Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Odhalte tajemství naší první PRVNÍ DÁMY: 10 zajímavostí o Charlotte Garrigue Masarykové

Manželka našeho prvního prezidenta byla Američanka. Charlotte Garrigue Masaryková byla bezesporu podivuhodná žena. Vždyť si Tomáš Masaryk vzal i její příjmení! Co jste o ní ještě nevěděli?
Vydáno: 05.10.2018
Odhalte tajemství naší první PRVNÍ DÁMY: 10 zajímavostí o Charlotte Garrigue Masarykové
Odhalte tajemství naší první PRVNÍ DÁMY: 10 zajímavostí o Charlotte Garrigue Masarykové
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stres, tlak, veřejné odsudky a nakonec deprese. Tak by se dalo shrnout soukromé peklo naší první první dámy Charlotte Garrigue Masarykové. Její život nebyla žádná selanka, ale zvládala to pevně a s grácií charakterní ženy, která si vzala velkého muže. Nahlédněme do jejího těžkého, ale zajímavého života. Co jste o první paní prezidentové třeba ještě netušili?

  1. Byla z New Yorku z Brooklynu. Narodila se jako třetí z jedenácti dětí Rudolpha Pierra Garrigue a Charlotty Lydie Garrigue.
  2. Její láskou bylo umění a především hudba. Bravurně hrála na klavír, a když odjela do Lipska studovat hru na piano, seznámila se tam u přátel s mladým Tomášem Masarykem.
  3. Její ambice stát se virtuosní pianistkou byly veliké. Strhla si při cvičení ruku tak, že se musela s milovaným klavírem a kariérou pianistky rozloučit nadobro.
  4. V březnu roku 1878 se Charlotte s Tomášem vzali. Svatbu měli  v New Yorku a Tomáš Masaryk přijal její příjmení. Na znamení úcty, lásky a jako symbol, rovnoprávnosti mezi pohlavími, ve které věřil a které propagoval. Postupně se jim narodilo pět dětí, v roce 1879 Alice, v roce 1880 Herbert, v roce 1886 Jan a v roce 1891 Olga. Dcera Hanička umřela po několika měsících.
  5. Mladí manželé žili ve Vídni a neměli se dobře. Charlotte trápily vleklé finanční problémy, které ji deptaly. Vídeň pak vždy nesnášela.
  6. Naopak v Praze, kam se později přesunuli, byla šťastná. Alespoň zpočátku. Idyla skončila, když se Masaryk podílel na odhalení Rukopisů královedvorského a zelenohorského jako padělků. Jejich rodina se stala veřejným nepřítelem, což vygradovalo za tzv. hilsneriády.
  7. Charlotte se jako žena profesora Masaryka setkala s policejní šikanou, nočními prohlídkami bytu, veřejným pohrdáním a ústrky. Přesto stála manželovi po boku a podporovala ho.
  8. Když se Charlotte stala konečně první dámou nově vzniklé republiky, trpěla už silnými depresemi a navštěvovala sanatoria. Život ve stresu, úzkostech a pod veřejným tlakem se na ni nenávratně podepsal.
  9. Zasáhla do tvorby české ústavy, kde se zasadila o to, aby ženy byly považovány za rovné mužům!
  10. Jako první dáma se účastnila minimálně akcí, byla již velmi vyčerpaná a bojovala se svými démony. Její úlohu tak po boku otce převzala dcera Alice. Charlotte zemřela v roce 1923 ve věku 72 let na zámku v Lánech.

Sledujte živě velký speciál 100 let republiky už 28. října na www.iprima.cz/100let.

-KU-

Článek je zařazen v: Charlotta Garrigue Masaryková, T. G. Masaryk, 100 let republiky, Československo, Česká republika, první dáma
Reklama