Zdraví a nemoci

15. června 2019 05:00

Martina Čerňanská

11 dobrých nápadů, jak se ochladit sebe i blízké, když udeří tropická vedra

Léto nás vzalo útokem a i když ještě není oficiálně v kalendáři, teploty atakují třicítky. Jako bychom žili ve Středomoří a ne v malé české kotlině. Jak se ochladit, abyste vydrželi?

Z extrému do extrému, brblají mnozí z nás. Postupné oteplování vystřídal spíše teplotní skok rovnou do léta. Teploty jsou na tropické hranici třiceti stupňů. Víte jak ochladit sebe i své blízké, včetně zvířat a dětí?

 1. Noste na hlavě šátek namočený do vody. Nebo si rovnou namočte vlasy, budou vám chladit pokožku hlavy.
 2. Padáte horkem? Tady je první pomoc: na 10 vteřin si držte obě zápěstí pod studenou vodou. Zchladí to celé vaše tělo na více než hodinu!
 3. Jezte pálivá a kořeněná jídla. Zní to jako protimluv, ale v horkých oblastech lidé jedí často ostrá jídla, která způsobují zvýšené pocení, což tělo ochlazuje.
 4. Máte miminko? Pozor na hluboké kočárky! V hlubokém kočárku může teplota rychle dosáhnout 50 stupňů Celsia! Proto své miminko často kontrolujte a raději ho vozte ven až po západu slunce.
 5. Svého psa ochlazujte pozvolna, nikdy ne šokem! Ledová voda mu ani v horku nesvědčí! Potřebuje hodně pít a mít přístup k čerstvému vzduchu. Ochlazujte mu tlapky, hrudník, břicho a třísla postupně.
 6. Dejte si do ložnice větrák nastavený jen na pomalé otáčky. V noci můžete zchladit místnost pomocí větráku v okně, který pomůže cirkulaci čerstvého vzduchu.
 7. Máte sklep nebo chladnou chodbu? Až vstanete, pověste přikrývky do sklepa tak, aby obě strany volně visely. Sundejte je a dejte si je zpět do postele až těsně před tím, než půjdete spát.
 8. Jezte okurky a dávejte si jejich plátky na čelo! Okurky musí být pořádně vychlazené z lednice. Krásně ochlazují organismus, podobně jako meloun nebo rajčata.
 9. Dejte si siestu, jako lidé, kteří žijí v extrémně horkém klimatu a každý den mezi 10.00 a 15.00 se snaží poctivě odpočívat, Nesouvisí to s leností, ale chytrostí.
 10. Zavřete všechna okna a také zatáhněte žaluzie, jakmile začne slunce svítit na váš dům, větrejte je brzy ráno a v noci!
 11. Udržujte krk ve stínu a v chladu. Pomůže mokrý kapesník, šátek nebo obrácená kšiltovka. Senzory pro kontrolu tělesné teploty jsou právě v této oblasti, takže touto technikou můžete tělo přesvědčit, že není takové horko.

autor: Kamila U.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.