Jak poznat rakovinu prsu? Pomůže vám slavný obrázek s citrony!

Vznik některých nemocí není možné předvídat, ani mu zabránit. Některé ale lze odhalit ve stadiu, kdy jsou dobře léčitelné. Mezi ně patří i rakovina prsu. Dokážete poznat i její méně známé příznaky?

Jednou z možností, jak lze odhalit nemoc už v raném stadiu, je samovyšetření prsou. Aby bylo ale opravdu účinné, je nutné jej umět správně provádět. Rakovinu lze ale odhalit i pouhým okem, pokud víte, co sledovat. A v tomto případě vám mohou pomoci obyčejné citrony. Konkrétně obrázek deseti citronů, který vytvořila Američanka Corrine Ellsworth Beaumont z neziskové organizace, která se věnuje karcinomu prsu.

V roce 2017 se obrázek s citrony stal hitem na sociálních médiích, hlavně díky jedné z pacientek, Erin Smith Chieze, která nad rakovinou prsu zvítězila a rozhodla se sdílet svůj příběh. Vedlo ji k tomu hlavně to, že lidé se většinou snažili zvýšit povědomí o této nemoci pomocí srdíček nebo růžových stužek, ale nikdo opravdu nepopisoval, jak opravdu rakovina prsu může vypadat. „Jednou jsem na internetu zahlédla obrázek toho, jak rakovina prsu opravdu vypadá. Ne, jak ji žena cítí. A hned jsem věděla, že ji mám. Snažila jsem se najít nějakou bulku, ale žádnou jsem nenahmatala," vysvětlila později Erin. Během několika dnů jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu a dozvěděla se, že je už ve čtvrté fázi. „O rakovině prsu jsem toho věděla hodně. Věděla jsem, i jak správně provádět samovyšetření. Ale teprve obrázek toho, jak může vypadat, mi pomohl zjistit, že mám rakovinu," dodává Erin, podle které je mnohem důležitější ukazovat ženám, jak nemoc skutečně vypadá, než ji jen popisovat slovy a ilustrovat srdíčky či růžovými stužkami. A zároveň nabádá všechny ženy, aby sdílely obrázek citronů. Možná se nestane nic, ale možná tím zachrání někomu život.

A jaké důležité změny na prsou mají citrony ilustrovat a každá žena by je měla sledovat?

  • Změny ve struktuře pokožky prsu nebo okolí: vtažení

Může být způsobeno bulkou v prsu, která zkracuje prsní vazivo. To táhne tkáň a pokožku dovnitř a vytváří vtažený či promáčknutý vzhled.

  • Změny ve struktuře pokožky prsu nebo okolí: důlky

Mohou být známkou toho, že došlo k ucpání drobných kanálků v prsu zvaných lymfatické cévy, které pomáhají odstraňovat odpadní produkty z těla. To vede k zanícení a otoku prsu a tvorbě malých důlků připomínajících pomerančovou kůži na velké části pokožky. V některých případech se jedná o známku jednoho konkrétního typu rakoviny prsu – zánětlivého (inflamatorního) karcinomu prsu.

  • Zesílení prsní tkáně

Může být způsobeno bulkou uvnitř lalůčků mléčné žlázy nebo se může jednat o další známku toho, že došlo k ucpání lymfatických cév, které pomáhají tělu zbavovat se odpadních látek.

  • Vyrážka podobná ekzému, zarudnutí bradavky nebo jejího okolí

Jde o velmi vzácný příznak rakoviny prsu. V malém množství případů je spojen s Pagetovou chorobou, která je asociována s rakovinou prsu. Její příčina zůstává neznámá a způsobuje vznik červené svědivé vyrážky připomínající ekzém na bradavce nebo v jejím okolí.

  • Nezvyklý výtok

Pokud z bradavky vytéká samovolně bez zmáčknutí například krev nebo hnis, může to znamenat, že nádorové buňky vystýlají dukty (malé mléčné kanálky) za bradavkou.

  • Změny na bradavce: vpáčení, změna polohy nebo tvaru

Vznik vpáčené bradavky (pokud jste se tak již nenarodila), kterou nelze vytáhnout ven, může být známkou toho, že se za bradavkou nachází bulka, která ji vtahuje dovnitř.

  • Otok v podpaží

Může znamenat přítomnost bulky v lymfatických uzlinách, které se nacházejí v podpaží. Někdy může být bulka v podpaží lépe postřehnutelná než bulka v prsu.

  • Viditelné žíly na prsu

Vznik žíly na prsu může znamenat ucpání krevní cévy, které může být způsobeno bulkou nebo zvýšenou dodávkou krve do prsu, což je možná známka nádorového růstu.

Pokud u sebe některý z uvedených příznaků objevíte, nepanikařte. Takové příznaky ještě nemusejí nutně znamenat, že jde o rakovinu prsu. Rozhodně však co nejrychleji navštivte svého lékaře.

Zdroj: knowyourlemons.org


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.