zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

11 dobrých nápadů, jak se ochladit sebe i blízké, když udeří tropická vedra

11 dobrých nápadů, jak se ochladit sebe i blízké, když udeří tropická vedra!
Autor: istock.com 11 dobrých nápadů, jak se ochladit sebe i blízké, když udeří tropická vedra!
cernanm , Vydáno: 15.06.2019
Léto nás vzalo útokem a i když ještě není oficiálně v kalendáři, teploty atakují třicítky. Jako bychom žili ve Středomoří a ne v malé české kotlině. Jak se ochladit, abyste vydrželi?

reklama

Z extrému do extrému, brblají mnozí z nás. Postupné oteplování vystřídal spíše teplotní skok rovnou do léta. Teploty jsou na tropické hranici třiceti stupňů. Víte jak ochladit sebe i své blízké, včetně zvířat a dětí?

 1. Noste na hlavě šátek namočený do vody. Nebo si rovnou namočte vlasy, budou vám chladit pokožku hlavy.
 2.  Padáte horkem? Tady je první pomoc: na 10 vteřin si držte obě zápěstí pod studenou vodou. Zchladí to celé vaše tělo na více než hodinu!
 3. Jezte pálivá a kořeněná jídla. Zní to jako protimluv, ale v horkých oblastech lidé jedí často ostrá jídla, která způsobují zvýšené pocení, což tělo ochlazuje.
 4. Máte miminko? Pozor na hluboké kočárky! V hlubokém kočárku může teplota rychle dosáhnout 50 stupňů Celsia! Proto své miminko často kontrolujte a raději ho vozte ven až po západu slunce.
 5. Svého psa ochlazujte pozvolna, nikdy ne šokem! Ledová voda mu ani v horku nesvědčí! Potřebuje hodně pít a mít přístup k čerstvému vzduchu. Ochlazujte mu tlapky, hrudník, břicho a třísla postupně.
 6. Dejte si do ložnice větrák nastavený jen na pomalé otáčky. V noci můžete zchladit místnost pomocí větráku v okně, který pomůže cirkulaci čerstvého vzduchu.
 7. Máte sklep nebo chladnou chodbu? Až vstanete, pověste přikrývky do sklepa tak, aby obě strany volně visely. Sundejte je a dejte si je zpět do postele až těsně před tím, než půjdete spát.
 8. Jezte okurky a dávejte si jejich plátky na čelo! Okurky musí být pořádně vychlazené z lednice. Krásně ochlazují organismus, podobně jako meloun nebo rajčata.
 9.  Dejte si siestu, jako lidé, kteří žijí v extrémně horkém klimatu a každý den mezi 10.00 a 15.00 se snaží poctivě odpočívat, Nesouvisí to s leností, ale chytrostí.
 10. Zavřete všechna okna a také zatáhněte žaluzie, jakmile začne slunce svítit na váš dům, větrejte je brzy ráno a v noci!
 11. Udržujte krk ve stínu a v chladu. Pomůže mokrý kapesník, šátek nebo obrácená kšiltovka. Senzory pro kontrolu tělesné teploty jsou právě v této oblasti, takže touto technikou můžete tělo přesvědčit, že není takové horko.

autor: Kamila U. 

Související témata: horko , léto , vedro , klimatizace

reklama

Přečtěte si také