Cestování a dovolená

6. prosince 2018 07:30

Martina Čerňanská

Kam si vyrazit na vánoční trhy? Udělejte si výlet k sousedům po Evropě!

Jestli chcete nasát vánoční atmosféru se vším všudy, budete k tomu potřebovat rozzářené historické náměstí a spousty vyzdobených stánků! Kam si po Evropě můžete vyrazit na vánoční trhy?

Staromák je v předvánočním období úžasný, ale jestli máte trochu času a toulavé boty, zkuste si zajet na malý výlet za hranice k sousedům. Budete uneseni atmosférou věhlasných vánočních trhů, stačí si jen vybrat destinaci!

Vídeň

První trhy, které každého asi napadnou, jsou ty ve Vídni. A právem! Jsou opravdu vyhlášené a najdete je na náměstí Rathausplatz. Poznáte je snadno, u vchodu na náměstí stojí metr vysoký oblouk se svíčkami, který vás přivítá do vánočního snu se zhruba 150 prodejními stánky. Nakoupíte tu vánoční dárky, ozdoby, umělecké řemeslné výrobky, dobroty, sladkosti a nápoje pro zahřátí. Zamilované hrdličky nesmí minout Herzerlbaum čili vánoční strom ozdobený červenými srdci.

Pokud si chcete zabruslit, neváhejte, protože máte k dispozici kluziště o rozloze 3000 m² , navíc atraktivně situované v městském parku a na jeho cestách. Děti vezměte na kolotoč, sobí potah nebo do Vánoční vesničky, která je postavena na náměstí Marie Terezie. Vídeňské vánoční trhy čekají na návštěvníky po celý advent a Vánoce až do 26.12.

Drážďany

Někdo říká, že drážďanský vánoční trh je ještě hezčí než ten ve Vídni. Přesvědčit se jeďte sami, vždyť jste tam za chvíli. Z Prahy to trvá do Drážďan slabou dvouhodinku!

Drážďanský Striezelmarkt je jeden z nejstarších vánočních trhů v Německu, jeho historie sahá do roku 1434, kdy se konal poprvé, takže letos to bude už jeho 584. repríza.

Pokud chcete opravdu něco vidět, vyrazte do Drážďan v sobotu 8. prosince, kdy se zde bude konat Štolová slavnost. Už dopoledne zde potkáte velký průvod s obří upečenou štolou vážící několik tun a taženou koňským spřežením! Vánoční trh Striezelmarkt se koná od 28. listopadu do 24. prosince, kdy končí.

Bratislava

Slovenské dobroty jako bramborové placky, halušky, lokše nebo horkou medovinu můžete ochutnat v překrásné předvánoční Bratislavě, která má také své nepopiratelné kouzlo. Trhy jsou organizovány městem a konají se na Hlavním náměstí, Hviezdoslavově náměstí, Františkánském náměstí, nádvoří Staré radnice a náměstí Milana R. Štefánika. Vychutnáte si zde nejen lahůdky z gastronomie, ale i spousty skvělého slovenského folkloru!

Budapešť

Budapešť je skvělá kdykoli, ale před Vánoci? To musíte zažít, protože vánoční trhy v Budapešti se řadí mezi ty nejkrásnější a největší v celé Evropě! Konají až do konce roku, protože, na rozdíl od jiných, do sebe zahrnují i silvestrovské a novoroční veselí.

Každý rok je navštíví na 600 000 lidí a všichni se shodují, že to je evropská špička. Ale pozor, nečekejte žádný vánoční kýč nebo párky v rohlíku. Tady je vše na vysoké úrovni a hlídá to dokonce speciální komise. Budapešťské trhy se rozkládají po celém centru města a nabídnou vám gastronomické nebe a spousty originálních a kvalitních produktů.

Norimberk

A ještě zpět do Německa na 400 let starý Christkindlmarkt v Norimberku. Patří v Evropě mezi nejpopulárnější. Čeká na vás dvě stě stánků plných vánočních světel a dekorací. Ochutnat musíte ohřátý vaječný punč se šlehačkou a pravou norimberskou klobásu! Na děti čeká parní vláček nebo kolotoč. Na náměstí a v přilehlých kostelích se v období adventu konají vánoční koncerty za dobrovolné vstupné.

Krakov

Už jste byli v krásném polském Krakově? Ne? Tak co letos?! Velký tradiční vánoční trh se koná na Hlavním náměstí, nemůžete ho minout. Nakoupíte tu umělecké předměty a spousty polských dobrot jako grilovanou klobásu, žebírka či uzený sýr s brusinkami. Za zapití poslouží svařák nebo tradiční čaj s třešňovou vodkou. Specialitou jsou místní loutkové betlémy, kde loutky zobrazují i výrazné polské osobnosti historie i moderní doby.

autor: Kamila Ulčová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.