Westernové Vánoce: když máte dost kaprů a lákají vás dálavy

Ne každý o Vánocích podléhá radosti z řinčení rolniček, kapřích kůstkek v krku a všeobecnému veselí, když alespoň trochu nasněží. Pokud se mezi tuhle sortu lidí řadíte i vy, pak pro vás má Prima bezva nadílku!

Až se budete chtít po "sváteční náloži" trošku odreagovat od santaclausovského pitvoření, potěší vás snímky, co na svět nahlíží z perspektivy jezdce na koni.

Vybrali jsme ty nejlepší westerny, které vás odnesou až na divoký západ mezi pistolníky, lepé děvy a sudy whisky.

Pátek 27. prosince

12:50 - Silverado

Pravdu najdeš v Silveradu.

Kovboj Emeth odpočívá v kůlně a náhle je přepaden. Útok odrazí, ale vůbec nechápe kdo a proč ho chtěl zabít. Cestou pak v poušti najde vysíleného muže Padena a pomůže mu. Ve městě jsou oba svědky rvačky v saloonu, která vypukla kvůli černochovi, jemuž odmítl barman nalít. Pomohou mu a jdou za šerifem.

Emeth hledá svého bratra, kterého najde v místní base. Po přestřelce Emeth s bratrem i Padenem utíkají do města Silverado. Na útěku jim pomáhá i černoch, kterého se zastali a kus cesty jedou společně. Pak se Paden i černoch od bratrské dvojice odpojí a Emeth s Jakem jedou do Silverada.

Brzy se však opět všichni čtyři v Silveradu z různých důvodů sejdou a Emeth zjistí, kdo na něho v kůlně útočil. Navíc se ukazuje, že místní šerif, starý Padenův parťák, si vysvětluje spravedlnost po svém a chce se jich zbavit, aby mu nemohli překazit jeho nekalé plány…

Sobota 28. prosince

13:10 - Zlomený šíp

Láska, již nebylo přáno

Tom Jeffords se spřátelí s náčelníkem Apačů Cochisem a oba se od sebe navzájem učí. Tom se časem také zamiluje do indiánské dívky Sonseehray, ta jeho lásku opětuje a Jefford jí slíbí, že se pro ni vrátí, až vyřídí, na čem se s Cochisem dohodli. Cochise souhlasil s tím, že umožní americké poště nerušený průjezd jeho územím.

Když Jeffords tlumočí svým krajanům Cochisův slib, mnoho z nich mu nevěří. Ale Cochise své slovo dodrží – pošta přes jeho území projíždí bez potíží. Jeffords se vrací do indiánské vesnice, aby tam vyřídil požadavek generála Howarda – prezident Grant hodlá s Apači uzavřít mírovou dohodu.

Cochise souhlasí, vyžádá si jen tříměsíční zkušební dobu. Někteří běloši však jsou proti dohodě a vlákají skupinu indiánů do léčky. Mezi indiány je i Jeffords se svou nevěstou, a také Cochise. Jeffords je zraněn a Sonseeahray zastřelena. Indiánské posily pak napadnou poštovní vůz. Mírová dohoda je vážně ohrožena…

Klasický americký western natočil v roce 1950 režisér Delmer Daves (Demetrius a gladiátoři, Jubal, Spencerova hora). Hlavní roli hraje James Stewart (Okno do dvora; Vertigo; Muž, který zastřelil Libertyho Valance; Bandolero, Bandolero!, Cheyennský společenský klub).

Neděle 29. prosince

11:55 - Muž z Laramie

Kdo na divokém západě nakupuje zbraně?

Bývalý kavalerista Will Lockhart přiváží z Laramie zásoby do města Coronada v Novém Mexiku. Obchod není jeho jediným cílem. Před několika měsíci přepadli Apačové poblíž Coronada hlídku kavalerie a jedním ze členů hlídky, z níž nikdo nepřežil, byl i Willův mladší bratr. Will chce zjistit, kdo Apačům prodal pušky.

Will složí zboží v obchodě, který vede Barbara Waggomanová. Od ní se dozví, že si může naložit sůl v solných jezerech, aby nejel zpět s prázdnou. Will s muži začnou sůl nakládat, ale jejich práci přeruší příjezd mužů z ranče W. Vede je mladý Dave Waggoman a rozkáže spálit vozy a postřílet mezky. Předák ranče W Vic Hansbro sice proti tomu zakročí, ale Will i tak musí své muže vyplatit a propustit.

Pak se ubytuje v hotelu a hned druhý den se popere s Davem. Rvačce je přítomen i Davův otec, majitel ranče W Alec Waggoman. Ten pozve Willa na ranč, aby mu vyplatil odškodné. Kate Canadyová, jediná z okolí, jejíž ranč Waggoman nezabral, vidí ve Willovi spojence a nabídne mu práci na svém ranči. Will nejprve odmítne, ale když se pak dostane omylem do vězení, je práce u Kate jedinou možností, jak se z něj dostat...

Když jede Will pro koně, kteří se zatoulali na pozemek ranče W, opět narazí na Dava. Strhne se přestřelka, v níž je Dave postřelen, ale ještě stačí zákeřně postřelit i Willa. Později je Dave Vicem dopraven domů mrtvý a všichni si myslí, že Dava zabil Will. Nikdo netuší, že vrahem je Vic – to on s Davem tajně prodával pušky Apačům a Vic chtěl dalšímu prodeji zabránit. Alec mezitím zjistil z účtů podivnou platbu za zboží a dojde mu, že se jedná o nákup zbraní. Rozhodne se vůz se zbraněmi najít...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.