zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

4 největší chyby alergiků a jak jim předcházet

1/4: Nevyhýbáme se alergenu
4 největší chyby alergiků a jak jim předcházet zpravodajství

Hlavní pravidlo pro kvalitní život alergika je kouzelně jednoduché. Stačí vědět, na co jsme citliví, tomuto alergenu se programově vyhýbat a podřídit tomu třeba i denní rytmus. Je až s podivem, jak málo alergiků sledujte pylové zpravodajství a je ochotno podle výskytu svého alergenu plánovat denní aktivity.

Pravidelné pylové zpravodajství nově nabízí bezplatná aplikace Pyly.cz, jejíž součástí je i zdravotní deník. Díky němu získáte vlastní zdravotní dokumentaci, kterou kdykoliv můžete odeslat e-mailem ošetřujícímu lékaři. Ten nejen, že může snadno vytipovat kritický alergen, ale je schopen také obratem doporučit medikaci, nastavit symptomatickou léčbu i imunoterapii. V aplikaci najdete také podrobný katalog rizikových alergenů s vegetačním kalendářem a lokalitou výskytu rostlin na území České republiky, fotografie a botanické znaky rostlin, a dokonce i adresář lékařů a lékáren s GPS navigací. 

2/4: Jsme málo venku
4 největší chyby alergiků a jak jim předcházet jsme doma

„Našim alergiím jistě neprospívá běžný životní styl, kdy trávíme stále více času v interiérech. V kancelářích i doma vdechujeme roztoče, kteří nám časem mohou způsobit průduškové astma. Zároveň se do našeho jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře například exotické ovoce nebo nové druhy koření. Někdy příliš vysoké hygienické standardy znamenají, že děti se nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií a tím de facto nedochází k úplnému dozrání jejich imunitního systému,“ říká MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, LF HK a FN Hradec Králové.

3/4: Podceňujeme léčbu
4 největší chyby alergiků a jak jim předcházet léčba

Jakmile se objeví vodnatá rýma spolu s pálením a slzením očí, což jsou hlavní příznaky alergie, je vhodné vyhledat odborného lékaře – alergologa. Ten pak pomocí testů zjistí, zda se opravdu jedná o alergii a jaký alergen nám vadí. Lékaři varují, že neléčená alergie může vést až k propuknutí astmatu a zvyšuje také nebezpečí aktivace více druhů alergií. Přesto je stále mnoho lidí, kteří se vyšetření a řešení problému vyhýbají. Věc se však nevyplatí úplně bagatelizovat. „Je prokázáno, že pokud trpíme jedním typem alergie, je vysoce pravděpodobné, že se u nás projeví i další forma. Jednoho pacienta tak často trápí alespoň dva typy alergií – například spojení alergického astmatu a alergické rýmy či atopického ekzému,“ upřesňuje na závěr MUDr. Irena Krčmová.

4/4: Máme doma prach
4 největší chyby alergiků a jak jim předcházet prach

Prach je živnou půdou a líhní alergenů, a proto je důležité umět správně vysávat a také používat ty správné přístroje. „Lidé si často ještě doma prach spíše víří, než že by se ho efektivně zbavovali. Například robotické vysavače často udělají více škody než užitku. Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, ale ty nejjemnější částečky s alergeny vracejí zpět do místnosti. Prach se proto po vysávání znovu usazuje na nábytku i podlahách. Naopak funkčním řešením jsou vysavače centrální, které veškerý prach s alergeny odvádějí mimo vysávané místnosti,“ upozorňuje Jiří Najman ze společnosti Newag.

reklama