Seriály a filmy

19. února 2014 15:57

Iveta Zábová

X Factor 2014: Kola, pravidla a porotci. Jak to všechno bude?

Už za pár dnů odstartuje na našich i slovenských televizních obrazovkách světoznámá pěvecká soutěž X Factor. Co to vlastně je, odkud přišla a proč se koukat zrovna na ni? Odpovíme vám v tomto článku!

Kdy a kde?

X Factor je televizní pěvecká soutěž pocházející z Velké Británie, konkrétně z pera Simona Cowella, nechvalně známého porotce s vybroušeným ostrým jazykem, o který se v zahraničních verzích „řízlo“ už mnoho méně talentovaných uchazečů. V České republice jste mohli X Factor vidět v roce 2008, na Slovensku bude jeho letošní uvedení premiérou. Sledovat jej budete moci na televizi Prima a Joj.

Soutěž a její průběh

A jak celá soutěž probíhá? Úplně první fází jsou castingy, které již proběhly: na Slovensku v prosinci a v České republice v polovině ledna. Na nich mohli uchazeči z obou zemí předvést svoje pěvecké umění. Poté proběhly castingy před porotou v bratislavské Incheba aréně, kde porotci oddělili tzv. zrna od plev. Postupující byli pozváni na soustředění do Bratislavy na tzv. Bootcamp. Z této skutečně náročné fáze soutěže vyjdou jen ti nejlepší a nejotrlejší, kteří budou rozděleni do jednotlivých skupin, a to: Muži, Ženy, Starší 28 let a Hudební skupiny. Každou z těchto „škatulek“ dostane na starost jeden z porotců – bude jim předávat své zkušenosti, nutit je ke stále lepším a lepším výkonům a provede své svěřence dalšími koly, jejichž absolutní vítěz získá ve velkém Finále celých 5 milionů korun. Ještě předtím však po zmiňovaném soustředění proběhne fáze s názvem Judges Houses, neboli Domy porotců, během nichž sami porotci rozhodunou o tom, kdo z jejich skupiny postoupí do toho nejužšího výběru.

Zahraniční hvězdy

Kromě Simona Cowella jste mohli v zahraničních verzích vidět v pozici porotců například Paulu Abdul, Cheryl Cole, Nicole Scherzinger, Demi Lovato, Britney Spears, Kelly Rowland a Paulinu Rubio. Ze soutěže zároveň vyšlo mnoho současných pěveckých hvězd, jako třeba chlapecká skupina válcující světové hitparády One Direction, divoké dívčí kvarteto Little Mix nebo zpěvačka s kouzelným hlasem Leona Lewis.

Porota

Jednotliví porotci se svým svěřencům velice intenzivně věnují a prostřednictvím jejich výkonů spolu mezi sebou v porotě skrze štiplavé poznámky samozřejmě soupeří. Právě individuální přístup porotců i jejich nevinné bitvy mezi sebou jsou ty detaily, které dělají X Factor tak výjimečným.

A komu že byla svěřena ta obrovská odpovědnost být porotcem česko-slovenského X Factoru? Jedním z nich je Ondřej Brzobohatý, herec, skladatel a zpěvák, dalším je Oto Klempíř, známý textař, ženskou část poroty tvoří Sisa Lelkes Sklovska, slovenská zpěvačka, operní a muzikálová pěvkyně, a Celeste Buckingham, mladičká slovensko-americká zpěvačka. Moderátorem celé soutěže bude neodolatelný Martin ,Pyco' Rausch.

Sledujte s námi už od poloviny března trnitou cestu soutěžících od prvního castingu, přes jejich vývoj pod vedením některého z porotců až po jejich nejlepší výkony na velkém pódiu v živých finálových kolech.

A pamatujte: „Je to právě ten FAKTOR, který člověka odlišuje od jiných. Není to jen o nejlepším hlasu, nejlepším vzhledu či nejlepším stylu. Vítěz X Factoru má od všeho něco - něco, co z něj dělá star!“

Nezapomeňte nás sledovat i na našich facebookových stránkách: https://www.facebook.com/xfactorcesko

Sdílejte článek
Štítky X Factor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.