Zdraví a nemoci

26. listopadu 2016 07:30

Martina Čerňanská

3 potraviny, které hravě nahradí klasické těstoviny

3 potraviny, které hravě nahradí klasické těstoviny

Klasické těstoviny má v oblibě mnoho z nás. Pokud si ale hlídáme váhu nebo jsme přímo v dietním režimu, musíme jejich porce minimalizovat, případně je vynechat úplně. Ideálním řešením je nahradit je něčím, na čem si pochutnáme a zároveň tím neutrpí naše linie.

Pohankové těstoviny

Pohankové těstoviny jsou bezvaječné bezlepkové těstoviny, které jsou zdravou alternativou těstovin pšeničných. Pohanka totiž obsahuje spoustu minerálních látek, jako například zinek, selen, mangan, vitamíny B1 a B2, C, i E. Kromě toho je i zdrojem nenasycených mastných kyselin. Je cenným zdrojem bílkovin pro osoby citlivé na lepek. Jako přírodní zdroj látky zvané rutin pomáhá zvyšovat pružnost žil. Přestože jsou pro naše tělo zdravější, při dietě dbejte na množství na talíři, 100 g pohankových těstovin zasyrova obsahuje zhruba 60 g sacharidů.

Konjakové těstoviny

V Asii roste rostlina zvaná Zmijovec neboli Konjak. Kořen této rostliny se usuší, umele na moučku a z té se vyrábějí zeleninové těstoviny různých tvarů. Mezi nejoblíbenější patří špagety nebo rýže, které u nás seženete pod názvem Perfect Dish a jež jsou navíc BIO a vhodné jsou třeba i pro vegetariány, vegany nebo celiaky. Takováto zdravá příloha má mnoho výhod. 100 gramová porce má jen 12 kalorií, navíc obsahuje glukomanan, který má v sobě vlákninu a díky němuž se budete cítit zasyceni. Další nespornou výhodou je rychlá příprava. Stačí je totiž jen vyndat z nálevu, pořádně propláchnout horkou vodou a můžete servírovat s oblíbeným pokrmem. A pokud opravdu pospícháte, pořiďte si ty s přibalenou směsí koření a máte jídlo hotové do deseti minut.

Cuketové špagety

Nemusíte být zrovna vyznavačem raw stravy, abyste do svého jídelníčku zařadili cuketové špagety. Cuketa má velmi nízkou energetickou hodnotu, protože obsahuje kolem 91 % vody, menší množství vlákniny a pouze kolem 4 % sacharidů. Naopak její přidanou hodnotou je vysoký obsah karotenu a minerálních látek. K tomu, abyste si připravili cuketové špagety stačí zakoupit speciální škrabku na zeleninové proužky, kterou seženete v domácích potřebách. Cuketu oloupete a škrabkou vytvoříte proužky, které stačí tepelně upravit (podusit, orestovat) a smíchat s pestem nebo jakoukoliv oblíbenou směsí na špagety.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.