Cabernet Cortis je oblíbená odrůda Olina Vlčka z Vinařů. Je totiž jako on!

Že vám ale spojení Cabernet Cortis nic neříká? Inu, chyba není na vaší straně, tahle odrůda je totiž opravdu mladá a velmi zřídka pěstovaná. V poslední době se ale dostává do zorného pole vinařů. Mimochodem, Olin o ní říká, že je lepší zralejší. Tak proto je stejná jako on sám.

Cabernet Cortis je sice spojení neznámé, ovšem věříme, že minimálně s Cabernetem už jste se někdy setkali. Původ tohoto slova hledejme asi v latinském „caput“, tedy „odrůda révy dávající černá vína“. Tím pádem je hned jasné, že vína z odrůd Cabernet bývají červená. A jaké Cabernety známe?

Určitě znáte Cabernet Sauvignon, jednu z čtyř neojblíbenějších červených odrůd na světě, která se pěstuje (nejen) v nejprestižnější vinařské oblasti Francie – Bordeaux. Pokud máte rádi francouzská vína, není pro vás neznámým pojmem ani Cabernet Franc. Tato starobylá odrůda se v Bordeaux stala dokonce původní „cabernetovou“ odrůdou a základem celé rodiny Cabernetů. A nakonec Cabernet Moravia, náš příspěvek ke světovým Cabernetům, který vyšlechtil z odrůd Cabernet Franc a Zweigeltrebe Lubomír Glos v Moravské nové vsi.

Pravými mistry ve šlechtění Carbernetů ale kupodivu nejsou Francouzi z Bordeaux, jak by člověk očekával, ale Němci. Ti jich vyšlechtili hned několik – třeba Cabernet Mitos, Cabernet Dorsa a také Cabernet Cortis.

Kousek i pro chladnější lokality

Cabernet Cortis spatřil světlo světa v roce 1982 Norbert Becker ve vinařském ústavu ve Freiburgu im Breisgau, a to šlechtěním z odrůd Cabernet Sauvignon a Solaris. V úvodu jsme zdůraznili, že i když se pěstuje zřídka, v poslední době začíná být stále oblíbenější. Především díky křížením s interspecifickou odrůdou Solaris totiž Cabernet Cortis dozrává raně a je proto vhodná i pro severnější vinařské oblasti. Mimochodem, zmiňovaný Solaris pěstuje pár nadšenců dokonce až v Norsku!

Vína Cabernet Cortis jsou výrazně extraktivní, tělnatá, obsahují vyšší obsah taninů. Vzhledem ke svému spojení s odrůdou Cabernet Sauvignon jsou jí aromaticky podobná, ovšem výraznější. Jsou kořenitá, ve vůni a chuti hledejte tóny černého rybízu, třešní a dalšího lesního ovoce, sekundárně hořkou čokoládu, vanilku nebo tabák. Cabernet Cortis se hodí k výrazným masitým pokrmům, například ze zvěřiny nebo podávaným s kořeněnou omáčkou.

Sdílejte článek
Štítky historie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.