Tvrdý trest pro Vondroušovou. Za neodevzdání vzorku dostala čtyřletý zákaz tenisu
Česká tenistka Markéta Vondroušová (26) dostala čtyřletý zákaz činnosti za to, že při mimosoutěžní dopingové kontrole neodevzdala požadovaný vzorek. Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIA) udělila bývalé wimbledonské šampionce stejný trest, jaký hrozí i za pozitivní dopingový nález.
Markéta Vondroušová neodevzdala vzorek při mimosoutěžní kontrole, která se uskutečnila 3. prosince 2025. Podle rozhodnutí ITIA neprokázala dostatečný důvod, proč test odmítla, a proto jí byl uložen čtyřletý zákaz činnosti. Ten by měl vypršet 21. června 2030. Proti verdiktu se může odvolat ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS).
Čtěte také: Vytočená Vondroušová: Arogantní kontrolor jí v obýváku čekal, až se vyčůrá
Čtyři roky bez tenisu
Tenistka se od začátku hájila tím, že kontrola neproběhla podle obvyklých pravidel. Uvedla, že komisařka německé antidopingové agentury dorazila mimo hodinový interval, který sportovci každý den uvádějí v systému ADAMS. Prostřednictvím něj oznamují, kde budou v danou dobu k zastižení pro případnou kontrolu. Vondroušová zároveň namítala, že celou situaci vnímala jako narušení svého soukromí.
ITIA však připomněla, že podle antidopingových pravidel mohou kontroly probíhat i mimo nahlášené časové okno a odmítnutí odevzdat vzorek je považováno za stejně závažné porušení pravidel jako pozitivní dopingový test. Nezávislý disciplinární panel proto dospěl k závěru, že pro odmítnutí neexistovalo dostatečné odůvodnění.
Rozhodnutí představuje výrazný zásah do kariéry vítězky Wimbledonu z roku 2023. Pokud se proti verdiktu neúspěšně neodvolá, nebude se moci až do června 2030 účastnit turnajů pořádaných pod hlavičkou WTA, ITF ani grandslamových soutěží.
Kateřina Siniaková u Honzy Dědka promluvila o rozchodu s Tomášem Macháčem: