zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 jógových pozic proti menstruačním bolestem a PMS

1/10: Hlava u kolene (Janu širšásana)
jóga pms 1

Tato pozice protahuje páteř, uvolňuje kyčle a pomáhá zmírnit menstruační bolesti a úzkost.

 

Sedněte si do pozice hole. To znamená s nohama nataženýma před sebe. Přitáhněte k sobě pravou nohu, aby byla pata co nejblíže k rozkroku. Pak vytočte koleno do strany. Vytáhněte s nádechem ruce ke stropu a natočte se trupem více k natažené noze, aby bylo tělo v rovině (má totiž tendenci natočit se více ke skrčené noze). Páteř je krásně natažená.

Pokračujte do předklonu k natažené noze tak, že se ve finále chytnete oběma rukama chodidla natažené nohy. Jako byste se chtěla snažit dostat hlavu ke kolenu.

S dalším nádechem srovnejte záda, lopatky stáhněte od uší a s výdechem se uvolněte opět do předklonu. Vydržte několik dechů, s nádechem se pak vytáhněte (obratel po obratli) nahoru a vyměňte strany.

 

Důležitá je uvolněná hlava a šíje a lehce aktivní natažená noha (ve flexi), která může být i trochu pokrčená.

2/10: Motýlek (Baddhakonásana)
jóga pms 2

Tato póza efektivně protahuje a otvírá kyčle a třísla. Kromě zmírnění bolesti podporuje i správnou funkci vaječníků.

 

Začněte v sedu. Ujistěte se, že máte rovnou páteř. V tom vám pomůže, když zatlačíte sedacími kostmi do podložky. Přitáhněte si obě chodidla k rozkroku, spojte je k sobě a nechte padat kolena do strany. Kam spadnou, tam spadnou, nesnažte se je násilím dostat více k zemi. Chytněte se rukama za kotníky, malíkové hrany nebo za palce u nohou. Seďte vzpřímeně. Můžete si zavřít oči, ale hlavně tuto pozici prodýchejte. Zůstaňte v ní klidně i pět minut.

3/10: Pozice holubího krále (Ekapadarajakapotanásana)
jóga pms 3

Velmi oblíbená ásana u žen, muži ji moc rádi nemají.

 

Začněte v pozici kočky na všech čtyřech končetinách, kdy jsou dlaně pod rameny a nohy na šíři boků. Posuňte pravou nohu dopředu, nechte dotýkat se pravý palec u nohy levého kolene a začněte pomalu pokládat na zem pravý nárt, holeň a koleno. Levou nohu protáhněte dozadu. Koukněte se na ni a upravte ji tak, aby byla rovnoběžně s delšími kraji podložky. Prsty pravé nohy jsou tedy zhruba v třísle levé nohy. Obě dlaně jsou vedle pravého kolene. S nádechem protáhněte záda a s výdechem ohněte trup k zemi. Ruce mohou být natažené podél uší nebo třeba skrčené s dlaněmi pod čelem – dle vaší libosti.

Dejte si opět pár hlubokých nádechů a výdechů a s dalším nádechem se začněte obratel po obratli zvedat. Vraťte se do pozice kočky a vyměňte nohy.

4/10: Pozice luku (Dhanurásana)
jóga pms 4

Pozice je skvělá na protažení a posílení přední strany těla, což stimuluje i funkci pohlavních orgánů.

 

Začneme v lehu na břiše. Pokrčte kolena, chytněte se rukama za nárty, kotníky či holeně. S nádechem zatlačte stydkou kostí do podložky a nárty do dlaní a začněte pomalu odlepovat od země horní polovinu těla, a pokud to půjde, tak i stehna. Snažte se, aby hýždě zůstaly uvolněné, abyste nepřetěžovala bedra. Hlava je v protažení páteře, nepředklání se a ani nezaklání. V ásaně zůstaňte alespoň 5 dechů.

5/10: Pozice dítěte (Balásana)
jóga pms 5

Jedná se o velice zklidňující a uvolňující polohu. Napomáhá zmírnit stres a skvěle protahuje záda a krk. Navíc úžasně uvolňuje bedra, tím, že po nich umožňuje vést dech.

 

Jak do ní? Klekněte si – nárty jsou protažené v podložce. Pomalu klesejte trupem do předklonu a pokládejte hýždě na paty. Jestli to nejde, dejte si mezi lýtka a hýždě deku. Ruce můžete mít natažené podél uší nebo podél trupu. Kolena si dejte tak daleko od sebe, jak je vám to příjemné. A hluboce dýchejte. V pozici setrvejte dle vaší libosti.

6/10: Pozice velblouda (Uštrásana)
jóga pms 6

Tato pozice je fantastická pro zmírnění bolesti zad, úzkosti a dalších nepříjemností spojených s menstruací. Tím, že se protahují břišní svaly a přední části boků, může dojít ke zmírnění křečí.

 

Začněte tím, že zaujmete vysoký klek s nohama na šíři kyčlí. Položte dlaně nad hýždě tak, že budou prsty směřovat dolu. S nádechem se vytáhněte a začněte se pomalu zaklánět. Není třeba hlubokých záklonů. Spíše jde o to, aby pánev zůstala kolmo k zemi a nebolela vás spodní záda. Hlavu můžete také zaklonit, nebo ji nechat lehce šikmo vzhůru (brada je mírně zatažená). Můžete zůstat v této poloze nebo ještě natáhněte ruce a chytněte se za paty. Vydržte na pár dechů a pak se s nádechem pomalu vracejte zpět do vysokého kleku. Doporučujeme následně zaujmout pozici dítěte, aby se tím vykompenzoval záklon.

7/10: Twist, spinální cvičení (JatharaParivartanasana)
jóga pms 7

Díky „spinálkám“ jemně promasírujete břišní orgány, čímž se podpoří rychlejší obnova krve a zároveň se i zlepší trávení. Mimo to příjemně protáhnete bedra.

 

Začněte vleže na zádech. Rozpažte ruce dlaněmi dolu. Skrčte pravé koleno, přitáhněte ho k sobě a chyťte ho levou rukou. Pokud nemáte problémy s páteří, s výdechem posouvejte levou rukou pravé koleno doleva a hlavu stočte doprava. Pozor, ať se vám neodlepí ramena ani lopatky od podložky. Pravé koleno se proto nedotýká země, nechte ho jen volně padat k podložce. Několikrát prodýchejte. S nádechem se vracejte nazpět, vyměňte nohy a to samé opakujte na druhou stranu. Jestliže máte potíže s páteří, jděte do rotace raději s nádechem.

8/10: Pozice žáby (Malásána)
jóga pms 8

Úžasná pozice na uvolnění pánevního dna, kříže a beder. Navíc podporuje metabolismus, zmírňuje menstruační křeče a pomáhá v případě zácpy.

 

Jak se dostat do této ásany? Začněte ve stoje a nohy si dejte zhruba na šíři podložky, špičky lehce vytočte do strany. Pokrčte kolena a dostaňte se do podřepu tak, že spojíte dlaně před hrudníkem a lokty opřete z vnitřní strany kolen. Tlačte k sobě dlaně i lokty do kolen. Krásně si tak uvolňujete kyčle. Ujistěte se, že máte rovná záda a chodidla po celé délce na podložce. Opatrně s nadměrným vytočením špiček do stran, ničila byste si kolena! Pokud máte problém udržet paty na zemi, můžete si je podložit dekou. Ani v této pozici nezapomínejte na hluboký dech.

9/10: Pozice kobry (Bhujangasana)
jóga pms 9

Tato ásana protahuje přímé břišní svaly, a tím ulevuje od menstruačních bolestí. Současně snižuje únavu a stres.

 

Lehněte si na břicho a umístěte dlaně pod ramena. Nohy nechte volně ležet zhruba na šíři kyčlí. S nádechem zatlačte do dlaní a začněte pomalu vytahovat hrudník nahoru a tlačit stydkou kostí do podložky. Hodně aktivní je bříško, jako by se chtělo nalepit na záda. Hlavu mějte v protažení páteře, bradu lehce zatahujte dozadu. Lokty jsou mírně ohnuté a směřují vzad, k nohám. Hýždě jsou povolené.

Vydržte alespoň pět dechů a s výdechem se vracejte dolů. Můžete ještě párkrát zopakovat.

Pamatujte, že není důležité, jak moc je hrudník nad zemí, ale aby vás nebolela spodní záda.

10/10: Nohy na zdi
jóga pms 10

Jedná se o velmi pohodlnou pozici a alternativu ke „svíčce“, která se nemá provádět v prvních třech dnech menstruace.

 

Lehněte si na záda poblíž stěny, vytáhněte nohy ke stropu a snažte se přiblížit pánví co nejblíže ke zdi, aby se jí dotýkala – včetně nohou. Ruce dejte do rozpažení dlaněmi vzhůru nebo do pozice svícnu (jako byste se vzdávala). Záda jsou nádherně protažená, dotýkají se celým svým objemem podložky. Současně se příjemně uvolní i bříško.

Mimo jiné je to i prevence varixů (křečových žil).

Touto ásanou můžete zakončovat své protažení, protože je silně relaxační. Buďte v ní víceméně tak dlouho, jak je vám to příjemné.

 

-šp-

reklama