Dívčí gymnázium Minerva: Líheň prvních maturantek a vysokoškolaček nové republiky

Přemýšlela jste, jaký by byl asi váš osud jako ženy za dob první republiky? Pokud byste měla štěstí, mohla jste chodit do Minervy!

Nestačilo by mít jen štěstí, ale také osvícené rodiče, kteří by chápali, že ženy nového století čeká jiná doba. Zkrátka, že se pomalu ale jistě rodí rovnoprávnost, emancipace a moderní žena.

To, co nám dnes připadá jako norma a standard, nebylo na přelomu století vůbec běžné. Vyšší vzdělání bylo dívkám většinou nedostupné, hlavní prioritou bylo dobře se vdát a vzorně pečovat o manžela, dítka a rodinu. Školy pro dívky sice existovaly, ale zabývaly se právě tématem „dobrá hospodyňka”. O maturitě si mohly jejich studentky nechat jen zdát.

První ve střední Evropě

Městské dívčí reálné gymnázium Minerva bylo první dívčí gymnázium ve střední Evropě! Vděčíme za něj progresivnímu myšlení a činům spisovatelky Elišky Krásnohorské, která se zasloužila v roce 1880 o založení Spolku pro ženské studium Minerva. Ten byl pak zřizovatelem dívčího gymnázia.

Spolek začínal skromně, k dispozici měl jen dvě místnosti s kapacitou 53 studentek. Škola se několikrát stěhovala, až ukotvila ve Vodičkově ulici v Praze. Jméno Minerva nesla po etruské bohyni moudrosti, která je předobrazem kultu antické bohyně Athény.

Vzdělané dívky? Hotová zvrácenost!

Dvě třídy studentek – to byla ve své době hotová revoluce! Založení dívčího gymnázia mělo obrovský význam pro rozvoj emancipace a rovnoprávnosti. I když ne všichni toto nadšení sdíleli. Zejména někteří muži nechápali, o co těm ženám vlastně jde. „To tak, ženské budou studovat! To bych si radši tuhle ruku u samého ramene usekl, než abych přispíval na takové zvrácenosti!“ (výrok současníka z Prahy)

Univerzity otevřely brány

Kromě existence samotného dívčího gymnázia měla myšlenka Minervy ještě další obrovský dopad, dosud nevídaný. Gymnazistky složily řádnou maturitní zkoušku a mohly pokračovat na vysoké škole!

Univerzitní vzdělání pro ženy byla ještě v 19. století naprostá sci-fi, ale měnící se doba a odhodlání Spolku pro ženské studium udělaly z dívek konečně vzdělané vysokoškolačky.

Jako první přijala dívky po maturitě pražská filozofická fakulta, následována medicínou, farmacií a právnickými fakultami!

Slavné absoloventky

Z bran Minervy vyšlo mnoho vzdělaných žen, které vyšlapaly cestu ke vzdělání ostatním dívkám. Studovala zde například i dcera prvního prezidenta Alice Masaryková. Sám Masaryk byl o rovnoprávném postavení žen a mužů tak přesvědčen, že si vzal jméno své ženy, tak jako ona jeho: Garrigue Masaryk.

Minervu vystudovaly také spisovatelky Milena Jesenská a Jarmila Loukotková nebo novinářka a překladatelka Marie Fantová.

Za současného pokračovatele této průkopnické střední školy je považováno Gymnázium Elišky Krásnohorské, které se k odkazu Minervy hrdě hlásí.

Sledujte živě velký speciál 100 let republiky už 28. října na www.iprima.cz/100let.

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.