, startujeme na Štědrý den.

Úterý 24. prosince - Štědrý den

Předpokládáme, že hlavní předvánoční přípravy typu dobře promíchaný bramborový salát, naporcovaný kapr, řádně uleželé cukroví a ozdobený stromeček už máte za sebou a dnes vás během dne buď čekají pouze dílčí úkoly nebo dokonce vůbec nic.

Můžete tak strávit krásný den společně s Primou. A co z "ranku" klasických českých snímků vám dnes můžeme nabídnout?

11:25 - Ať žije nebožtík

Hugo Hass a Martin Frič v nejlepší formě.

Věrný sluha Baltazar už nestíhá uklidňovat nejrůznější věřitele a odstraňovat alkohol z těch nejpřekvapivějších skrýší svého pána. Teprve náhodný omyl při lékařské prohlídce a svatba s neznámou ženou přivedou zhýralého mladíka na lepší cestu…

Jedna z nejvydařenějších komedií autorské dvojice Frič – Haas. Hugo Haas v hlavní roli se v okamžicích ohrožení nejen maskuje za ženu, ale stihne tu i zazpívat dvě písně s vlastními texty: Mně to tady nebaví a Mně jeden pohled nestačí. Doprovází ho přitom legendární jazzový orchestr Gramoklubu.

14:35 - Karel a já

Svatební patálie s Jindřichem Plachtou v hlavní roli

Lucie Jandová je nucena zrušit svou svatbu, protože se nedostavil ženich. Syn továrníka Oldřich Ficek se totiž opil a noc před svatbou strávil v drožce pana Šourka, který se ho marně snažil dopravit domů.

Ráno se jde drožkař poradit na komisařství. Čerstvě probuzený pasažér mu ale mezitím odjede s drožkou a jeho věrným koněm Karlem za nevěstou. Ta už ho však nechce, je příliš uražená.

„A když truc, tak pořádný,“ řekne si Oldřich a rozhodne se oženit s první dívkou, kterou potká. Chytrý kůň Karel najde sám cestu k domovu a lehkovážný mladík se tak seznamuje se Šourkovou dcerou Boženkou…

Role Šourkovy dcery byla prvním vystoupením Jany Dítětové. Tento debut určil nadlouho typ rolí, do kterých byla herečka obsazována.

Tady se s naší upoutávkou přeneste do dob minulých:

Středa 25. prosince - Boží hod vánoční

12:05 - Mravnost nade vše

Falešná morálka a hříchy mládí v jedné z nejzdařilejších předválečných komedií.

Profesor Karas je vůdčí osobnost sdružení pro povznesení obecné morálky a vážený muž známý svými nekompromisními názory, které lze shrnout jedinou větou - Mravnost nade vše. V tomto duchu vede nejen své žáky, ale železnou rukou diktátora také svou rodinu.

Jednoho dne však Karas dostane nečekanou návštěvu. Svou nemanželskou dceru Věru, živý to důkaz mladické nerozvážnosti.

Karas v obavách, že by mohla zcela zničit jeho „image“ bojovníka za mravopočestnost, se rozhodne její existenci utajit. Což je úkol víc než obtížný, protože Věra si najde práci jako vychovatelka v jeho vlastní rodině.

15:00 - Prstýnek

Jablko nepadá daleko od stromu.

Vyhlášený pytlák Sochor se tvrdě staví proti tomu, že si mladý kníže namlouvá jeho dceru Barušku. Dobře si totiž pamatuje své zásluhy na zachování knížecího rodu. Jak ale mladým vysvětlit, proč se k sobě nehodí, a přitom zachovat tajemství? Nemalou roli v rozmarné komedii sehraje docela malý prstýnek, který jde z ruky do ruky…

Příležitostná drobná próza z 20. let patří k méně známým dílům spisovatele Ivana Olbrachta, který ji za okupace převedl do podoby filmového scénáře pod svým občanským jménem Kamil Zeman.

Čtvrtek 26. prosince - svátek sv. Štěpána

11:45 - Falešná kočička

Věra Ferbasová dobývá srdce Oldřicha Nového!

Česká filmová komedie, jedna z typických předválečných lidových veseloher, jejichž účelem bylo diváka jen a pouze pobavit. V roce 1937 tuto nenáročnou konverzační zábavu natočil režisér Vladimír Slavínský podle scénáře, na němž se podílel společně s Karlem Melíškem.

V hlavní roli uvidíte nejoblíbenější českou herečku třicátých let Věru Ferbasovou, která tu vytváří dalšího ze svých roztomilých baculatých diblíků, měnících se z uličnice v dobře vychovanou mladou dámu.

Tentokrát, coby Míla, dcera továrníka Janoty, ovšem jen coby součást plánu jak získat srdce milovaného doktora Přelouče, který se v podání Oldřicha Nového ženám zásadně vyhýbá.

Dodejme, že film je novou, značně přepracovanou verzí původního němého filmu, natočeného v roce 1926 Svatoplukem Innemanem podle námětu Josefa Skružného a významného dnes hlavně tím, že se v něm objevují Vlasta Burian a začínající Jaroslav Marvan.

15:20 - Limonádový Joe

„Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!“

Slavná westernová parodie, v níž hlavní roli hraje Kolalokova lihuprostá limonáda v nelítostném souboji s lihovinami.

Jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých filmových komedií, kde správní muži pijí pouze Kolalokovu lihuprostou limonádu a zákon má podobu pistolníka s přesnou muškou, zářivým úsměvem a lahodným tenorem. To vše v malém městečku Stetson City kdesi na Divokém západě.

Když se v místním Trigger Whisky Saloonu strhne rvačka, uklidní majitel podniku Doug Badman rozvášněné pistolníky, vystoupením „famózní arizonské pěnice“ Tornado Lou, která zpívá o šampionovi svého srdce, na něhož stále čeká v naději, že ji učiní jinou, lepší.

A hle – on a jeho Kolalokova limonáda právě vstupují do dveří, aby získali srdce arizonské pěnice i nevinné plavovlasé Winnifred a potřeli všechny padouchy ve městě.

Limonádník, jak se mu někdy říká, vznikal ve čtyřicátých letech jako zábavné čtení (Jiří Brdečka jej psal na pokračování pro časopis Ahoj) a později slavil úspěchy také jako divadelní hra (i ta vznikala v režii Oldřicha Lipského).

Filmová verze se velmi líbila Henrymu Fondovi (také si zahrál v několika westernech), získala Stříbrnou mušli na MFF v San Sebastianu a chytlavé texty písniček, stejně jako mnohé repliky, doslova zlidověly.

Pátek 27. prosince

15:20 - Strach

Proč museli zemřít mladí studenti?

Kriminální případ, který řeší major Kalaš, spěje k odhalení sítě vyzvědačů udržovaných zahraniční centrálou. Na povrch vycházejí skutečnosti, svědčící o temné okupační minulosti zúčastněných…

17:10 - Cirkus bude

Artistické výkony, při nichž tuhne krev!

Cirkusový stan je plný lidí, kteří dostali vstupenky jako odměnu za vzornou práci. Došlo však k omylu, kdosi popletl termín – většina artistů má toho dne volno.

Hrstka zaměstnanců včetně ředitele, kteří zůstali ve svých maringotkách, ovšem takovou situaci považuje za osobní pohanu, profesionální čest jim nedovoluje zklamat diváky.

A tak z manéže zazní věta: "Nebojte se, vážení přítomní, mějte strpení, cirkus bude!" Účinkující je sice nutné shánět po všech čertech a ďáblech, ale nakonec z toho bude představení, jaké tohle šapitó ještě nezažilo...

Veselohra z roku 1954 je prvním samostatným režijním počinem Oldřicha Lipského (Limonádový Joe; Čtyři vraždy stačí, drahoušku; Marečku, podejte mi pero!; Tři veteráni). Vedle slavných herců zde uvidíte výkony tehdejších špičkových artistů.

Sobota 28. prosince

11:25 - Hrdinný kapitán Korkorán

Další z nezapomenutelných postav ztělesněných králem komiků Vlastou Burianem.

Tentokrát se představí v roli kapitána vltavské paroplavby Adama Korkorána. Pod palcem má sice jen známý pražský parník Primátor Dittrich, ale ve svých snech se stává slavným hrdinou dobrodružných pirátských příběhů, svým jmenovcem a vzorem, hrdinným kapitánem Korkoránem.

Navíc je snobskou lázeňskou společností považován za proslulého admirála.

Komedii natočil v roce 1934 Miroslav Cikán podle předlohy E. A. Longena. Byl to jeho první celovečerní film s Vlastou Burianem (později s ním natočil ještě další dvě komedie - Provdám svou ženu a Muž v povětří).

Po boku Vlasty Buriana, který tu znovu využívá motiv záměny uniforem, uvidíme řadu jeho stálých filmových partnerů.

Neděle 29. prosince

10:00 - Rukavička

Nataša Gollová jako "Kristián v sukních"

Romantická společenská komedie, ve které je hlavním motivem ztráta dámské rukavičky. Ta se může po čase spojit s tou druhou do ideálního páru.

Tento motiv se prolíná do příběhu bankéřovy dcery, jejího chudého bratrance, slavného klavírního virtuosa a bývalé tanečnice...

Dvě milující srdce svede dohromady teprve tklivá melodie. Přísně vychovaná Mařenka Berková se má podle otcova rozhodnutí provdat za muže, jehož nemiluje. Jediný, kdo ji chápe, je babička. Aby vnučku trochu rozptýlila, vezme ji stará dáma do společnosti.

Dívka se tam seznámí s okouzlujícím klavíristou Arne Brantem. Při dostaveníčku v zimní zahradě ztratí jednu rukavici a druhou si Arne ponechá jako zástavu lásky. Rukavička se mu stane inspirací k napsání písně.

Mladý muž má ovšem nedořešené závazky vůči bývalé tanečnici, která ho finančně podporuje. Když se žárlivá žena dozví o jeho vztahu k Mařence, rozhodne se Arna zničit...

Romantické melodrama podle povídky Václava Řezáče Milostná bloudění natočil v roce 1941 Jan Alfréd Holman (Minulost Jany Kosinové, Modrý závoj). Hlavní postavu hraje Nataša Gollová. Píseň Rukavička složil Jiří Srnka a nazpíval Otomar Korbelář, představitel hlavní mužské role.

Film je efektní podívanou v ateliérových stavbách Jana Zázvorky a kostýmech Adolfa Weniga. Písničky s texty K. M. Walló si tu zazpívali Otomar Korbelář, Míla Spazierová-Hezká, Inka Zemánková a Marlis Ginalská.

13:55 - Putování Jana Ámose

Výpravný epos se spoustou skvělých herců.

Životopisný film zachycuje strastiplné osudy českého velikána Jana Amose Komenského, donuceného po bělohorské katastrofě opustit vlast.

Líčí jeho setkání s různými evropskými osobnostmi 17. století – se švédskou královnou, s umělci i vědci. Zdůrazňuje hrdinovu ušlechtilost, ale také vnitřní odolnost, která mu dovoluje překonat řadu soukromých i pracovních tragédií. Součástí příběhu se stává zhmotněné podobenství Labyrint světa a ráj srdce...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.